У світі вже майже 9 місяців триває вакцинація від коронавірусу
Однак поки що вчені не можуть дати вичерпної відповіді на одне запитання – як часто доведеться робити щеплення від COVID-19. У найближчому майбутньому деякі країни мають намір вводити населенню бустерну дозу вакцини, щоб посилити захисний ефект. Далі найбільш вірогідним сценарієм називають щорічну ревакцинацію.
Що є зараз
Згідно з останніми дослідженнями, результат яких озвучив генеральний директор Pfizer Альберт Бурла, первісна ефективність вакцини Pfizer/BioNTech становить 96,2%. Приблизно через 4-6 місяців після введення другої дози ефективність знижується приблизно до 84%.
Таким чином, протягом 18 місяців після вакцинації ефективність препарату становитиме менш як 50%, і тоді знадобиться ревакцинація.
Національний інститут алергії та інфекційних захворювань, який брав участь в розробленні вакцини Moderna, заявив, що максимальна ефективність препарату в 94% зберігається щонайменше 3 місяці.
Між 21-41 і 70 днем після введення другої дози вакцини АstraZeneca рівень антитіл до коронавірусу знижується приблизно в 5 разів, стверджується в дослідженні Інституту інформатики охорони здоров’я при Університетському коледжі Лондона. Таким чином, максимальна ефективність вакцини зберігається протягом 2-3 місяців.
Рівень антитіл після вакцинації китайською CoronaVac падає нижче ключового порога приблизно через 6 місяців після введення другої дози. Але, як відзначають учені, підсилювальну дію може дати третя доза препарату.
Дослідники медичного центру Beth Israel Deaconess у США стверджують, що вакцина Johnson&Johnson дає стійку імунну відповідь протягом 8 місяців. Крім того, препарат ефективний проти Дельта-штаму коронавірусу.
Наскільки безпечне комбінування різних вакцин від COVID-19
Кілька досліджень довели, що змішувати вакцини від коронавірусу безпечно. Крім того, у людини виробляється більше антитіл.
Прогресивні країни світу вже прищепили понад половину свого населення, але пандемія продовжує розвиватися.
Первісна причина, через яку в світі почали досліджувати питання комбінування вакцин – їхній дефіцит. Поки ситуація з поставками була більш непередбачувана, був ризик, що запас однієї вакцини завершиться, а людина отримала тільки першу дозу, яка не дає необхідний імунітет.
Також деякі країни стали розглядати можливість змішування вакцин після повідомлень про небезпечні побічні ефекти. Йдеться, зокрема, про випадки тромбозу після використання препарату AstraZeneca. Кілька країн на час відмовилися від цієї вакцини, але населенню потрібно було проводити ревакцинацію. Тоді вирішили другою дозою вводити мРНК-вакцину – Pfizer або Moderna.
З появою нових, більш контагіозних штамів коронавірусу, які викликають важкий перебіг хвороби, комбінування різних вакцин стало способом посилити відповідь імунної системи людини.
Оксфордський університет проводив дослідження безпечності використання різних вакцин від коронавірусу. В одному з випробувань взяли участь 830 добровольців старше 50 років. Їм вкололи одну дозу вакцини AstraZeneca і одну – Pfizer.
За попередніми даними, серйозних побічних ефектів у добровольців не було. Найчастіше був озноб, головний біль і біль у м’язах, а після введення другої дози – лихоманка і втома. Як і при звичайній вакцинації, ці побічні ефекти були короткочасними.
Крім того, з’ясувалося, що якщо вводити спочатку дозу AstraZeneca, а потім Pfizer, в організмі утворюється більше антитіл, ніж якщо повністю вакцинувати людину AstraZeneca.
Тепер британські вчені досліджують також змішування вакцини Moderna та Novavax. Участь беруть понад 1 тис. добровольців.
Вчені з Інституту здоров’я ім. Карлоса III в Іспанії також провели дослідження безпечності та ефективності змішування вакцин AstraZeneca і Pfizer. Вони підтвердили, що це безпечно для людей молодше 60 років.
У дослідженні взяли участь 673 добровольці. Після отримання першої дози AstraZeneca, а другої – Pfizer, рівень антитіл в їхньому організмі збільшився у 123 рази через тиждень після ревакцинації, і у 150 разів – через 2 тижні.
Серйозних побічних ефектів теж не було: тільки головний біль, слабкість, озноб, легкий кашель.
Аналогічні висновки надали німецькі вчені з Саарського університету. У їхньому дослідженні взяли участь понад 200 осіб, які отримали AstraZeneca в якості першої дози і Pfizer або Moderna в якості другої. У цих людей імунна відповідь була краще, ніж у тих, хто пройшов повний курс вакцинації виключно AstraZeneca.
Вчені в Таїланді вирішили перевірити, що буде, якщо змішати китайську вакцину Sinovac і британсько-шведську AstraZeneca. Вони дійшли висновку, що така зв’язка більш ефективно захищає від нового штаму Дельта.
Європейське агентство з лікарських засобів, з одного боку, заявило, що є істотні наукові підстави вважати, що змішування вакцин від коронавірусу безпечне і ефективне.
У Всесвітній організації охорони здоров’я поки стримано ставляться до ідеї комбінувати вакцини. Особливо експерти ВООЗ наполягають на тому, що рішення повинні приймати органи охорони здоров’я, а не самі громадяни. Крім того, у ВООЗ також закликають дочекатися результатів більш масштабних досліджень.
Чи комбінують вакцини від коронавірусу в Україні?
2 липня голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики при МОЗ Федір Лапій розповів ЗМІ, що було прийнято рішення дозволити змішувати певні вакцини від коронавірусу, але лише в певних випадках. Позиція МОЗ наступна:
- якщо людину вакцинували першою дозою Pfizer, то другу дозу потрібно також робити вакциною Pfizer;
- якщо невідомо, яким препаратом робили першу дозу, або людину вакцинували Moderna, то друга доза вводиться вакциною від Pfizer;
- якщо людина вакцинована першою дозою від AstraZeneca, то краще, щоб і друга доза була від AstraZeneca;
- якщо після введення першої дози AstraZeneca були зафіксовані тромбози або серйозні побічні ефекти, то в якості другої дози вводять Pfizer;
- якщо є дефіцит вакцини від AstraZeneca, то другу дозу можуть ввести препаратом від Pfizer.
Німеччина рекомендує своїм громадянам, які отримали першу дозу вакцини AstraZeneca, зробити ревакцинацію препаратом Pfizer або Moderna. На думку німецьких вчених, імунна реакція після змішування вакцин набагато краща. Зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель прищепилася двома різними вакцинами: перша доза – AstraZeneca, друга – Moderna.
У Франції особам молодше 55 років після першої дози AstraZeneca другою колють Pfizer або Moderna. Теж щоб поліпшити імунну реакцію організму.
Читайте також: На Запоріжжі за добу виявили майже 100 нових випадків коронавірусу