27 та 28 листопада відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана в Грузію. У складі урядової делегації сусідню країну відвідав і міський голова Запоріжжя Володимир Буряк. Відзначимо, що Володимира Буряка до участі у поїздці запросив особисто Голова Кабінету Міністрів України.
Україна та Грузія мають багаторічний досвід співробітництва у різних сферах та на різних рівнях. Це стосується як політики, економіки, так і військово-технічного співробітництва, взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування, членства у міжнародних організаціях. Однак перед нашими державами постійно встають нові виклики, на які краще всього реагувати спільно. Саме тому членам української делегації було що обговорити під час візиту у Грузію.
Можна з повним правом сказати, що в України та Грузії сьогодні багато спільного. Обидві країни стали жертвами зовнішньої агресії, тимчасово втративши частину території. Як Україна, так і Грузія, встали на шлях європейських реформ, бажаючи стати невід’ємною частиною об’єднаної Європи. Країни декларують свої плани вступу до Європейського Союзу та НАТО, роблять необхідні кроки у цьому напрямку, хоча попереду ще довгий шлях.
Для України досить цікавим є успішний досвід грузинських реформ, які розпочалися раніше, ніж у нашій державі. Він стосується у тому числі і сфер, які є важливими для Запоріжжя. Серед них створення сприятливих умов для роботи малого та середнього бізнесу, розвиток туристичної сфери та багато іншого.
Під час офіційного візиту Прем’єр-міністр України провів переговори з Президентом Грузії Георгієм Маргвалешвілі, Прем’єр-міністром Грузії Георгієм Квірікашвілі, Головою Парламенту Грузії Іраклієм Кобахідзе, взяв участь у масштабному логістичному форумі, який проходив у Тбілісі.
Учасники переговорів неодноразово відзначали, що Україна та Грузія мають багато спільних інтересів та проблем. Ці проблеми наші країни повинні вирішувати разом, використовуючи для цього всі існуючі можливості на міжнародній арені та в рамках двостороннього співробітництва. Зокрема Україна та Грузія мають спільний стратегічний курс – європейська інтеграція та зближення з НАТО. Наші держави єдині в питаннях збереження територіальної цілісності, засудження зовнішньої агресії та анексії територій інших держав.
Серед пріоритетів співробітництва України та Грузії є і економічні, які передбачають взаємодію у різних сферах. Одним з перспективних напрямків роботи є розвиток транзитного потенціалу двох держав. Зокрема Україна та Грузія можуть стати важливою складовою міжнародної ініціативи «Новий шовковий шлях».
За словами Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, також стоїть завдання вдвічі збільшити товарообіг між державами, до одного мільярда доларів на рік. Серед перспективних напрямків співпраці – агросектор, туризм, енергетика.
Відзначимо, до складу нашої делегації увійшли віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, міністри, голови ряду обласних державних адміністрацій, міські голови Вінниці та Запоріжжя.
У всіх представників української урядової делегації була своя насичена програма. Вони взяли участь у різноманітних офіційних заходах, зустрічах, відвідали декілька грузинських міст. Серед них не лише Тбілісі, а і Боржомі, Телаві. Також українські гості побували на деяких соціальних, інфраструктурних об’єктах.
Зокрема 27 листопада міський голова Володимир Буряк взяв участь у зустрічі з мером міста Боржомі Дмітрі Кіпіані. Відзначимо, Боржомі – один з найбільш відомих туристичних регіонів Грузії, який приваблює туристів наявністю популярної мінеральної води. Тут також існує Боржомі-Харагульський Національний природний парк.
– Можна сказати, що у Запоріжжя вже є перший успішний досвід співробітництва з Грузією у сфері туризму. Цього року у період курортного сезону у нас успішно працював авіарейс «Запоріжжя – Батумі», який користувався великою популярністю. У 2018 році керівництво нашого міського комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Запоріжжя» також планує відкрити такий рейс, – наголосив Володимир Буряк.
Міський голова зазначив, що Грузія активно розвиває туристичну галузь. Це підтверджує і зростання кількості туристів з України, які відвідують, зокрема, Батумі. Запорізькому регіону є чому повчитися тут у Грузії, де навчилися залучати туристів з різних країн
Запоріжжя та Запорізький край також мають свої туристичні переваги, які необхідно пропагувати. Обмін туристами між нашими країнами має стати двостороннім. Володимир Буряк висловив сподівання, що будівництво нового пасажирського терміналу у Міжнародному аеропорту «Запоріжжя», яке має завершитися наприкінці 2019 року, збільшить можливості нашого міста по залученню гостей, туристів з інших країн, у тому числі з Грузії.
Ще одним здобутком, яким пишається Грузія, є створення сприятливих умов для роботи малого та середнього бізнесу, мінімізація адміністративного тиску на підприємців, підвищення якості надання адміністративних послуг та наближення їх до населення.
Україна також іде у цьому напрямку. У тому числі за рахунок створення у містах Центрів надання адміністративних послуг. І Запоріжжя тут серед лідерів. Філії Центру надання адміністративних послуг працюють у Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Коммунарському, Олександрівському районах. Відзначимо, філії створювалися за рахунок коштів міського бюджету.
За словами Володимира Буряка, тим цікавіше було відвідати під час перебування у Грузії Центр надання адміністративних послуг у м. Телаві. Це дало можливість порівняти грузинський досвід зі зробленим у нашому місті.
– У Запоріжжі продовжується робота над створенням ще однієї філії Центру надання адміністративних послуг. Її планується відкрити у Шевченківському районі. Зростає і кількість адміністративних послуг, які надають наші центри. Якщо спочатку їх було 47, то на останній сесії міської ради ми затвердили їх збільшення до 136. Але ніколи не пізно вивчити успішний досвід інших країн. Розглянути можливості використання цього досвіду у Запоріжжі для того, щоб покращити якість надання адміністративних послуг населенню, – сказав Володимир Буряк.
Також Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, інші представники української делегації, серед яких і міський голова Володимир Буряк, взяли участь у відкритті пам’ятника видатній українській поетесі Лесі Українці. Його було встановлено у грузинській Кахетії.
Про свої враження від поїздки Володимир Буряк написав 28 листопада на своїй публічній сторінці в соціальній мережі «Фейсбук»:
«Триває візит української урядової делегації на чолі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом в Грузію. Для мене честь бути членом делегації такого високого рівня. Члени урядів двох країн, губернатори, мери діляться досвідом реформування в самих різних напрямках. Мені, як міському голові, цікавий досвід грузинських міст у вирішенні інфраструктурних питань. Починаючи від модернізації парків, як в Боржомі, і закінчуючи вільним доступом до адмінпослуг, як в Телаві. У Запоріжжі ми працюємо над розширенням мережі філій нашого ЦНАП, збільшуємо кількість його послуг, і ця тема – гарне поле для обміну досвідом.
Особливо цікаві грузинські напрацювання в сфері просування туризму. Тим більше, що з відкриттям нового терміналу в запорізькому аеропорту кількість туристів з обох країн, впевнений, збільшиться.
Правдою також є те, що участь в таких візитах прекрасна можливість обговорити питання, що накопичилися і з представниками українського Кабміну.
Сподіваюся, що цей візит стане хорошим імпульсом не тільки для взаємин двох країн, але і для кожного учасника. Позитивного і реформаторського заряду, отриманого в Грузії, має вистачити надовго».