Спостерігання за птахами – цікаве заняття

Америка та Європа активно розвивають та розповсюджують новомодне явище – бьордвотчінг. Ми не агітуємо братися за фотокамери та відправлятися у мандрівку горами і лісами у пошуках цікавих та рідкісних птахів. Хоча, були б тільки «ЗА», якби в кожного була така можливість… Але бьордвотчінг в межах Запоріжжя – саме те для жителів індустріального міста. А який же бьордвотчінг без шпаківень та годівниць?

Бьордвотчінг (з англійської «birdwatching») – модне нині захоплення, коли людина спостерігає за птахами. Для чого? Насамперед, для задоволення та саморозвитку. Адже птахи – це майже єдиний на сьогодні не втрачений та доступний зв’язок містянина з дикою природою. Це захоплення майже не вимагає фінансових витрат. Кожен може змайструвати самотужки чи придбати у спеціалізованих магазинах годівниці, розвісити їх на подвір’ї чи біля під’їзду багатоповерхівки та спостерігати за годуванням пташок. Найпростіший та найпримітивніший варіант годівниці – у непотрібній дошці або шматку старої деревини зробити отвори, у які щоразу класти по одному жолудю, горіху чи насіннячку. Це такі собі одноразові порції корму.

А якщо спостерігатимете за братами нашими пернатими не через вікно, а безпосередньо на природі, то взагалі отримаєте альтернативу фітнесу чи йозі. Більше рухатиметеся, більше перебуватимете на свіжому повітрі і, врешті, станете більш спокійними та врівноваженими. Тобто, і пташок нагодуєте, і самі отримаєте сеанс релаксо-тарапії.

Щодо годівниць, то запорізький майстер-шпаківняр Валерій Підсадний радить усім птахолюбам починати бьордвотчінг саме з купівлі чи виготовлення звичайної годівниці. Повісити годівницю та спостерігати за тим, як птахи годуються, – це дуже добре та корисно.

Валерій демонструє шпаківню

Сойки, голуби, горобці, синиці, ластівки – вони будуть вдячні вам за їжу. А ви подякуєте птахам за можливість відпочити морально та фізично, присвятивши трішечки свого часу перебуванню на природі.

До речі, цікавий та несподіваний факт, – синиці дуже полюбляють їсти сало. Найбільше їм смакує несолоне сальце. Адже найменша крупинка солі може завдати пташці великої біди.

Різноманітне насіння, горіхи, і, як виявилось, сало, – зацікавившись бьордвотчінгом, ви дізнаєтеся чималенько нового для себе. Наприклад, ви сильно помиляєтеся, якщо думаєте, що окрім голубів та горобців в Запоріжжі й годувати нема кого. Всього Валерій за власними спостереженнями підрахував, що годуватися взимку прилітають понад 15 видів різних птахів! Деякі з них регулярно навесні гніздяться у шпаківнях. Це, насамперед, шпаки, синиці, мухоловки, дятли, велике розмаїття дупло-гніздових птахів. І, звичайно ж, горобці – завзяті мешканці таких будиночків.

Сам Валерій, до речі, починав своє захоплення спостереженням за пернатими саме зі звичайних шпаківень, аби привчити сина-школяра до роботи, зайняти його корисною справою. Потім знайома художниця розписала одну шпаківню, згодом другу… Такі гарнюні-шпаківні розвісили на території власного двору і помітили, що в них залюбки оселяються птахи.

На перший погляд може здатися, що розпис шпаківень та годівниць може зацікавити виключно людей. Але Валерій каже, що на власні очі бачив, як птахи здатні навіть «почубитися» за право оселитися в обраній розписній шпаківні. Неможливо пояснити, але птахи за якимись критеріями обирають собі житло і наступної весни повертаються в ту ж саму шпаківню. Але не всі. Наприклад, синиці щоразу підшукують собі новісіньке та чистісіньке житло. А от шпаки, як птахи з більшою здатністю запам’ятовувати, віддають перевагу вже обжитій минулого разу шпаківні.

