Впродовж багатьох років українські хвойні ліси та наша рідна Хортиця найбільше страждали у передноворічний період від охочих задарма прикрасити свою домівку новорічною красунею
Саме тому в українців і закорінилася думка, що штучна ялинка має менший вплив на довкілля, адже для цього не потрібно знищувати ліси. Проте, насправді, це не зовсім так.
Штучна ялинка має «жити» не менше 10 років
Екологи кажуть, що штучні дерева мають втричі більший вплив на зміну клімату та виснаження ресурсів, ніж живі. Вони виготовлені з пластику і сталі, для виробництва продукції потрібно більше енергії. До того ж такі «дерева» перевозяться з Китаю і згодом спочивають на сміттєзвалищі.
Згідно з порівняльною оцінкою життєвого циклу впливу на довкілля живих і штучних ялинок, компанія WAP Sustainability Consulting зробила висновок, що «одна справжня ялинка створює менший вплив на довкілля, ніж одна штучна ялинка». Однак штучна може мати менший негативний вплив на довкілля, якщо замовник зберігає її впродовж 10 років або довше.
Своєю чергою компанія Carbon Trust підрахувала, що 2-метрова штучна ялинка лишає по собі вдвічі більший вуглецевий слід ніж аналогічна жива ялинка, яка опиняється на звалищі. Але якщо живу ялинку спалити – вуглецевий слід стає у 10 разів більшим ніж від штучної. Висновок вони зробили такий: якщо ви не плануєте використовувати штучне деревце близько 10 років – краще не купуйте його.
Вуглецевий слід після переробки 1 штучної ялинки прирівнюється до вуглецевого сліду після утилізації 10 живих. Проте, навіть після того, як штучна ялинка вийшла з ужитку, вона не може бути природним чином використана або перероблена.
Як вибрати ідеальну штучну ялинку
В магазині можна просто розгубитися від кількості запропонованих товарів. З чого ж роблять сучасні штучні ялинки і чим вони відрізняються?
Одним із найпопулярніших матеріалів є полівінілхлорид (PVC). Це, можна сказати, золота середина на ринку штучних ялин, ідеальне співвідношення ціни і якості. Хвоя виготовляється з полімерних стрічок, які нарізаються на спеціальних верстатах і намотуються на металеві каркаси. Такі ялинки досить міцні, надійні, хвоя не запалюється і не має сторонніх запахів.
Штучна ялинка з волосіні ПВХ (жилка) дуже пухнаста і за зовнішнім виглядом, має схожість зі справжньою сосною. Але, своєю чергою, її гілочки дуже колючі і схожі на йоржики для миття пляшок. Це досить дешевий матеріал, і такі ялинки вважаються бюджетним варіантом.
Найдорожчими і якісними вважаються штучні ялинки, виготовлені з високоміцної РЕ-гуми. Такі дерева мають максимальну схожість з натуральною ялинкою. Хвоя дуже м’яка і приємна на дотик, що дозволяє виключити травми при падінні, таку ялинку сміливо можна встановлювати в дитячих кімнатах.
Штучні голки робляться з безпечного негорючого матеріалу, який навіть при сильному нагріванні не виробляє викиду в повітря небезпечних речовин.Оскільки виготовлення литих ялин вимагає впровадження новітніх технологій, це, своєю чергою, не може не позначитися на ціні товару.
Литі штучні ялини по праву вважаються ялинками преміумкласу.
Світлодіодні (оптоволоконні) штучні ялинки мають міцний сталевий каркас, а хвоя проводиться з плівки ПВХ. Її голки мають вплетені світлодіодні нитки, які рівномірно розподіляються по всій ялинці. При включенні в розетку такої ялинки кінчики гілок починають переливатися різними кольорами веселки. Вони не потребують додаткових прикрас і мають дуже гарний вигляд, коли увімкнені.
Штучні ялинки з паперової хвої є найдешевшими, але і найнебезпечнішими, оскільки їхня хвоя дуже швидко може спалахнути від найменшої іскри або невеликого нагрівання. Термін їхньої експлуатації, як правило, до 3 років.
Переваги живої ялинки
Для багатьох родин на Різдво прикрашання іграшками живого деревця, що пахне хвоєю – це гарна традиція, яка підтримується поколіннями. Вибирати деревце кожного року – чудова сімейна забава. До того ж живі деревця дешевші за штучні.
Якщо ви залишаєтесь прихильником старих традицій, купуйте святкові деревця тільки на спеціальних базарах. Жива ялинка обов’язково має бути з етикеткою, яка свідчить, що її виростили спеціально для зрубування до новорічних свят. Для того, щоб точно впевнитися, що ялинка зрубана легально, введіть номер на етикетці чи бирці на сайті: open.ukrforest.com або у додатку yalynka.info.
