Окуляри з УФ-фільтрами захищають очі від шкідливого впливу сонячних променів

Офтальмологи попереджають: тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання негативно позначається на стані рогівки й сітківки та сприяє виникненню катаракти та інших хвороб. Щоб цього не відбулося, очі треба захищати окулярами з УФ-фільтрами.

Довгостроковий вплив ультрафіолетового випромінювання без адекватного захисту може призвести до необоротного пошкодження очей. Яскраве сонячне світло провокує розвиток катаракти – помутніння кришталика ока. Вона призводить до поступового погіршення зору, а за відсутності лікування – завершується сліпотою.

За оцінками офтальмологів, до 20% випадків катаракти викликані або посилені УФ-випромінюванням. Сонцезахисні окуляри – один із найбільш ефективних способів профілактики катаракти.

Сонячне випромінювання може викликати і доброякісне розростання тканини кон’юнктиви на рогівці – птеригій. Прозора мембрана закриває склеру, викликаючи хронічне подразнення і почервоніння очей. Птеригій росте повільно, але через кілька років може викликати порушення зору. Спочатку для лікування використовують краплі для очей, але якщо зір стає розмитим, може знадобитися хірургічна операція.

Дистрофія сітківки – дегенеративне захворювання, що вражає центральну частину сітківки (макулярну). Дистрофія може призвести до серйозних порушень зору. Хвороба незворотна, але ін’єкції ліків прямо в склоподібне тіло ока уповільнюють її прогресування. Зв’язок між ультрафіолетом і дистрофією жовтого тіла менш очевидний, ніж у катаракти або птеригію, але яскраве сонячне світло дійсно пошкоджує внутрішню оболонку очного яблука.

Хронічний вплив ультрафіолету пов’язують зі збільшенням ризику розвитку деяких злоякісних пухлин очей. До них належать: плоскоклітинний рак кон’юнктиви, меланома сітківки ока і рак шкіри повіки, куди люди зазвичай забувають нанести сонцезахисний крем. Для лікування цих захворювань може знадобитися хірургічне видалення всього ока.
Кліматична краплинна кератопатія – рідкісна хвороба, що викликає помутніння зовнішньої оболонки ока. В деяких випадках відновити зору може тільки пересадка рогівки.

Які окуляри захищають найкраще?

Гарні сонцезахисні окуляри повинні фільтрувати 99-100% ультрафіолету з довжиною хвилі 400 нанометрів. Виробники ставлять на них відмітку UV 400. Також окуляри повинні щільно прилягати до обличчя, щоб звести до мінімуму кількість променів, що досягають очей.

Деякі контактні лінзи також містять УФ-фільтри, але охоплюють тільки рогову оболонку і не захищають від птеригію.

Пам’ятайте, що 90% УФ-випромінювання проникають крізь хмари, відбиваються від піску, води і снігу. Це означає, що носити окуляри потрібно в піковий період дії ультрафіолету (між 10 ранку до 2 годин дня) навіть у хмарну погоду.

Читайте також: У Запоріжжі діти під час гри отримали хімічні опіки