Як доглядати годівниці та шпаківні

З годівницями все просто. Почистив «підлогу» від сміття, і готово. Складніше зі шпаківнями. Це справжній будиночок, тільки що маленького розміру. Доки гніздяться там птахи, за сезон вони зносять в середину стільки бруду, що без ретельного прибирання не обійтися. А на додаток в кожній шпаківні накопичуються і продукти життєдіяльності пташок, і їхнє пір?я, і купа всього, що необхідно вичистити, аби воно не «доросло» до самого даху.

Правду кажучи, шпаки, оновлюючи свої гнізда, намагаються самотужки вичистити шпаківню від бруду. Вони викидають старі гілочки та решту непотребу. Але, вочевидь, цього замало для повноцінного прибирання. Якщо відкрити пташиний будиночок, то неозброєним оком буде помітно, скільки весен жили тут птахи, скільки шарів бруду вони тут «натовкли».шпаківня з відкритим дахом

24-26 днів на рік у шпаківні є мешканці

Саме стільки часу минає з моменту, коли птахи оселилися, до моменту, коли вони вилетіли зі шпаківні зі своїми пташенятами. Не полінуйтеся наприкінці цього періоду влаштувати генеральне прибирання шпаківні. В середньому «житлова» площа пташиної домівки не перевищує 20-25 см2.  Навести лад на такій території не складно.

Складність в іншому. Вичищати класичну шпаківню нереально через те, що рука людини просто не пролізе в отвір шпаківні. Тому Валерій Підсадний, як бувалий шпаківняр, радить купувати спеціальні шпаківні з відкидним дахом, або ж виготовляти такі власноруч. Дах можна причепити на звичайні дверні петлі. Тоді ви з легкістю зможете щоразу відкривати його та прибиратися всередині пташиного житла.

Валерій каже, що насправді шпаківні потрібні птахам тільки навесні, коли вони гніздяться. Зробили свою справу та відлітають. А взимку нерідко у пташиних будиночках гостюють найпоширеніші в регіоні пернаті – горобці. Отак повісять господарі біля свого будиночку для краси гарненьку шпаківню, а за перших морозів помічають, що всередині вже хазяйнують горобці. Тому, навіть якщо ви просто вирішили прикрасити прибудинкову територію гарною шпаківнею, час від часу перевіряйте, чи не з?явилися у ній пернаті мешканці, якими доведеться опікуватися.

Підсумуємо

  1. Поряд зі шпаківнею обов’язково треба вішати годівницю. У шпаківні птахи виводять потомство, а от клювати зернятка все одно воліють у годівничках.
  2. Годівницю треба поповнювати регулярно. Сумна статистика – за зиму з 10 синиць виживає тільки 1-2. Тому корму у птахів має бути вдосталь.
  3. Треба відповідально доглядати за шпаківнями: підкручувати, підмазувати, підфарбовувати, за потреби ремонтувати.
  4. Важливо пам?ятати: насіння для годування птахів НЕ варто смажити!
  5. Розвішувати годівниці та шпаківні треба на висоті, недоступній для котів та решти «любителів» поласувати пташенятами.

Отже, шановні бьордвотчери! Подивіться за вікно та згадайте, що саме час розвішувати годівниці. Із настанням холодів птахам буде все складніше прогодуватися. А з лютого-березня у ваших дворах вже мають бути встановлені шпаківні, аби навесні пернатим було, куди заселятися. І неважливо, ви – заповзятий «закоренілий» бьордвотчер, просто захоплюєтеся спостеріганням за життям птахів або ж вирішили зробити добру справу і підгодувати місцевих птахів взимку, – пташки однаково будуть вам вдячні за можливість попоїсти та повертатимуться знову і знову до своїх добродіїв.

Читайте також: Як перейти на здоровий спосіб життя без стресу та зривів