Один з найпопулярніших парків у запоріжців – Парк Трудової слави. Цього року він вперше приймає гостей на святкування Дня міста. До цієї визначної дати завершено перший етап комплексної програми реконструкції парку. Вчора було відкрито один з об’єктів: оновлений пам’ятник загиблим воїнам-інтернаціоналістам, учасникам локальних війн, реконструкцію якого ветерани чекали не один рік.
Живий «вічний вогонь»
Біля оновленого пам’ятного комплексу зібралися сім’ї загиблих та ветерани. У заході взяли участь депутати запорізької міської влади Ніна Гурська та Олександр Гончар. Депутати, до речі, також брали участь у війні в Афганістані.
– Воювали у горах, – розповідає Олександр Гончар. – Мені тяжко згадувати ці моменти, адже мене призвали зовсім молодим хлопцем, у 18 років. Тоді, за завданням Батьківщини, відправили у Афганістан. Випадково, у червні я опинився в Кабулі. Там з однополчанами ми пробули рік, знищували бандформування. Сьогодні ми вдячні, що пам’ятник оновлено.
Ніна Гурська є головою спілки ветеранів Афганістану Комунарівського району. На базі цієї організації ветеранам надають допомогу, діє своєрідний реабілітаційний центр з тренажерною залою. А колись, згадує депутат, щоб просто зібратися та згадати своїх побратимів, потрібно було ховатися від міліції. Замовчувалось багато, адже розповідати не можна було.
– Мене, як і багатьох, відправили у відрядження у складі військ в Афганістан. Я й сьогодні спілкуюсь з однополчанами – ми всі, наче рідні. Дуже шкода, що багато хто пішов з життя, не доживши до 50 років. Свого часу не було потрібної реабілітації: люди приходили з війни й одразу включались у роботу на підприємствах, – розповіла вона.
Також Ніна Миколаївна наголосила, що ветерани давно мріяли про реставрацію пам’ятника, адже за час свого існування він пошкодився. Крім того, з самого початку возведення комплексу було допущено ряд помилок.
– Зараз ми бачимо червону плитку – це пролита кров наших хлопців, що не повернулись додому. Також пошкодились фігури воїнів. Попередня влада обіцяла нам реконструкцію, готувала проект, але так і не реалізувала. Ми вдячні міському голові Володимиру Буряку за те, що він тримає слово. Також приємно, що цю місію доручили учаснику бойових дій в Афганістані – Олександру Оніщенко. Він зробив його з душею, як було задумано, – наголосила вона.
Про хід реконструкції розповів голова Вознесенівської райадміністрації Андрій Звегінцев.
– Цей пам’ятник возвели ще у 1995 році. Після цього робіт з утримання та реконструкції не проводилось. При створенні монументу було допущено ряд помилок, що призвели до утворення корозії на фігурах воїнів, деформації майданчика. Також, не врахували ряд питань, які створювали незручності під час проведення масових заходів, про що неодноразово наголошували учасники локальних війн. У минулому році ми створили комісію на якій розглянули всі зауваження та побажання, створивши концепцію. Цього року за дорученням міського голови розробили проект та виконали роботи, – сказав він. – Вже у лютому тут зможуть пройти строєм солдати, заграє духовий оркестр. Виконані роботи – прекрасне рішення, що задовольнить потреби учасників війни та їх близьких.
У пам’ять про героїв поряд з пам’ятником члени спілки ветеранів висадили квіти у вигляді символічного «вічного вогню».
Також у планах депутатів – реконструкція могил воїнів-інтернаціоналістів на всіх кладовищах міста, що залишились без догляду. Також біля пам’ятника планують провести фестиваль воєнної патріотичної пісні.
Офіційно
– Комплексна програма реконструкції парку Трудової Слави включає реконструкцію ділянки дороги по вул. Південноукраїнської зі створенням паркувальних кишень, ремонт тротуарів, благоустрій зеленої зони, реконструкцію громадського туалету, в якому передбачені кабінки для людей з обмеженими можливостями та інше. Також готується проект реконструкції другої частини парку. У 2018 році на місці старого фонтану планується облаштувати амфітеатр, де виступатимуть дитячі творчі колективи. – сказав голова Вознесенівської райадміністрації Андрій Звегінцев.