Чому слід додати стави з сала у свій раціон

Чули, що сало шкідливе для здоров’я? Забудьте про це! Помірне вживання цього продукту допоможе захиститися від інфаркту чи інсульту та позбавитися шкідливих радіонуклідів

Звідки до нас прийшло сало?

Існує думка, що в Україні особливе ставлення до сала почалося приблизно у XVI столітті, за часів набігів турків і татар з Османської імперії. Загарбники забирали продукти харчування в населення, і хитрі запорожці придумали розводити тільки свиней, адже мусульмани вважали свинину нечистою і не їли її. За переказами, кмітливі козаки дурили загарбників, натираючи салом інші продукти – нібито для відлякування самим тільки запахом, і навіть робили спеціальні полотна, просочені сальним жиром, які вивішували перед погребом. Відтоді сало – улюблений символ національної української кухні.

Історичні факти

Записи про дивовижний жир, який втамовує голод, уперше зустрічаються в записах давньоримського історика Марка Теренція Варрона. За часів римського імператора Юстиніана салом годували легіонерів, щоб у них були сили та енергія у тривалих походах і боях.

Найвідомішим видом сала, що зберіг традиції приготування, є лардо – італійське сало-делікатес. У давні часи його готували у спеціальних коритах з мармуру. Перед укладанням натирали сіллю, корито – часником, після чого перекладали сало сумішшю зі спеціальних прянощів і залишали «зріти» у вин­них погребах або мармурових гротах з осені до весни. Таке сало було чудовою добавкою до хліба, помідорів і оливок.

Вважається, що Христофор Колумб зміг доплисти до Америки тільки завдяки запасам сала та окостів, які були на його кораблях.

Сало вбереже від інсульту

Сало – неймовірно корисний продукт, до того ж воно натуральне та його не можна підробити.

Це не просто шматок жиру з будь-якої частини туші, це підшкірний жир зі шкіркою. Саме в цій частині концентруються біологічно активні речовини: вітаміни A, D, E, F і каротин, а також арахідонова кислота, яка позитивно впливає на залози внутрішньої секреції, сприяє повному засвоєнню кальцію клітинами. У салі також міститься селен – мікроелемент, що перешкоджає утворенню пухлин, підтримує нормальну роботу серця і судин, стимулює сексуальну функцію.

«Страви з сала дуже корисні, якщо їм не зловживати і вживати в першій половині дня. Сало містить біологічно активні речовини, жиророзчинні вітаміни й антиоксиданти. Допустима щоденна доза – 40-50 грамів», – розповідає лікар-гастроентеролог Галина Несговорова.

За її словами, сало захищає від інфаркту та інсульту. «Лецитин, що входить до складу свинячого сала, зменшує кількість шкідливого холестерину в судинах і стимулює вироблення крові. Арахідонова кислота покращує роботу головного мозку, серця, нирок і запобігає виникненню холестеринових бляшок.

ekspres-salo-1024x682

Незамінне сало і для мозкового кровообігу, добре чистить печінку, застосовується як легке жовчогінне, а також для профілактики онкологічних захворювань. Арахідонова кислота входить до складу клітинних мембран, є частиною ферменту серцевого м’яза, бере участь у творенні багатьох гормонів і незамінна в холестериновому обміні», – розповіла лікар.

Унікальна композиція жирних кислот у салі розроблена самою природою і здатна зв’язати та вивести з організму токсини і шлаки. До речі, сало не накопичує радіонукліди, а сприяє виведенню їх із організму.

Норма споживання сала, щоб було на користь здоров’ю: жінкам – по 45-50, чоловікам – по 65-70 г щодня. Найкраще вживати вранці з салатом із сирих овочів, заправлених традиційним антиоксидантом – яблучним чи виноградним оцтом. А якщо можете цього дня собі таке дозволити, то й із часником.

Гарне сало носом відчуєте

Придивляючись до шматка сала на базарі, не соромтеся запитати продавця про документи, що підтверджують безпечність продукції – експертний висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку. Також не зайвим буде переконатися в наявності печатки на туші.

Як обирати сало, «ЗС» розповів Дмитро – продавець м’яса на Центральному ринку.

