Не дарма кажуть, «зустрічають за одежею». Це стосується не лише людей, а й всього, що нас оточує, зокрема магазинів, де робимо покупки, кафе, у яких відпочиваємо. Погодьтесь, хіба захочеться зайти у заклад, якщо зовні безлад: замість урни – старе відро, замість газону – гола земля? Авжеж, ні. А якщо зовні не лише охайно, а ще й додано цікавих деталей – око радіє, й хочеться поближче познайомитись з обраним місцем.
Цього року у нашому місті вперше стартував конкурс серед підприємців на краще утримання прилеглої території, ініційований міським головою Володимиром Буряком. До участі в ньому долучаються представники малого і середнього бізнесу з різних районів Запоріжжя. Перші тижні конкурсу показали, що запорізькі підприємці готові не лише доглядати території навколо об’єктів свого підприємництва, а навіть додавати цікаві об’єкти благоустрою.
Головні критерії конкурсу: естетичний вигляд фасаду будівлі (торгівельної точки, об’єкту підприємництва), клумби та газони поряд, гарна вивіска, вітрина, наявність об’єктів благоустрою (урни, дитячі майданчики тощо). У попередньому номері «ЗС» розповідала про перебіг конкурсу в одному з центральних районів міста – Олександрівському. Настала черга дізнатись, чим же можуть похвалиться підприємці Хортицького та Заводського районів?

Пшеничный
Бабурка дивує ландшафтним дизайном
Як зазначив голова Хортицької районної адмістрації Олександр Пшеничний, з початку конкурсу від підприємців району було надано вже п’ять заявок на участь від кафе, ресторанів, магазинів, торгівельних комплексів.
– Ми продовжуємо приймати заявки на участь, – зазначив Олександр Пшеничний. – Я вважаю, що підприємці самі зацікавлені у благоустрої прилеглої території. Для них це своєрідна візитна картка, реклама закладу, що допомагає залучити якомога більше клієнтів. Наш район дуже зелений, і я впевнений, що кожен підприємець зобов’язаний посадити квіти, слідкувати за газоном, за можливості – зробити майданчик, де можна відпочити усією родиною. Перемога в конкурсі стане для бізнесу своєрідним знаком якості та найкращою нагородою за старання та турботу про кожного запоріжця. Тому я вважаю, що такий конкурс потрібен місту й повинен проводитися щорічно.
Презентувати своє кафе на конкурсі вирішив приватний підприємець Федір Кузнєцов. П’ятнадцять років тому його заклад виріс на пустирі та став справжньою окрасою району завдяки створеному затишку не лише усередині кафе, а й зовні.
– Навколо було саме каміння, – пригадує підприємець. – Ми завезли близько двадцяти КАМАЗів чорнозему, посадили берези, ялинки, посіяли газон та, звісно, постійно висаджуємо квіти. Доглядає за садом спеціаліст-озеленювач, тому в нас завжди охайно. Загалом, намагаємося тримати марку.
Є чим похвалитися ще одному кафе на території району. Точніше, це не просто кафе, а цілий торгівельний комплекс з магазином та більярдом. На території комплексу є зручні стежки для прогулянок та головна прикраса – фонтан.
– Щовесни наш заклад починає «прокидатися», – розповідає адміністратор Яна Макарова. – Ми з колективом проводимо суботники, під час яких білимо бордюри та дерева, фарбуємо паркан. По периметру торгівельного комплексу ми висаджуємо квіти. Наша гордість – це троянди, які ми кожного року досаджуємо, поповнюючи сад новими сортами.
Адміністратор переконана: доглядати за власною територією – обов’язок кожного сумлінного підприємця, який піклується про власний бізнес та клієнтів.Баев
Заводський район робить ставку на цікаві деталі
Підприємці Заводського району також включилися в роботу з проведення конкурсу на благоустрій території. Районна адміністрація на чолі з головою Андрієм Баєвим працює з підприємцями, розповідає про умови та значення конкурсу.
– Конкурс – це не просто змагання. Це спроба залучити підприємців до благоустрою району. З приходом весни комунальні заклади приводять місто до ладу, але й підприємці можуть зробити свій внесок. Заклад користується популярністю, коли її власник – небайдужа людина, яка любить свою роботу, місто та з повагою ставиться до його мешканців, – сказав Андрій Баєв.
У ході роботи були проведені зустрічі з підприємцями, роздано інформаційні пам’ятки. Наразі на участь у конкурсі подано три заявки. Частина підприємців пропонує продовжити терміни проведення конкурсу, оскільки погода не сприяє виконанню всіх робіт з благоустрою території.
Підприємці розповіли про проекти, які вони планують реалізувати в рамках конкурсу. Яскравий приклад – магазин, розташований на одній з вулиць приватного сектора. Раніше власники висадили біля магазину дерева: берези, юки, щосезону висаджують квіти й доглядають за чистотою довкола.
– Нашому магазину тринадцять років, – розповідає приватний підприємець Любов Ігоніна. – Цього року ми плануємо встановити біля магазину невелику велопарковку, тому що багато хто в приватному секторі користується велосипедом. У майбутньому збираємося побудувати невеличкий дитячий майданчик, оскільки в прилеглих кварталах проживає багато дітей.
Долучилася до конкурсу і власниця кафе Тетяна Кавіркіна. Жінка переконана, їх заклад – один з кращих, тому заслуговує на визнання.
– Наше кафе знаходиться в найбільшому парку району, посеред дерев та чагарників. Райадміністрація доглядає та облаштовує парк для мешканців, а ми, в свою чергу, також намагаємося підтримувати лад та створювати затишок. У нас гарний фасад, є елементи благоустрою, зокрема невеличкий фонтан. Навколо закладу ми посадили дерева, доглядаємо за газоном, а на літньому майданчику щороку встановлюємо вазони з квітами, – розповіла жінка.
Інше кафе-учасник робить ставку на облаштування дитячого майданчика та цікаву деталь: при вході у заклад над головами відвідувачів розміщено кольорові парасольки. Така цікавинка має виділити заклад поміж інших. Чи вдасться господарям здивувати комісію – читайте у наступних випусках «ЗС».
Нагадаємо, міський голова Володимир Буряк підписав розпорядження від 21.02.2018 №58р «Про затвердження Положення про міський конкурс на краще утримання прилеглої території та об’єкту ведення господарської діяльності». Затверджено склад комісії з організації та проведення конкурсу, яку очолив Володимир Буряк. До її складу увійшли голови районних адміністрацій, а також керівники департаменту архітектури та містобудування міської ради, інспекції з благоустрою міської ради.
Конкурс проходить з 1 березня по 27 квітня. Його організаторами є районні адміністрації Запорізької міської ради. Взяти участь у конкурсі мають право будь-які суб’єкти господарської діяльності всіх форм власності, розміщені на території Запоріжжя, які до 20 квітня направлять на електронну або поштову адресу відповідної районної адміністрації заяву про участь з необхідними додатками.
З Положенням про конкурс, умовами участі в ньому, переліком необхідних документів можна ознайомитися на офіційному сайті Запорізької міської ради в розділі «Документи» (http://zp.gov.ua/uk/documents/item/27008). Також на сайті міститься інформація про поштові та електронні адреси районних адміністрацій (http://zp.gov.ua/uk/page/rajony).