Після свят ялинку можна здати до спеціальних пунктів утилізації, де деревце перетворять на стружку для спалювання у твердопаливних котлах, або добриво для насаджень, або ж вона піде на мульчування. Також непродані чи викинуті ялинки можна віддавати в зоопарки на корм тваринкам.
Також, хорошим варіантом є вибір ялинки у горщику. Таке деревце потім обов’язково потрібно висадити у ґрунт, адже це не кімнатна рослина, і їй важко «прижитися» у квартирних умовах.
Ялинка в горщику – не просто новорічна забавка
Щоб ялинка в горщику, купити яку ви плануєте на Різдво та Новий рік, не загинула до весни, потрібно відповідально ставитись як до вибору самої рослини, так і до умов її утримання.
Жива рослина, що належить до родини хвойних, не пристосована до домашніх умов з температурою в кімнаті більше +20°С, з рівнем вологості, меншим ніж 60-40%. Тож потрібно створити оптимальні умови – без пересушеного і надто теплого температурного режиму.
Не слід тримати живу ялинку в домі довше, ніж 2-3 тижні. Після закінчення свят потрібно перемістити рослину в прохолодне, темне місце. Це може бути балкон чи лоджія, тераса, гараж, закрита веранда, літня кухня, внутрішній двір.
Регулярно провітрюйте приміщення, 2 рази на день обприскуйте гілочки відстояною водою, щоб не допустити пожовтіння, пересихання.
Не забувайте про регулярний полив. Для цього застосовуйте чисту воду, температура якої складає 20-25°С. Полив робіть у піддон, під корінь.
Якщо зовнішня температура повітря менше, ніж 0°С, потрібно виконати утеплення коріння. Горщик з ялинкою поміщають у ємність відповідного розміру, щоб між стінками контейнеру та ємності залишався шар, наповнений тирсою не менш як на 5 см з усіх боків.
Якщо ви помітили, що ще до настання весни деревце випустило молоді гілочки, якомога швидше потрібно забезпечити усунення дії високих температур і сонячних променів. Необхідно перенести рослину у прохолодніше місце.
Оптимальний період пересадження ялинки з горщика в ґрунт – це квітень. Попередньо підготуйте місце, що відповідає майбутньому розміру дерева та в якому рослина не буде заважати вам, вашим сусідам. Також зважте на те, що хвойні потребують відповідних ґрунтів – важких, родючих, високогумусових, глиноподібних.
Підготуйте яму, розмір якої на 30-50 см більший за розмір контейнера. На дно насипте дренажну суміш (можете використати дрібні камінці, биту цеглу).
Виймайте ялинку з горщика акуратно, разом із земляною грудою, щоб не завдати шкоди корінню. При висадженні не потрібно знімати шар землі, в якому весь час знаходилась рослина.
Після висадки не ущільнюйте ґрунт занадто сильно. Полийте деревце чистою водою.
Чому у Запоріжжі ялинки та сосни стають білими
Щороку напередодні Новорічних та Різдвяних свят хвойні дерева, що ростуть у місті, набувають білого відтінку. Запорізькі озеленювачі обробляють їх спеціальним розчином, щоб захистити від вандалів.
Директор КРБП «Зеленбуд» Олексій Анохін розповів, що в місті кожного року висаджуються 50-100 молодих ялинок та сосен. Напередодні зимових свят важливо їх зберегти. І це є дієвим способом збереження хвойних дерев, що ростуть на закріплених територіях вулиць, парків, скверів обласного центру.
Візуально здається, що на гілочках дерев лежить білий іній. Насправді – це розчин. До нього додають речовину білого кольору, щоб люди бачили – дерева захищені і непридатні як новорічна прикраса для оселі. Спеціальним розчином обробляють до 1,5 тис. дерев у всіх районах Запоріжжя.
– Тих, хто зрубає таке дерево і принесе додому, чекає неприємний сюрприз. У теплому приміщенні розчин починає виділяти їдкий, неприємний запах. Настрій точно буде зіпсовано, також гарантований головний біль. Для навколишнього середовища та тварин речовина нешкідлива. В першу чергу намагаємося захистити тільки висаджені молоді ялинки та сосни, а також невисокі дерева, що досягають 3-5 м, – зазначив Олексій Анохін.
До речі, для хвойних порід дерев цей розчин навіть корисний, служить захистом від багатьох хвороб і шкідників.
Читайте також: Де в Запоріжжі продаватимуть новорічні ялинки – адреси