До Всесвітнього Дня діабету в Запоріжжі всім городянам традиційно надали можливість дізнатися більше про це ендокринне захворювання та безкоштовно пройти тест на вимір рівню цукру в крові.
Людмила Іванівна Калашниченко виходила з палацу культури «Орбіта», де проходив захід, дуже засмучена. Сказала, що в неї виявили підозру на цукровий діабет, глюкометр показав рівень цукру – 8.
-
Прийшла з подругою просто безкоштовно перевіритися. А воно ось як вийшло… Тепер треба йти до свого сімейного лікаря та до ендокринолога, – каже жінка. – Мені вже 79 років, рік тому поховала чоловіка. Мабуть, то і був той стрес, що спровокував хворобу.
Майбутні фельдшери – студенти медичного коледжу – робили всім бажаючим аналіз крові за допомогою глюкометру. Результат записували і видавали його на руки.
-
Вже перевірили більше 50 людей. Будемо працювати до останнього бажаючого, – кажуть студенти. – Найбільший показник цукру у крові був 21. Жінка давно хворіє на діабет і попередила нас, що такі великі цифри у неї бувають. Ніяких рекомендацій хворим ми не надаємо. Це компетенція лікарів.
Тамарі Степанівні Дашкевич 75 років, хворіє на цукровий діабет 2 типу вона вже більше 10 років. Також у неї гіпертонія. Але жінка стежить за своїм станом здоров’я, дотримується дієти, вчасно п’є ліки. Тому показник рівня цукру в крові у неї сьогодні – 6,5.
Пенсіонерка, колишня медсестра 6 дитячої поліклініки Любов Андріївна Грицаєнко живе з діабетом вже 9 років.
-
Захворіла після великого потрясіння – смерті сина. Лікарі кажуть, що хвороба передалася у спадщину від мого батька, який був інсулінозалежним. Мою старшу онуку теж віднесли до групи ризику. Хотіла її взяти із собою, але навчання, контрольні, завадили цьому, – розповіла «ЗС» жінка.
На обліку в Запорізькому обласному ендокринологічному диспансері зараз знаходяться близько 55 тисяч хворих на цукровий діабет. Щорічно медики виявляють понад 5 тисяч нових хворих.
У 2007 в Запоріжжі було 100 хворих на діабет дітей, а зараз їх – 200.
Як розповіла голова громадської організації «Діабетик» Тетяна Філіпас, головна мета подібних акцій – інформувати людей про профілактику, перші ознаки та лікування підступної хвороби, адже кожна друга людина з діабетом навіть не підозрює про те, що вже хворіє.
Зі сцени для гостей проходила лекція про правила життя з небезпечним захворюванням, а в холі палацу презентували спеціальну продукцію для діабетиків: вітаміни, креми, зубну пасту, медичну техніку, ліки і навіть діабетичні ласощі без цукру.
За словами організаторів, акція зібрала рекордну кількість людей. Щоб безкоштовно виміряти рівень цукру в крові, люди вишикувалися у величезні черги.
Крім того, гості могли поміряти тиск та отримати консультації фахівців.
– За багатьма дослідженнями, за останні 35 років кількість хворих на діабет зросла в чотири рази, – каже Тетяна Філіпас. – Експерти кажуть, що до 2025 року кількість хворих у світі зросте ще в два рази.
Головний ендокринолог області Вікторія Черникова нагадала, що всі хворі на цукровий діабет мають право на безкоштовні ліки за урядовою програмою «Доступні ліки». Для їх отримання треба взяти рецепт у свого сімейного лікаря за місцем проживання.
У той же час, за словами куратора соціальних проектів громадської організації «Діабетик» Юлії Деткової, одноразові голки для введення інсуліну треба купувати самому. Вартість одної голки – 6 гривень, отже в місяць виходить відчутна для сімейного бюджету сума.
І все ж таки, якщо бути дісциплінованим, з діабетом жити можна. Можна продовжувати активне життя, продовжувати працювати. І навіть виглядати краще, ніж здорові однолітки. Що і демонстрували відвідувачі заходу.
-
Ми хочемо донести до людей інформацію, що правильне харчування і фізичні навантаження на 70% знижують вірогідність захворювання цукровим діабетом, – підкреслила голова громадської організації «Діабетик» Тетяна Філіпас.