Вивчення історії та етнології рідного краю – це прекрасна можливість нового знайомства зі звичайним і відомим. Вивчаючи історію рідного краю, діти починають усвідомлювати, що історія – це не щось далеке, а вона тут, поруч , і починається вона з рідної вулиці, з підприємства, де працюють батьки, зі старої шкільної будівлі, із сімейних реліквій.
10-12 квітня на території т/б «Дніпрянка» відбувся щорічний ІХ обласний етнолого-історичний зліт учнівської молоді «Дослідники минулого». Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді уже вдев’яте надає можливість історико-краєзнавчим об’єднанням області вибороти звання кращих юних знавців і дослідників історії та культури рідного краю. Зліт відбувся за підтримки Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації та активної співпраці з Запорізькою обласною організацією Національної Спілки краєзнавців України. Змагання були присвячені 290-річчю від дня народження гетьмана Кирила Розумовського.
Кирило Розумовський – одна з видатних, хоча й суперечливих постатей української історії – останній козацький гетьман Лівобережної України.
Він походить з родини простого козака, але завдяки підтримці впливових осіб зміг отримати чудову освіту в найкращих європейських університетах і зробити блискучу кар’єру.
Кирило Розумовський з самого початку свого правління добивався від російського уряду повернення Україні прав, які вона втратила після Полтавської катастрофи. Дечого пощастило йому добитись, але багато його заходів не увінчались успіхом.
«То була епоха, що з повним правом може бути названа ім’ям Розумовського. Це була доба останнього піднесення старої козацько-гетьманської держави, доба економічного зросту Лівобережної України і буяння української національно-політичної думки, доба блискучого розквіту української культури та мистецтва», яка, на жаль, закінчилася черговим наступом царату на українські землі…
На урочистому відкритті учасників привітав директор Запорізького обласного центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Олександр Романчук, а також відомий краєзнавець, письменник, член Запорізької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Юрій Вілінов.
Юні історики та етнологи з міст Бердянськ, Енергодар, Запоріжжя, Мелітополь, Василівського, Вільнянського, Мелітопольського районів, Комиш-Зорянської селищної ради Більмацького району нашої області розпочали змагання з конкурсу «Візитка команди», на якій команди в творчій формі представляли своє краєзнавче об’єднання.
В рамках програми першого дня зльоту відбувся конкурс «Туристська естафета», під час проходження якого діти змагалися в умінні в’язати туристичні вузли, швидкості долання перешкод та встановленні намету. Ввечері учасники представили суддівській колегії театралізовану виставу «Кирило Розумовський». Під час виступу команди показували у театралізованій формі історико-культурну реконструкцію подій, народну легенду, перекази, пов’язані з постаттю українського військового, політичного та державного діяча Кирила Розумовського.
Наступний день для учасників змагання розпочався з проходження контрольного етнолого-історичного маршруту, розв’язання історичних та етнологічних інтелектуальних завдань та орієнтувальної картографії.
Всі дні етнолого-історичного зльоту були насиченими, складними, але надзвичайно пізнавальними та цікавими. Учасники зльоту проявили себе як справжні краєзнавці, які знають, поважають і люблять історію та етнологію рідного краю. Приємно вразила ґрунтовна підготовка команд, відчувається професіоналізм та відповідальність керівників і вчителів, які займалися з дітьми. Виконання творчих конкурсів теж порадувало своєю майстерністю та оригінальністю подачі матеріалу.
Усі команди достойні високої оцінки за свою роботу й боротьбу за перемогу. Але найсильнішими показали себе команди:
«Темеринда» м. Бердянськ, Приморський відділ КЗ «Центр туризму» ЗОР Бердянського ЦСТ (І місце, етнологічний напрямок); «Краєзнавець» Мордвинівської ЗШ І-ІІІ ст. Мелітопольського району, КЗ «Центр туризму» ЗОР (ІІ місце, етнологічний напрямок); «9 кедів» Енергодарського центру туризму краєзнавства та спорту (ІІІ місце, етнологічний напрямок); «Таврія» Костянтинівського районного НВО №1 «Таврія» Мелітопольського району, КЗ «Центр туризму» ЗОР (І місце, історичний напрямок); «Світоч» Вільнянської гімназії» «Світоч» (ІІ місце, історичний напрямок); «Патріот» Вільнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (ІІІ місце, історичний напрямок).
Дякуємо всім учасникам за чудову дружню атмосферу, яка панувала протягом цих конкурсних днів. Сподіваємося наступного року зустрітися вже на ювілейному Х зльоті «Дослідники минулого».