У запорізькій міській раді пройшов семінар, присвячений питанню енергозбереження. У ньому взяли участь гості з Данії – лідери досвідчених компаній, які продемонстрували напрацювання, що вирішують проблему енергоефективності. Муніципальні підприємства КП «Водоканал», концерн «Міські теплові мережі» та «Запорізьке енергетичне агентство» також презентували свої стратегії розвитку.
Привітав гостей заступник міського голови Валерій Еделєв, ввівши гостей у курс справ, як розвивається місто останні роки: «Щоб змінити енергетичну картину Запоріжжя, було розроблено Муніципальний енергоплан (МЕП). Він розрахований до 2030 року, передбачає повне термальне та архітектурне оновлення міських бюджетних нежитлових будівель, оновлення всіх систем енергозабезпечення».
На сьогодні основні напрями роботи з реалізації муніципального енергоплану такі: повна модернізація будівель та приміщень (фасади, вікна, дах), модернізація концерну «Міські теплові мережі», рішення проблем звалищ побутових відходів та зменшення викидів парникових газів. В останньому напрямі працює не лише міська влада, а й великі промислові підприємства. Минулого року з цього приводу було укладено Меморандум, який передбачає ряд заходів із газоочистки, а також водоочисні заходи та переробку побутових відходів, боротьбу з карантинними рослинами. Другим етапом МЕП стане модернізація житлових будинків після переходу до ОСББ.
Керівник відділу співпраці з країнами Східної Європи Датської ради з теплопостачання Піа Циммерман подякувала міській владі за сприяння в організації семінару: «Муніципальний енергетичний план – масштабний проект. Упевнена, що сьогоднішній семінар дасть нам можливість обмінятися досвідом, налагодити співпрацю». Також Піа Цимерман зазначила, що Перетворення, які відбуваються у Запоріжжі, датські міста розпочали у 70-х роках ХХ ст., коли різко зросли ціни на нафту, від якої залежала країна. Сьогодні Данія має найбільш удосконалену енергетичну систему, в основі якої – безпека та екологічність. 58% енергоджерел альтернативні, у планах до 2035 року звільнити генерацію тепла від залежності твердих копалин.
Модернізація передбачає використання сучасних технічних новацій та рішень, які вже поступово з’являються у нашому місті, Зокрема, на концерні «МТМ» вже є датське оснащення.
Представники компаній розповіли про переваги свого оснащення: «Kamstrup A/S» – рішення по обліку енергоресурсів (тепла, води, електроенергія), «Danfoss Ukraine» – теплові пункти, «Grundfos-Ukraine» – насосні системи, «Logster» – ізольовані труби, «Silhorko-Eurowater» – водопідготовка для теплових мереж.
Запорізькі муніципальні підприємства розробили власні стратегії, інвестиційні програми на шляху до енергоефективності й представили їх гостям з Данії.
КП «Запорізьке енергетичне агентство» презентувало попереднє ТЕО щодо підвищення енергоефективності 6 бюджетних будівель, серед яких 7 закладів охорони здоров’я, 20 загальноосвітніх навчальних закладів, 33 дошкільних навчальних заклади. Модернізація передбачає покращення стану інженерно-технічних систем та заходи з енергоефективності (утеплення стін, заміна вікон та дверей, утеплення даху, відновлення системи водовідведення, встановлення локальних систем вентиляції з рекуперацією, встановлення лічильника тепла та інші).
КП «Водоканал». На перекладання найбільш аварійних ділянок мереж водопроводу і каналізації (що стали непридатними в результаті тривалого терміну експлуатації) в 2017 році планується використати близько 14.9 млн грн власних коштів, підготовлений запит на виділення бюджетних коштів для 12 об’єктів у розмірі 53,5 млн. грн.
Також у планах модернізація обладнання каналізаційних насосних станцій, повітродувної станції ЦОС-1, знезараження очищених стічних вод ЦОС-2 УФ-випромінюванням, будівництво споруд для очищення і повторного використання промивних вод ДВС- 1, ДВС- 2, відновлення водопровідних мереж, реконструкція каналізаційних колекторів.
Концерн «Міські теплові мережі». Технологічна стратегія розвитку підприємства складається з двох етапів, які передбачають збільшення районів теплопостачання за рахунок приєднання районів теплопостачання малої потужності до великих джерел тепла, використання вторинного тепла промислових підприємств, заміщення природного газу, підвищення ефективності роботи джерел т та районів теплопостачання.
За останні роки Запоріжжя приймає активну участь у різних об’єднаннях, щоб покращити енергоефективність, зокрема:
- Ми приєднались до об’єднання міст створених у ЄС для взаємодопомоги в реалізації плану «20-20-20»: зменшення викидів парникових газів на 20%, скорочення використання твердого палива на 20%, зниження викидів парникових газів на 20 %;
- у листопаді 2016 року міською радою прийнято план дій по Стійкому енергетичному розвитку міста Запоріжжя на 2016-2020 рік;
- у кінці 2015 року Запоріжжя прийнято в асоціацію енергоефективні міста країни, яка є колективним членом двох європейських асоціацій: Energy city, Climate aliens. З ініціативи асоціації розпочато програму «Smart city», що передбачає щоденний енергоманіторинг;
- в місті працює консультативний комітет з питань стійкого енергетичного розвитку й залучення інвестицій, в який входять представники вищих навчальних закладів, громадських об’єднань, промислових підприємств.