Свого часу лікарі стверджували, що сніданок має бути легким
Зараз багато лікарів та дієтологів наголошують на тому, що снідати треба щільно. «Запорозька Січ» вирішила дізнатись, що та кому варто їсти на сніданок та, власне, чому.
Чому та кому?
Снідати треба правильно, це допоможе бути здоровим та струнким. Як стверджують фахівці, сніданок повинен бути здоровим, збалансованим і обов’язковим. Астрід Дону з Німецького товариства харчування розповіла, що їсти і пити вранці потрібно в перші 2 години після пробудження. Причому дотримуватися цього принципу, на її думку, потрібно також тим, хто не любить щільно снідати. Експерт пояснила, що сніданок поповнює запаси енергії в організмі, а також, що це особливо важливо для дітей та молоді.
Інший німецький дієтолог, Маттіас Ридл, підтримав колегу, висловивши думку, що молоді люди повинні обов’язково снідати. Також ранковий прийом їжі важливий для діабетиків, вагітних і жінок, що годують немовлят.
Цікаво, що люди, які не мають звички щільно снідати, впродовж дня дозволяють собі більше різних перекусів порівняно любителями сніданку. Це може викликати проблеми із зайвою вагою, метаболізмом, рівнем цукру в крові.
Що їсти?
Яким є правильний сніданок? Медики назвали найбільш корисні продукти для цього прийому їжі. Дієтолог Астрід Доналіс висловилася, що в ідеалі повинні бути присутніми 4 компоненти:
- напої – вода, чай або кава;
- крупи – включаючи цільнозернові хліб, мюслі, вівсяні пластівці;
- овочі і фрукти – яблука, ягоди або банани, а також помідори, огірки, перець, листя салату;
- молоко або нежирні молочні продукти – йогурт, сир.
Доктор Маттіас Ридл розповів, що сніданок повинен містити якомога менше швидких вуглеводів. Дієтолог рекомендує білок, зокрема рослинний, наприклад, що міститься в горіхах та вівсяних пластівцях.
– Якщо ви фізично не активні, вашому тілу потрібно відносно мало вуглеводів. Тож краще робити хліб тонше, а білкову начинку – товстішою. Краще взяти додатковий шматочок сиру, ніж ще один шматок хліба, – поділився радою фахівець.
Фахівці рекомендують відмовитись на сніданок від горіхової нуги, рафінованих пластівців, джему, готових фруктових йогуртів, каші швидкого приготування, глазурованих сирків, мюслі, печива, кави, бутербродів з ковбасою або сосисок. Одними з найбільш корисних для сніданку фахівці вважають горіхи: їхній білок насичує, жири затримують травлення, а клітковина гарантує, що почуття ситості буде довгою. А медики з NHS (Національна служба охорони здоров’я Великобританії) повідомляють, що навіть незначні зміни в раціоні харчування можуть сприяти довголіттю. Для того, щоб знизити ризик ранньої смерті, медики рекомендують включити в меню сніданку нежирний йогурт з фруктами і горіхами.
Чашечку кави?
«Я маю прийняти ванну, випити чашечку кави», – пам’ятаєте цю фразу з відомого фільму «Діамантова рука»? Любителі кави частенько балують себе цим напоєм і дозволяють собі пити каву на голодний шлунок. Як виявилося, це погана звичка, оскільки чашка кави може негативно відбитися на стані шлунково-кишкового тракту. Особливо небезпечна кава натщесерце для гіпертоніків та людей з жовчнокам’яною хворобою.
– Любитель кави повинен бути впевнений, що у нього немає проблем зі здоров’ям. Якщо ж у людини жовчокам’яна хвороба, холецистит або біліарний сладж, такий «сніданок» йому не годиться, – попередила гастроентеролог Марія Бадалян.
Порція ранкової кави натщесерце може загрожувати гіпертонікам розвитком інфаркту або інсульту. За словами Бадалян, каву рекомендується пити людям зі зниженим тиском, оскільки напій здатний його підвищувати до потрібної позначки. Якщо людина з тиском, наприклад, 140 на 90 щоранку «снідає» кавою, то це може вкрай негативно позначитися на здоров’ї та навіть вбити.
