На минулому тижні, 5 квітня, у Вінниці відбулась розширена нарада Кабінету Міністрів України «Децентралізація та регіональний розвиток». У ній взяли участь Президент України Петро Порошенко та прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Серед запрошених учасників заходу був і міський голова Запоріжжя Володимир Буряк.
Під час наради були підсумовані перші результати реформи децентралізації влади, яка стартувала в Україні у квітні 2014 року, окреслені плани подальшого реформування в цій сфері, розглянуті пріоритетні завдання на найближчий час. У заході взяли участь члени Кабінету Міністрів України, голови обласних державних адміністрацій, обласних рад, міські голови, керівники об’єднаних територіальних громад, представники Асоціації міст України, Української асоціації обласних та районних рад, іноземних дипломатичних представництв, міжнародних організацій і так далі.
У своєму виступі Президент України Петро Порошенко наголосив, що децентралізація була одним із наріжних каменів його президентської кампанії у 2014 році.
– З перших днів були розроблені відповідні проекти законодавчих актів, відчувалась потужна підтримка уряду, з перших днів була налагоджена ефективна робота парламенту й децентралізація стала однією з моїх перших пріоритетних реформ. Впевнений, що так буде продовжуватись і надалі, – сказав Петро Порошенко.
Центральна влада свідомо віддала на місця значну частину повноважень та ресурсів. Хоча свого часу в це ніхто не вірив. Багато хто вважав такі задуми неприпустимими, піддавав їх критиці.
Голова держави зазначив, що реформа децентралізації продовжується. Необхідні конституційні зміни вже розроблені, очікується прийняття ряду важливих законопроектів щодо адміністративно-територіальної реформи, укріплення матеріальної бази місцевих громад, прав та обов’язків районних рад.
На думку Петра Порошенка, у свою чергу органи місцевого самоврядування повинні стати частиною єдиної владної команди, розділити з центром спільну відповідальність за долю країни. Важливим є те, що децентралізація наближає владу до людини, скорочує час для прийняття й реалізації рішень.
Президент України наголосив на значному збільшенні бюджетів місцевих громад, яке відбувається з 2014 року. Це розширює можливості для місцевого розвитку. Така ситуація склалася вперше за всі роки української незалежності.
Раніше частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті країни не перевищувала 30-35%. Тепер вона складає 51%. Ресурси місцевих бюджетів зростають.
«Це абсолютно рішучі кроки, які підтверджують наш напрямок на децентралізацію», – відзначив Петро Порошенко.
Глава держави повідомив, що йому пропонували зменшити частку місцевих бюджетів та повернути частину коштів до центрального бюджету, мотивуючи це військовими діями на сході Україні. Президент підкреслив, що не підтримає таку пропозицію, бо вважає її неправильною.
Петро Порошенко наголосив, що законодавча база, необхідна для децентралізації в Україні, невпинно оновлюється. Зокрема, Верховна Рада України ухвалила зміни до Закону про добровільне об’єднання територіальних громад. Це створює можливості для добровільного приєднання громад сіл і селищ до територіальних громад міст обласного значення, дозволить усунути перешкоди для розростання великих міст та розбудови їхньої інфраструктури.
Також, за словами Петра Порошенка, доходи місцевих бюджетів мають бути передбачуваними та стабільними. Це необхідно для того, щоб місцева влада могла на декілька років вперед розраховувати реалізацію масштабних проектів, програм, які за один рік не втілиш.
У зв’язку з цим глава держави заявив про підтримку урядової ініціативи щодо створення законодавчої бази середньострокового бюджетного планування, яка не знайшла поки підтримки у Верховній Раді України. До цієї ініціативи необхідно буде повернутися.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нагадав, що реформа децентралізації стартувала у квітні 2014 року. Понад двадцять років місцевому самоврядуванню обіцяли більше прав та фінансових ресурсів. Однак практичні кроки розпочалися лише у 2014 році. Певні результати вже є. Розширюється фінансова база місцевого самоврядування, збільшується дохідна частина місцевих бюджетів. У 2014 році обсяги доходів місцевих бюджетів складали 63 мільярди гривень. У 2018 році – 231 мільярд гривень.
– Однак зараз не час хвалитися тим, що вже отримали. Сьогодні ми маємо підбити підсумки й накреслити завдання на новий період. І тут питання середньострокового планування має стати пріоритетом – і в бюджетній політиці, і в політиці регіонального розвитку, – сказав Володимир Гройсман.
Необхідно впроваджувати нові стандарти в різних сферах. Це оновлення системи освіти, охорони здоров’я, інфраструктури. Рух реформи може бути лише в єдиному напрямку – напрямку побудови економічно потужних, сильних, спроможних громад.
Під час розширеної урядової наради були розглянуті такі теми: економічне зростання регіонів – пріоритет нинішнього етапу децентралізації; децентралізація в сфері освіти – реалізація проекту «Нова українська школа»; децентралізація в сфері охорони здоров’я; сталий розвиток місцевої громади. Представники місцевих громад мали можливість обмінятися досвідом, ознайомитися з кращими практиками органів місцевого самоврядування, впровадженими в різних регіонах України.
