Риба корисніша за м’ясо
Чому наші предки віддавали перевагу рибним стравам, а м’ясо вживали по святах? Напевно, вони знали про велику користь риби, особливо річкової, якої завжди було вдосталь у Дніпрі, ставках та озерах
Річкова або морська?
Медики кажуть, якщо регулярно споживати рибу (не менше 2-3 разів на тиждень), то можна зміцнити серце і судини, волосся, зуби та нігті, підтримувати щитовидну залозу, шкіру, шлунково-кишковий тракт, імунну та інші системи організму. Риба сприяє покращенню самопочуття літніх людей, продовжуючи молодість.
Отже, у рибі знаходиться найцінніший набір мікроелементів, необхідних для оптимального функціонування організму людини. Безумовно, чимале значення відіграють вид риби та її «місце проживання». Про особливості різних видів риб читачам «ЗС» розповіла інструктор із санітарної просвіти, магістр реабілітації КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЗОР Олена Петренко.
– Якщо розглядати річкову рибу, то в ній міститься мало вітаміну D і йоду, проте її вживання піде на користь тим, хто страждає захворюваннями нирок та порушенням пуринового обміну. Цікаво, що залізо, яке міститься в прісноводній рибі, легше і швидше засвоюється, ніж те, що входить до складу морської.
М’ясо річкової риби багате на протеїн (білок), який засвоюється набагато швидше і легше, ніж м’ясний. Особливо важливий протеїн для дітей – їхній організм постійно росте, формується м’язова і кісткова тканина.
Незамінні амінокислоти людина може отримувати лише разом із їжею тваринного походження. Якщо припинити вживання білку або скоротити його кількість, брак амінокислот призведе до збоїв у різних системах і органах. Порушиться вироблення гормонів, постраждають печінка, нирки, системи травлення, видільна та репродуктивна системи.
Річкова риба містить багато вітамінів – А, Е, групи В, РР.
Люди, які частіше їдять рибу замість м’яса, рідше страждають від ожиріння, онкологічних захворювань, хвороб серцево-судинної системи, підвищеного тиску, діабету, хвороби Альцгеймера, мають кращий імунітет, обмін речовин та пам’ять, мають гострий зір, менше схильні до депресії та хронічної втоми. Вони довше живуть – до 80-90 років. Погляньте на японців, раціон яких складається в основному з риби та морепродуктів. У них тривалість життя набагато вища, ніж у європейців – на 10-15 років, – каже Олена Петренко.
За її словами, на відміну від річкової, у морській рибі знаходяться у великій кількості поліненасичені жирні кислоти омега-3, завдяки чому поліпшується робота мозку і нервової системи, а головне – попереджується виникнення ракових пухлин, інфарктів, інсультів. Також найбільша кількість фосфору міститься в таких видах риби: лосось, короп, тунець, тріска, скумбрія, сардини. Нестача його призводить до переломів та тріщин кісток, остеопорозу, зубного карієсу та руйнування зубів, онімінню кінцівок, дзвону у вухах, проблем із концентрацією уваги, затримання росту скелета та психічного розвитку.
Риб’ячий жир – незамінні «ліки» для людей із серцево-судинними захворюваннями. Подібне дослідження було проведене в Англії. Людям у період реабілітації після інсульту та інфаркту було запропоновано кілька разів на тиждень їсти жирні сорти риби. Іншій групі пацієнтів потрібно було продовжувати харчуватися у звичний для них спосіб. У першої групи смертність скоротилася на 30%! Риб’ячий жир регулює серцебиття, захищає артерії, знижує тиск, запобігає виникненню тромбів, блокує запальні процеси, що викликають рак, артрит, псоріаз.
За кількістю жиру рибу можна поділити на нежирну (вміст жиру до 3% – судак, минтай, щука, карась, пікша); помірно жирну (вміст жиру до 8% – кета, короп, горбуша, салака), жирну (вміст жиру до 20% – сайра, лосось, скумбрія), дуже жирну (вміст жиру до 30% – мінога, вугор, білорибиця).
Рибу корисно споживати запечену або відварну, бажано без солі. В’ялена та копчена риба не є корисним продуктом, бо під час обробки частина поживних речовин нейтралізується під впливом диму чи хімічних сполук, а також містить велику кількість солі, яка суворо обмежена при значному переліку захворювань.
– Рибу варто купувати у перевірених та офіційних постачальників і ретельно обробляти, щоб уникнути зараження паразитами та ботулізмом. Морська риба здатна накопичувати важкі метали, зокрема ртуть. Також, купуючи рибу, обов’язково треба переконатися, що вона свіжа і ви не захворієте на гостру кишкову інфекцію, адже риба швидко псується, – попереджає Олена Петренко.
Обережно, ботулізм!
Ботулізмом можна захворіти внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса, а також консервів, особливо домашнього приготування. У 2020 році в Запорізькій області випадки ботулізму не зареєстровані, але у 2019 році їх було 11 із 16 постраждалими, у 2018 році 10 людей захворіли на ботулізм. Усі спалахи були пов’язані з вживанням риби, яка солилася чи коптилася вдома.
Перші симптоми хвороби виникають через декілька годин після вживання зараженої їжі. Хворого турбує «сітка» або «туман» перед очима, двоїння предметів, виникає спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, змінюється тембр голосу, з’являється відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання. Може бути підйом температури, сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, розлади з боку шлунково-кишкового тракту. У важких випадках – відчуття нестачі повітря, згодом розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Будьте обережні
Якщо сумніваєтесь у якості м’ясних та грибних консервів, в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби – не споживайте їх. При зберіганні чітко дотримуйтесь температурних норм та окремо держіть сирі продукти від готових. Після приготування м’яса та риби ретельно мийте руки, дошку для нарізання, ножі, посуд.
При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. У більшості випадків потребується введення ботулінічного анатоксину.
Ботулізм не можна визначити за кольором або смаком їжі, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Читайте також: У Запоріжжі на дотримання карантину перевірили кафе та нічні клуби