Є й така думка
А нова робота австралійських дієтологів ставить під сумнів ствердження про необхідність щільно снідати. Саме дослідження, яке складалося з 13 етапів, виявилося дуже простим, але надзвичайно ефективним. На кожному з етапів незалежні групи людей пропускали сніданок, а інші навпаки – отримували рясне ранкове харчування. Потім вони вирушали у своїх справах з одним завданням – рахувати кількість їжі, з’їденої за весь день. Як виявилося, ситі учасники експерименту протягом дня в середньому з’їдали на 260 калорій в день більше, ніж ті, які не снідали. Не було помічено різниці і в відсутності апетиту в залежності від кількості з’їденої вранці їжі. Цікаво, що найчастіше саме ті піддослідні, які пропускали сніданок, швидше втрачали вагу.
За результатами своєї роботи австралійські фахівці відзначають, що ранковий прийом їжі не грає великої ролі в розподілі енергії або зниженні ваги. За їхніми словами, кожна людина унікальна, і це треба враховувати! Якщо після пробудження вам не хочеться щільно снідати, значить організму це просто не потрібно.
Смачного!
Наостанок кілька рецептів для експериментального та живильного сніданку. Набридли звичайні сніданки? Спробуйте приготувати страви, які люблять їсти вранці в різних країнах.
Шакшука – єврейський сніданок
1 цибулина, 2 помідори, 2 яйця, 1 червоний болгарський перець, рослинна олія для смаження, сіль, перець за смаком.
Обсмажте дрібно порубаний лук протягом 3 хвилин, додайте помідори і солодкий червоний перець, теж дрібно нарізані. Помідори добре попередньо очистіть від шкірки, але можна використовувати і неочищені. Тушкуйте овочі разом з цибулею ще 10 хвилин, посоліть, поперчіть. Після цього зробіть ложкою в отриманій овочевій масі на сковороді 2 невеликих поглиблення. Влийте туди по яйцю і ще раз додайте спеції. Коли яйця прожаряться, зніміть сковороду з вогню, посипте яскраво-червону яєчню свіжою зеленню.
Вівсянка з горіхами і родзинками – англійський сніданок
1 склянка вівсяних пластівців, 1 склянка води, 1 склянка молока, ? склянки дрібно порізаних сухофруктів, 2 ст. л. подрібнених горіхів, 1 ст. л. вершкового масла, сіль, цукор.
Всипте вівсяні пластівці в киплячу воду, посоліть і додайте цукор, варіть 7 хвилин. Влийте гаряче молоко і варіть ще 5 хвилин. За пару хвилин перед тим, як зняти з вогню, всипте в кашу родзинки або інші сухофрукти, попередньо замочені, – яблука, чорнослив. У готову кашу додайте горіхи і прикрасьте свіжими фруктами – часточками яблука, груші або персика. Можна додати висівки – це зробить кашу більш ситною і корисною.
Єгипетський фуль
Суха квасоля 400гр, часник 3-4 зубчики, оливкова олія 3 ст. л., лимон 1 шт, зіра (кмин) 1 ч. л., коріандр 1 ч. л., чорний перець за смаком, сіль за смаком.
Це традиційне блюдо арабської кухні. Основна його складова – боби. Фуль подають не тільки на сніданок. Єгиптяни вважають його стравою древніх фараонів, відповідним для кожного прийому їжі. Якщо вам здається, що в нашому базовому рецепті мало інгредієнтів, то можна додати улюблену зелень, томати, оливки, солодкий перець, ріпчасту цибулю.
Боби замочуємо на ніч. Вранці ставимо їх варити на невеликому вогні. Одночасно змішуємо і розтираємо прянощі, тиснемо зубчики часнику і з лимона віджимаємо сік. З готової квасолі зливаємо воду. Додаємо спеції, часник, олію, лимонний сік, сіль. Перемішуємо блюдо і злегка приминаємо квасолю ложкою. Подаємо на аркуші лаваша або всередині свіжої піти. Прикрасити фуль можна четвертинками зварених круто яєць. Подавати страву краще на тонкому лаваші або всередині піти. Можна на смак робити страву більш пастоподібною або так, щоб траплялися цілі квасолини.
Читайте також: Як позбавити себе від самокритики – поради запорізької психологині