Міський голова Володимир Буряк висловив свою позицію з приводу проведеної наради, відповідаючи на запитання журналістів. На його думку, про рівень і важливість наради свідчила участь глав держави та уряду України. Символічним також є той факт, що захід відбувся не в Києві, а у Вінниці, одному з міст, де успішно впроваджується реформа децентралізації. Це ще раз підтверджує, що центральна влада активно прислуховується до позиції органів місцевого самоврядування, враховує її у своїй роботі.
– Основне питання розширеної урядової наради – фінансова децентралізація, яка дала Запоріжжю й іншим містам можливість фінансового управління. Завдяки цьому на місцях тепер можна робити те, що дійсно необхідно жителям Запоріжжя, Дніпра, Харкова, інших міст, – сказав Володимир Буряк.
Міський голова зупинився на деяких аспектах урядової наради, важливих для Запоріжжя. Серед них удосконалення тендерного законодавства, стабілізація доходної частини місцевих бюджетів, перехід до середньострокових планів регіонального розвитку.
– Приємно, що прозвучало питання про середньострокове планування. Сьогодні Президент України говорить про те, що будь-яке місто має заздалегідь розуміти, що отримає наступного року, на які фінансові ресурси зможе розраховувати, – заявив Володимир Буряк.
Міський голова наголосив, що Запоріжжя має великі проекти, які можна реалізувати за умови стабілізації бюджетного та податкового законодавства, доходів місцевих бюджетів. Ось як Володимир Буряк прокоментував це на своїй публічній сторінці в соціальній мережі «Фейсбук»:
«Перш за все, необхідне стабільне податкове й бюджетне законодавство. Місто повинно мати можливість планувати на два-три роки вперед. Сьогодні ми будуємо термінал в аеропорту, купуємо автобуси, збираємо трамваї. У планах ще кілька великих проектів. Але при цьому потрібне чітке розуміння, чи потягнемо ми їх. Ми не просимо додаткових грошей. Хоча б просто нічого не міняйте. Щоб ми могли закладати кошти під стратегічні проекти, розраховані на кілька років.
Для мене важливо, що це розуміють перші особи країни. Це підтверджує сьогоднішній виступ глави держави. Петро Порошенко чітко заявив, що доходи місцевих бюджетів повинні бути прогнозованими та стабільними. Адже тільки це дасть можливість громадам формувати середньострокові плани розвитку, розраховані на кілька років. Кабінет Міністрів України вже ініціював створення відповідної законодавчої бази».
Також міський голова наголосив на ще одній принциповій для нашого міста позиції Президента України – частка місцевих бюджетів у консолідованому бюджеті країни не повинна зменшуватись. Важливою є і заява Петра Порошенка про плани вдосконалення механізму закупівель робіт, товарів та послуг за бюджетні кошти, не відмовляючись при цьому від принципів прозорості в цій сфері.
Володимир Буряк також подякував прем’єр-міністру Володимиру Гройсману за підтримку питань децентралізації та проведення подібних форумів, постійне врахування урядом позиції Асоціації міст України з приводу ключових питань державної політики. Це створює можливості для безпосереднього спілкування представників міст з Президентом України, головою уряду, обговорення важливих для місцевих громад питань, спільного пошуку шляхів їх вирішення.
Нагадаємо, міський голова Володимир Буряк також є членом Правління Асоціації міст України, очолює Запорізьке регіональне відділення Асоціації міст України. Багато питань, які були підняті на нараді у Вінниці, попередньо детально розглядалися під час заходів, організованих Запорізьким регіональним відділенням АМУ під головуванням Володимира Буряка. Зокрема 30 березня відбулась регіональна платформа «Реформування адміністративно-територіального устрою країни в аспекті децентралізації».
Учасники цього заходу обговорили результати реформи децентралізації в Запорізькій області, створення об’єднаних територіальних громад. Важливий аспект – комплекс законопроектів, які необхідно прийняти для успішного продовження реформ. Серед них закони, що стосуються повноважень районних рад та районних державних адміністрацій, податкової бази й майна органів місцевого самоврядування, в тому числі й об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
Зокрема, на думку міського голови Володимира Буряка, одним з найбільш важливих питань є необхідність стабілізації ситуації в бюджетному й податковому законодавстві. Це необхідно для того, щоб органи місцевого самоврядування мали можливість формувати довгострокові плани розвитку, не побоюючись законодавчих змін.
– Це проблема для всієї України. Необхідний план розвитку хоча б на кілька років. Сьогодні відсутні перспективи введення середньострокового планування. Для цього необхідно прийняти на державному рівні рішення, що хоча б три роки в бюджетному й податковому законодавстві не буде змін. Тоді міста та інші місцеві громади будуть розуміти, скільки в них коштів і куди їх можна буде спрямувати, – заявив тоді Володимир Буряк.