22 березня безкоштовно зробити знімок легенів мали змогу усі охочі городяни – флюорограф на колесах працював на території Свято-Покровського кафедрального собору. Така акція до Міжнародного дня боротьби із туберкульозом проходить в нашому місті вже не перший рік. Того дня більше 60 запоріжців перевірилися на туберкульоз
Як відомо, в 1995 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила в Україні епідемію туберкульозу. Показники тоді досягли 50 хворих на 100 тисяч населення. За останні роки ситуація кращою не стала.
У Запорізькій області протягом останніх п’яти років спостерігається тенденція до зниження рівня захворюваності на активні форми туберкульозу. Так, показник захворюваності в 2017 році склав 56,9 на 100 тисяч населення проти 67,5 на 100 тисяч населення в 2013 році. Незважаючи на це, обласний показник залишається високим і перевищує на 9,6% показник захворюваності на туберкульоз по Україні. Найбільше фахівців насторожує те, що діти хворіють все частіше.
Хто найбільш вразливий до туберкульозної інфекції
Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією туберкульозу знижений імунітет. Причиною ж ослаблення імунітету може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес. Наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи людини (до туберкульозу особливо схильні ВІЧ-інфіковані, хворі виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, цукровим діабетом, ті, хто тривалий час вживають гормональні препарати). Сприяє захворюванню і споживання токсичних продуктів (куріння, алкоголь, наркотики), крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася та люди похилого віку через вікове послаблення імунітету. Ризикують і люди, які знаходяться у постійному контакті з хворими на відкриту форму туберкульозу.
На відміну від інших мікробів, мікобактерія туберкульозу надзвичайно живуча, вона «гарно себе почуває» і в ґрунті, і в снігу, стійка до впливу спирту та кислот. Загинути вона може лише під тривалим впливом прямих сонячних променів, високих температур і хлоровмісних речовин.
На туберкульоз може захворіти будь-хто, не зважаючи на соціальний статус людини.
За інформацією обласного протитуберкульозного диспансеру, 85% вперше захворілих – це не працюючі чоловіки працездатного віку. Саме вони, як правило, погано харчуються, вживають алкоголь, палять. Однак сьогодні в диспансері лікуються і лікарі, і банкіри, і депутати, а також працівники МВС і прокуратури.
Туберкульоз виліковний
Лікування туберкульозу в Україні є безкоштовним. Проте воно тривале та має проводитись під наглядом фахівця, бо переривати його не можна – це призводить до смертельно небезпечної, стійкої до ліків форми захворювання.
Але згідно сучасних програм лікування, термін перебування у лікарні значно скорочено, деякі форми туберкульозу лікуються у денних стаціонарах амбулаторій, а на певних стадіях лікування можливе перебування пацієнта вдома.
Інфікувати іншу людину може тільки хворий з так званою відкритою формою туберкульозу, коли разом з мокротинням збудник туберкульозу виділяється у повітря. Всі інші форми туберкульозу безпечні для оточуючих.
Якщо лікування почато на ранніх стадіях захворювання, воно менш тривале та більш ефективне.
Згідно із Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» дітям безкоштовно проводяться обов’язкові профілактичні щеплення згідно календаря профілактичних щеплень. Дослідження доводять, що таке щеплення дає досить тривалий та надійний імунітет, але, на жаль, не дає 100% захисту від захворювання.
Відповідно до Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз від 05.07.01» №2586-III, ст. 20, на весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи.
Початковий туберкульоз має прихований перебіг
Якщо ви більше 2-3 тижнів почуваєтеся погано, відчуваєте слабкість, маєте кашель та підвищену пітливість, особливо вночі, негайно зверніться до лікаря за місцем проживання. Обстеження займає небагато часу, воно безболісне та безпечне. Звертайте увагу на своє самопочуття. Якщо ви бачите, що родич, товариш по службі або знайомий довгий час кашляє, наполягайте на тому, щоб він звернувся до лікаря.
Приміщення, в яких накопичується пил, сприяють поширенню туберкульозних бактерій. Для профілактики захворювання якомога частіше провітрюйте та прибирайте приміщення.
Встановити діагноз туберкульозу допоможе флюорографічне обстеження. Не забувайте 1 раз в 2 роки (наприклад, пенсіонери, домогосподарки) і 1 раз на рік (для тих, чия робота пов’язана з обслуговуванням населення, людей з хронічними захворюваннями) проходити за місцем проживання флюорографічне обстеження.
Дітям до 14 років щорічно проводиться проба Манту. Це метод дослідження, за допомогою якого оцінюють реакцію організму на потрапляння в нього антигену збудника туберкульозу. Захворіти від Манту туберкульозом не можливо.