У місті встановлюють спеціальні таблички на будинки, які є частиною культурної спадщини нашого міста
Програма збереження була створена за ініціативою міського голови Володимира Буряка, завдяки чому вдалося зробити чимало важливого.
У Запоріжжі досі виявляють цікаві історичні та археологічні знахідки. Наприклад, у 2020 році при реконструкції скверу Піонерів виявили сходи до крамниць Нижнього Гостиного ряду Торгових рядів, які знаходилися в Олександрівську по вул. Поштовій. Ця знахідка 1873 року побудови. З ініціативи міського голови Володимира Буряка на місці історичної знахідки облаштували оглядовий майданчик.
Взагалі історія Запоріжжя складається з 3 «пластів». Це імперська спадщина – тобто старий Олександрівськ, меноніти і, так зване, нове Запоріжжя – Соцмісто. У місті чимало будинків, які є об’єктами культурної спадщини, історичними пам’ятками та пам’ятками архітектури. Багато з них потребують ремонту, але робити його не так просто, необхідно погоджувати з Міністерством культури безліч документів.
На початку цього року у місті було 52 об’єкти, які мали статус пам’ятки архітектури або містобудування. Завдяки наполегливій роботі місцевої влади у квітні до Держреєстру нерухомих пам’яток України було внесено ще 25 пам’яток культурної спадщини Запоріжжя. Цього чекали майже рік!
Так, наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 26.04.2021 № 295 до Держреєстру за категорією місцевого значення занесено:
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 2/5;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 4;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 8;
- пам’ятка архітектури Амбулаторне містечко у Шостому селищі, пр. Металургів, 9;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 10;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 20;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 22;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 24;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 183 А;
- пам’ятка містобудування, архітектури Забудова Шостого селища;
- пам’ятка містобудування, архітектури Забудова кварталу №3 Шостого селища;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 1-3;
- пам’ятка архітектури Будинок житловий, вул. Незалежної України, 31;
- пам’ятка історії, архітектури Олександрівське механіко-технічне училище, вул. Жуковського, 64;
- пам’ятка історії, архітектури Народний дім, вул. Поштова, 71;
- пам’ятка архітектури Центральна хоральна синагога, вул. Троїцька, 27;
- пам’ятка архітектури Прибутковий будинок І. А. Куржупова (Будинок Вчительської семінарії), вул. Олександрівська, 8;
- пам’ятка архітектури Прибутковий будинок купця О. Мінаєва, вул. Олександрівська, 52;
- пам’ятка архітектури Садиба Т. Рош, вул. Олександрівська, 48;
- пам’ятка архітектури Будинок купця П. Л. Захар’їна, вул. Покровська, 21;
- пам’ятка архітектури Млин Германа Нібура, вул. Сергія Серікова, 30;
- пам’ятка архітектури Будинок третьої молитовної громади (Синагога кравців), вул. Тургенєва, 22;
- пам’ятка архітектури Прибутковий будинок Х. К. Біленького, вул. Олександрівська, 15;
- пам’ятка архітектури Прибутковий будинок спадкового громадянина, купця 1-ї гільдії Я.І. Лещинського, пр. Соборний, 52;
- пам’ятка монументального мистецтва Пам’ятник О. В. Вінтеру, бул. Вінтера, 12.
Міський голова Володимир Буряк після цього ініціював програму збереження пам’яток культурної спадщини м. Запоріжжя, «керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про охорону культурної спадщини», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою створення умов для збереження історичної самобутності м. Запоріжжя, запровадження механізму покращення естетичного вигляду пам’яток культурної спадщини, що розташовані в історичних ареалах міста».
І в червні цього року депутати міськради проголосували за програму збереження пам’яток культурної спадщини, якою, зокрема, передбачено встановлення спеціальних пам’ятних табличок. Навіщо вони? Відповідь на це знає місцевий гід Роман Акбаш.
«Якось я не стримався і зателефонував одному «бізнесмену», який фарбував будинок-пам’ятку архітектури. Розмова була нервова і в результаті він видав щось на кшталт «Та що, яка пам’ятка? Не знаю про жодні пам’ятки! Таблички відповідної на будинку немає!», – розповів він на свій сторінці у соцмережі.
І ось у Запоріжжі архітектурно-історичні пам’ятки тепер мають спеціальні таблички. Загалом вони з’являться на стінах 90 будинків міста. Це відбувається в межах реалізації програми збереження пам’яток культурної спадщини м. Запоріжжя на 2021-2023 роки, – повідомили у Відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради.
Тож, коли будете гуляти містом, звертайте увагу на старі цікаві будівлі – це справжні пам’ятки нашого міста.
Офіційно найстарішою кам’яною будівлею Запоріжжя вважається приміщення нинішньої пошти по вул. Поштовій, яке датується 1866 роком. Раніше це був будинок купця Захар?їна, перша в місті 2-поверхова кам’яна будівля. В історичному плані є цінністю як перший будинок повітового земства. Причому офіційним об’єктом культурної спадщини цей будинок став лише в 2013 році.
Читайте також: У запорізькому будинку захистили під’їзд від підтоплення