26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС, яку з повним правом вважають найбільшою техногенною катастрофою в історії людства. Тисячі запоріжців взяли участь у ліквідації наслідків цієї аварії.
Ціною свого здоров’я, а іноді навіть життя вони захистили світ від її наслідків. Однак запоріжці пам’ятають подвиг чорнобильців-ліквідаторів. Це підтверджує зокрема той факт, що кожного року мітинг до чергової річниці Чорнобильської трагедії збирає сотні учасників. Серед них не лише чорнобильці, члени їхніх сімей, а й представники влади, трудових колективів, громадських організацій, молодь.
Мітинг-реквієм, присвячений 32-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС, який відбувся минулого четверга, 26 квітня, не став виключенням. Традиційно до присутніх звернулися представники обласної та міської влади. Серед них голова Запорізької обласної ради Григорій Смарадак, керівник апарату – заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко, голова районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району Валерій Мостовий.
Однак головною подією цього дня стало відкриття меморіалу «Героям Чорнобиля». Під час спілкування чорнобильці зазначали, що нарешті дочекалися відкриття пам’ятника. Вони також дякували міській владі, міському голові Володимиру Буряку за реалізацію цього проекту, адже меморіал було побудовано за кошти бюджету міста. Багато хто з ліквідаторів та членів їхніх сімей навіть вже не сподівалися, що дочекаються появи такого пам’ятника в Запоріжжі.
Відзначимо, встановлення пам’ятника, присвяченого подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, десятки років вимагали чорнобильці-ліквідатори, члени їхніх сімей. Достатньо сказати, що міський конкурс для визначення його зовнішнього вигляду пройшов близько вісімнадцяти років тому. Тоді його переможцем став Рубен Оганесян. Саме його ідея була використана при будівництві меморіалу, яке розпочалося у вересні 2017 року та завершилося напередодні 32-ї річниці Чорнобильської аварії.
Меморіальний комплекс символізує собою те, що чорнобильці-ліквідатори зупинили атом, який вирвався на свободу. У складі пам’ятника сфера, яка встановлена на плиті, облицьованій чорним гранітом, яка символізує випалену землю. Змонтований портал – як вододіл між часом до і після аварії на ЧАЕС. Також меморіал було вирішено не обмежувати тільки одним пам’ятником. У роботи включили благоустрій прилеглої території, встановлення зовнішнього освітлення і лавочок, нові газони, висадку кущів.
Координатор чорнобильського руху Валерій Голуб розповів про історію будівництва пам’ятника чорнобильцям у Запоріжжі. Все розпочалося ще в 1997 році, коли на площі Маяковського встановили пам’ятний знак, що тут буде пам’ятник учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Після цього обласна та міська влада неодноразово підписували Меморандуми з чорнобильцями. Одним з їх пунктів завжди було будівництво пам’ятника. Однак справа не зсувалася з мертвої точки. Постійно називалися нові місця будівництва меморіалу, проходили дискусії з приводу його зовнішнього вигляду, джерел фінансування.
– Пам’ятник довго ніхто не будував і не збирався будувати. Жодна влада не вирішувала питання. Змінювалося місце встановлення майбутнього пам’ятника. Ситуація змінилася лише після того, як міським головою став Володимир Буряк. Володимир Вікторович прийняв вольове рішення, що пам’ятник чорнобильцям у Запоріжжі буде. Нарешті ми бачимо результат. Через 32 роки після Чорнобильської трагедії у нашому місті побудували пам’ятник, який ми чекали, – заявив Валерій Голуб.
Чорнобильці та члени їхніх сімей не забували про свою ідею. Вони неодноразово заявляли, що в Запоріжжі є Фонтан життя, що став для нашого міста символом героїзму чорнобильців. У той же час, на відміну від багатьох інших міст, у нас немає відповідного пам’ятника. Це при тому, що тисячі запоріжців брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
З питанням про встановлення пам’ятника представники громадських організацій чорнобильців нарешті звернулися і до міського голови Володимира Буряка. Після спілкування з чорнобильцями міський голова прийняв рішення, що пам’ятник «Героям Чорнобиля» в Запоріжжі буде. Сьогодні можна з повним правом сказати, що Володимир Буряк виконав свою обіцянку.
– Пам’ятник і облаштований сквер – данина поваги тим людям, які не шкодували свого здоров’я і життя для того, щоб захистити світ від наслідків Чорнобильської катастрофи, в найкоротші терміни побудували саркофаг над реактором Чорнобильської електростанції, – пояснив прийняте рішення про початок будівництва меморіалу Володимир Буряк.
Представники громадських організацій чорнобильців та міська влада спільно визначили місце встановлення і зовнішній вигляд меморіалу. Пам’ятник було вирішено розмістити в самому центрі міста, на проспекті Соборному в районі Вознесенівського спуску. На думку міського голови Володимира Буряка, це прекрасне місце для подібного меморіалу. Його бачитимуть не лише запоріжці, а й гості, які приїжджають до Запоріжжя. Також важливий той факт, що кожен бажаючий може легко дістатися до меморіального комплексу.
Роботи на цьому об’єкті стартували у вересні 2017 року. Були деякі проблеми, недоліки, які вдалося усунути. Прийшлося вносити зміни до проектно-кошторисної документації, збільшувати фінансування об’єкту. У результаті його кошторисна вартість склала близько п’ятнадцяти мільйонів гривень. Однак усі ідеї, які були закладені при проектуванні меморіалу, вдалося втілити в життя.
Міський голова Володимир Буряк особисто контролював хід робіт. Зокрема, востаннє виїзна нарада відбулася 19 квітня. Представники міських служб, підрядної організації, проектанти відзвітували про стан реалізації проекту. Володимир Буряк проконтролював хід робіт та поставив завдання завершити встановлення пам’ятника до 26 квітня.
– Це буде не просто пам’ятник, а фактично архітектурний комплекс, з упорядкованою прилеглою територією. Важливо, щоб запоріжці могли прийти сюди, згадати про подвиг чорнобильців-ліквідаторів, віддати їм шану, – сказав Володимир Буряк.
Підрядники впоралися з поставленим завданням. Тут було не лише встановлено плиту подіуму, портал, сферу, яка символізує атом. Біля пам’ятника покладена плитка, встановлено освітлення меморіалу. Облаштовано клумби, висаджено кущі і виконано посів газонів, встановлено лавочки. Таким чином Запоріжжя отримало ще один затишний куточок. Тепер сюди у будь-який день можуть прийти чорнобильці для того, щоб поспілкуватися, згадати своїх побратимів, які вже пішли з життя.
Представники чорнобильців задоволені результатом. Зазначають, що встановлення пам’ятника для них є дуже важливим. Міська влада врахувала їхні думки з цього приводу, виділивши необхідні кошти на реалізацію проекту.
Чорнобильці-ліквідатори відповіли і на запитання про доцільність встановлення пам’ятника за гроші бюджету міста. Адже дехто може сказати, що це далеко не першочерговий для Запоріжжя проект, є більш важливі програми. Самі чорнобильці так не вважають. Наголошують, меморіал «Героям Чорнобиля» це не просто пам’ятник, а пам’ять про подвиг десятків тисяч людей, у тому числі й запоріжців.