– Коли обираєте шматок сала, понюхайте його. Свіже сало має ніжний, молочний запах. Натисніть пальцем на зріз – вм’ятини не повинно бути. Пальцем або ножем відокремте краєчок шкурки від шматка сала, якщо відходить без зусилля – то це свинка, можна сміливо брати, – наголосив він.IMG_8636

Важливо звертати увагу і на колір сала. Він повинен бути білим, в ідеалі злегка рожевим. Не варто купувати продукт із жовтуватим відтінком, оскільки це говорить про те, що він залежаний. На прилавках магазинів можна побачити сало сірого кольору, від нього слід одразу відмовлятися, оскільки це несвіжий продукт. Також трапляється і червоне сало, що говорить про те, що тварина була літня. Такий продукт не буде смачним.

Також слід придивитися до шкіри сала. Чим вона товстіша, тим старша свинка і жорсткіше сало. У хорошого, ніжного сала товщина шкірки повинна бути від 3 до 5 мм.

Сало краще зберігати не в пакетах із поліетилену, а в папері. Велику кількість сала краще зберігати в морозилці.

З чим треба їсти сало

З тим, що посилюватиме його позитивний вплив на організм. Зокрема, це цибуля, часник і гострий перець. Доведено, що сало, з’їдене разом з часником, ще активніше очищає стінки судин від холестерину, перешкоджаючи його відкладенню.

Сало добре поєднується з овочами і свіжою зеленню, що також стоятиме на перешкоді утворенню зайвих жирових клітин. І, звичайно, сало потрібно їсти з хлібом, але хліб повинен бути висівковий або цілозерновий. Що стосується напоїв, сало – відмінна традиційна закуска під горілку, що не дозволяє швидко захмеліти.

Сало в цибулинні «Копчене»

Знадобляться:

  • сало з прошарком – 1 кг,
  • часник – 3 зубчики,
  • вода – 1 л,
  • цибулиння – 2 жмені,
  • лавровий лист – 3 шт.,
  • цукор – 2 ст. л.,
  • сіль – 200 г,
  • духмяний перець – 4 шт.,
  • паприка, суміш перців – за смаком.

У каструлю налити воду, додати промите лушпиння цибулі, лаврове листя, сіль і цукор, закип’ятити, покласти сало й накрити зверху тарілкою, щоб воно було повністю вкрите водою. Знову дати закипіти і проварити 20 хвилин на слабкому вогні. Потім зняти з вогню, дати охолонути й поставити в прохолодне місце на 12 годин. Після цього сало дістати, обсушити й натерти сумішшю з подрібненого часнику, паприки й суміші перців, загорнути в пакет або харчову плівку та покласти в морозилку.

Бекон в шоколадіChocolate-Covered-Bacon

Бекон – 100 г, шоколад – 100 г, сіль і червоний гострий перець за смаком.

Тонкими смужками нарізають бекон і запікають у духовці до рум’яної скоринки при температурі 180-200 градусів. Потім викладають на паперові серветки для видалення зайвого жиру і солять за смаком. На водяній бані розтоплюють шоколад і додають туди гострий червоний перець. Шматочки бекону наколюють на дерев’яні шпажки і занурюють в шоколад. Ставлять шпажки з беконом у склянку й прибирають у холодильник до повного застигання шоколаду.

Сало з гірчицею, запечене у фользіsalo-z-girchyczeyu-2-1024x740

Сало (найкраще грубенький бочок) порізати на чималі шматки, кожен обваляти в сухих зернах гірчиці, суміші перців, добре посолити, нашпигувати часником і залишити маринуватися на 3-6 годин.

Після цього загорнути кожен у фольгу, поставити у гарячу духовку запікатися на 40-60 хв.

Дістати з духовки, охолодити у фользі. Готове сало нарізати скибочками.

«Копчене» сало в мультиварціsalo-v-multivarke-poluchaetsya-ochen-vkusnoe

1 кг сала порізати на середні шматки та натерти подрібненим часником, залишити на годину.

В чаші мультиварки закип’ятити 1 л води, додати туди 100 г солі, 1 ст. ложку цукру, 4 бутони гвоздики, 5 горошин духмяного перцю, 5 лаврових листків. Покласти у киплячу воду 10 одноразових пакетиків чорного чаю, вимкнути мультиварку. Через 5 хв. дістати чай, а в розсіл покласти підготовлене сало.

Увімкнути мультиварку в режимі «тушкування» на 1 годину 20 хв. Після сигналу про готовність залишити сало в розсолі ще на 12 годин. Потім дістати, витерти, покласти в морозилку. Через кілька годин сало готове до споживання.

Читайте також: У Запоріжжі за скаргами жителів демонтували літній майданчик