З кінця вересня в Запорізькій області відбувся різкий зріст захворюваності на кір. Станом на 5 січня лише в обласному центрі зареєстровано 137 випадків кору, захворіло 53 дитини та 84 дорослих серед яких 2 студенти та 29 медичних працівників.
Спеціалісти відділу організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» кажуть, що кір має циклічність, тому це просто черговий підйом захворюваності.
Головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я міської ради Галина Доля розповіла читачам «ЗС» про особливості цієї хвороби з надзвичайно високим рівнем сприйнятливості.
Кір – це інфекційна вірусна хвороба
Індекс контагіозності цього гострого інфекційного вірусного захворювання наближається до 100%. Тобто, якщо поруч хтось хворіє на кір, вірогідність захворіти дуже велика.
Кір характеризується високою температурою (до 40,5°C), запаленням слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітом і характерним плямисто-папульозним висипом шкірних покривів, загальною інтоксикацією.
Інфекція передається повітряно-крапельний, вірус кору виділяється хворою людиною в зовнішнє середовище зі слизом під час кашлю, чхання і т. д. Хворий заразний для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (останні 2 дні) до 4-го дня висипань.
На кір хворіють переважно діти у віці 2-5 років і значно рідше дорослі, які не перехворіли цим захворюванням в дитячому віці. Новонароджені діти мають імунітет, який вони отримують від матерів, якщо ті перехворіли на кір раніше. Цей імунітет зберігається перші 3 місяці життя.
Від моменту зараження до клінічних проявів хвороби може пройти 1-2 тижні, іноді він може подовжуватися до 3-4 тижнів.
Хворого на кір дратує яскраве світло
Клінічні прояви починаються із загального нездужання, головного болю, зниження апетиту, порушення сну. Підвищується температура тіла, при важких формах вона досягає 39-40 ° С. Ознаки інтоксикації у дорослих хворих виражені значно більше, ніж у дітей. З перших днів хвороби відзначають нежить з рясними слизовими, іноді слизисто-гнійними виділеннями. Розвивається нав’язливий сухий кашель, у дітей він часто стає грубим, «гавкаючим». Одночасно розвивається кон’юнктивіт, гіперемія кон’юнктив, ін’єкція склер і гнійні виділення. Хворого дратує яскраве світло.
На третій-п’ятий день самопочуття хворого дещо покращується, знижується лихоманка. Однак через день знову посилюються прояви інтоксикації і катарального синдрому, температура тіла піднімається до високих цифр. У цей момент на слизовій оболонці щік проти малих корінних зубів (рідше на слизовій оболонці губ і ясен) можна виявити характерну клінічну діагностичну ознаку кору – плями Філатова-Коплика-Бєльського. Вони являють собою кілька виступаючі і щільно фіксовані білі плями, оточені тонкою облямівкою гіперемії.
В цілому катаральний період триває 3-5 днів, у дорослих іноді затягується до 6-8 діб.
Катаральний період змінюється періодом висипання – з’являється яскрава плямисто-папульозна висипка, яка має тенденцію до злиття і утворення фігур з ділянками здорової шкіри між ними.
Як розпізнати кір по висипанням
При цій хворобі характерна послідовність висипань: у перший день елементи висипки з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім в той же день виникають на обличчі і шиї, верхній частині грудей, на 2-й день висипання висип покриває тулуб і верхню частину рук, на 3-у добу елементи висипу виступають на ногах і дистальних відділах рук, а на обличчі бліднуть. Період висипання супроводжує посилення катаральних явищ – нежитю, кашлю, сльозотечі, світлобоязні – і максимальна вираженість лихоманки і інших ознак токсикозу.
Лікування кору симптоматичне. Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет. Більшість випадків кору спостерігаються в зимово-весняний (грудень-травень) період з підйомом захворюваності кожні 2-4 роки.
В лікарнях вакцини достатньо
Основним методом профілактики кору є вакцинація. Для захисту необхідно отримати дві дози вакцини КПК. Якісна і безпечна вакцина проти кору, паротиту та краснухи (ГлаксоСмітКляйн, Бельгія) наявна в закладах охорони здоров’я міста у достатній кількості.
Департаментом охорони здоров’я міської ради проводиться щотижневий моніторинг виконання плану імунопрофілактики кору дітям міста. Станом на 4.01.2018 план щеплень проти кору серед дитячого населення виконано на 82,6%.
За рекомендаціями ВООЗ та МОЗ України вакцинуватися рекомендується також і дорослим, які не мали щеплення проти кору, придбавши вакцину за власний кошт в аптечній мережі міста.