Вони навчені брати слід, рятувати та шукати людей, затримувати злочинців.
Собака поліцейському – друг та захист
З серпня цього року на центральних вулицях нашого міста патрулюють спеціальні піші загони, до складу яких входять кінологи та чотириногі помічники поліцейських. Такі групи створені для затримання злочинців за гарячими слідами. На сьогодні три загони зі службовими собаками несуть службу у Запоріжжя. Вони працюють в районі проспекта Металлургів, бульвара Шевченко та «Малого ринку». Піший патруль, в якому є вівчарки, створений з досвіду колег із Харкова. Там був запущений пілотний проект, який дав гарний результат у боротьбі зі злочинністю. По-перше, екіпірування пішого патруля відрізняється від оснащення екіпажу на автомобілі. По-друге, вівчарки добре йдуть за слідом та допомагають швидко ловити правопорушників. У планах поліції збільшити кількість піших патрулів з собаками.
Як працюється поліцейським з собаками на вулицях Запоріжжя, вирішила дізнатися «ЗС». Наш кореспондент пішов патрулювати вулиці разом зі старшими сержантами Андрієм Дмитрієвим і Миколаєм Каптелем, рядовим Володимиром Шекой та німецькою вівчаркою Греєм. Працювали в районі Райдуги.
Як нам вдалося з`ясувати, для роботи з собаками обрали досвідчених поліцейських, які до цього вже працювали як кінологи. Вони пройшли спеціальне навчання на базі кінологичного центру ГУНП у Запорізькій області. Наприклад, Андрій Дмитрієв вже працював з німецькою вівчаркою Греєм декілька років тому. Потім була реформа. Міліція стала поліцією. Старший сержант Дмитрієв продовжив службу та вже без Грея. Аж ось знову зміни – у рідному місті формують піші патрулі з кінологами та собаками.
– Мені значно комфортніше працювати з собакою, – ділиться своїм досвідом Андрій. – Чому? Службова собака дуже допомагає в роботі. Коли п’яні та шумні компанії бачать, що до них наближається патруль з вівчаркою, то відразу заспокоюються. Звісно, ми попереджаємо громадян, щоб вони не робили різких та зайвих рухів, бо Грей може спрацювати на захист. До речі, службова собака – надійний захисник поліцейського.
Грею чотири роки. У середньому, собаки служать по 8 років. А далі вже дивляться на їх фізичний стан і визначають: буде працювати далі чи треба списувати на відпочинок. Грей пройшов спеціальне навчання. А зараз один раз на тиждень кінолог тренує собаку, щоб підтримати навички. Вівчарка добре бере слід, може виконувати пошукову діяльність, затримувати злочинців.
Чотириногий інспектор живе у вольєрі в розпліднику. Там його годують. До речі, під час роботи собакам не можна їсти. Бо тварина з повним шлунком під час стрибків та взяття перепон може загинути – буде заворот кишок.
Грей працює, як і поліцейські, – 5 днів на тиждень по 8 годин. Поки собака ще на практиці не проявила свої здібності. Здійснює лише «психологічний тиск на осіб, схильних до правопорушень».
«Нас 10 разів на добу звільняють»
Ми обходимо територію навколо фонтану. Я переконуюсь, що собака з поліцейськими дійсно привертає до себе увагу відпочиваючих. Здається, правопорушників немає. Аж ось я помічаю містянина, що курить і говорю про це патрульним.
– У нас не можна курити в заборонених місцях, наприклад, у лікарнях, дитсадках, школах, ліфтах, під’їздах. Парк вважається громадським місцем, але не відноситься до заборонених, – проводять мені лікбез поліцейські та додають: – Заборонено палити на дитячих майданчиках, але, якщо ти відійшов від нього у бік на відстань 10 метрів, тоді вже можна.
– А які правопорушення найбільш розповсюдженні у нашому місті, – допитуюсь у хлопців.
– Це розпивання спиртних напоїв у громадських місцях та, як наслідок цього, неадекватна поведінка. Починаються конфлікти. Бійки, нецензурна лайка. На щастя, люди у формі та ще й з собакою заспокоюють шумні компанії. Ми робимо зауваження. Якщо людина не реагує, або реагує неадекватно, то виноситься постанова, або протокол затримання, виписується штраф.
– І хто найчастіше порушує спокій?
– У нас місто робітників. Люди вважають, що якщо вони працюють на важких виробництвах, то їм можна пити, де вони хочуть. Молодь думає, що єдиний спосіб розслабитися – алкоголь.
Як зізналися поліцейські, найбільш неадекватно реагують на їх зауваження представники «золотої молоді»: «Практично щодня ми чуємо погрози на свою адресу. Нас 10 разів на добу звільняють, виганяють з України, лякають репресіями та т. п. Вже до цього звикли».
– Доволі часто приходиться стикатися з неповажним ставленням до себе, – зізнаються патрульні. – Деякі люди вважають, що поліція – сервісна служба, яка може лише пожурити та нічого більше не буде. Думають, що приїхали селфі-хлопчики, зроблять фото та повернуться до себе на базу.
Реагуємо на кожен виклик
Поліція повинна реагувати на ВСІ виклики. Наприклад, телефонує чоловік і жаліється, що йому не зробили хот-дог. Патрульні виїжджають на місце. З`ясовується, що продавець кіоску сказала нетерплячому клієнту, що треба почекати 20 хвилин. Чоловік образився та зателефонував «102». Поліцейські приїхали та провели роз’яснювальну роботу.
Або громадяни скаржаться, що вночі сусіди шумлять. Поліцейські зреагували, зробили зауваження, а у відповідь: «Ти чого приїхав? Йди лови наркоманів та вбивць».
А є і постійні клієнти. Одна жіночка розказує, що до неї крізь двері проходять люди та погрожують вкрасти шубу з шафи. І на захист вона визиває поліцейських… 10 разів на день. За іншою громадянкою постійно слідкує безпілотник та опромінює її… Поліція реагує на кожен виклик. Повинна реагувати.
Якщо нема викликів, поліцейські патрулюють вулиці та виявляють латентну злочинність. Все починається з розпиття спиртних напоїв – впевнені мої співрозмовники. Якщо це вчасно зупинити, то можна попередити бійки, різанину, крадіжки. 95% усіх родинних конфліктів, на які вони виїжджають, через алкоголь.
Поліцейські перконані, що заборона продажу алкогольних напоїв після 22:00 зменшить кількість правопорушень у нашому місті.