Із настанням сильних морозів на воді, біля берегів з’явилася крига та активізувалися рибалки – вони почали ловити рибу майже в екстремальних умовах. На лодочних станціях та в бухтах рибалки встановлюють палатки, ловлять рибу, відпочивають. За нашими спостереженнями, на вихідних днях у таких місцях з’являється по 20–30 осіб, які піддаються спокусі перевірити на міцність кригу. Проте багато хто забуває, що необдумана та необережна поведінка загрожує життю і здоров’ю.
Спеціалісти головного управління МНС України в Запорізькій області звертаються до громадян: зберігайте пильність біля води, будьте обережні, не жартуйте з власним життям!
Рятівники нагадують любителям зимової рибалки, що для одного пішохода безпечним вважається лід зеленуватого відтінку товщиною не менше 7 см; масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 см.
Особливо обережно треба спускатися з берега, лід може нещільно з’єднуватися з ним, часто в таких місцях є тріщини, під льодом може бути повітря.
Під час руху бажано мати палицю, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода або він пробивається, слід негайно повертатися. Перші кроки треба робити, не відриваючи ступні від льоду. Ні в якому разі не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги.
Прес-служба ГУ МНС України в Запорізькій області з метою попередження трагедій надає нашим читачам корисні поради, зауваження щодо рибалки в зимових умовах.
Якщо ви опинилися в “крижаній пастці” та провалилися під лід, широко розкиньте руки по краях льодового пролому та намагайтеся не зануритися під воду з головою. Дійте рішуче, не панікуйте, не робіть різких рухів, вибирайтеся на лід, наповзаючи на нього грудьми і по черзі витягайте на поверхню ноги.
Вибравшись із “льодового полону”, намагайтеся повзком рухатися в той бік, звідки прийшли, оскільки там міцність льоду вже перевірено. Незважаючи на те, що у вас з’явиться бажання побігти і таким чином зігрітися, не втрачайте пильності і спокійно рухайтесь аж до самого берега. На березі намагайтеся зігрітися, рухайтесь, аж поки не дістанетеся безпечного теплого місця.
Якщо на ваших очах під кригу провалилася людина, негайно сповістіть про це рятувальників і всіх, хто є поруч. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру і повзіть на них – це збільшить площу опори. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, оскільки лід проломиться, і ви також опинитесь у воді. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть витягти людину з води. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба з відстані 3–4 м від місця розколу. Якщо ви не один, лягайте ланцюжком на кригу, тримаючи один одного за ноги, і таким чином рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і відповзайте з небезпечної зони. На березі укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм.
Не забувайте, що відправлятися на водойми поодинці небезпечно. Намагайтеся завжди повідомляти своїм знайомим про ваше місцезнаходження.
Шанувальники зимової риболовлі, пам’ятайте, що зимова ловля риби вимагає суворого дотримання правил безпечної поведінки. Не можна пробивати багато лунок близько одна від одної та на переправах. Не збирайтесь великими групами людей на одному місці. Не дозволяється рибалити поблизу вимоїн та занадто далеко від берега. Завжди майте під рукою міцну мотузку довжиною 12–15 м, тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Як повідомили спеціалісти ГУ МНС України в Запорізькій області, днями буде проведено профілактичний рейд, де рибалкам ще раз нагадають правила безпеки.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА