На виконання доручення Президента України Віктора Януковича у Запорізькій області була проведена перевірка стану забезпечення законності, запобігання і протидії злочинності та корупції правоохоронними органами регіону.
Генеральський десант у Запоріжжі
У п’ятницю, 20 квітня, під головуванням Генерального прокурора України Віктора Пшонки у Запоріжжі відбулося спільне розширене засідання колегії прокуратури Запорізької області, на якому було підбито підсумки перевірки. У засіданні взяли участь міністр МВС України Віталій Захарченко, керівник управління з питань діяльності правоохоронних органів Адміністрації Президента Олександр Попович, головний консультант-інспектор управління з питань регіональної та кадрової політики Адміністрації Президента Єлизавета Баєва, працівники апарату Генпрокуратури та МВC України, прокурор Запорізької області Олександр Кирилюк, начальник ГУВС у Запорізькій області Володимир Серба, прокурор Донецької області Володимир Вишинський, прокурор Криму В’ячеслав Павлов (колишній прокурор Запорізької області), прокурор Дніпропетровської області Наталя Марчук, прокурор Луганської області Микола Бескишкий, прокурор Херсонської області Костянтин Свіденко та керівники судових органів області. На засідання були також запрошені голова Запорізької обласної держадміністрації Олександр Пеклушенко, мер Запоріжжя Олександр Сін та голова Запорізької облради Павло Матвієнко.
Під час засідання колегії були заслухані доповіді керівників оперативних груп центрального апарату Генеральної прокуратури і Міністерства внутрішніх справ України.
Розкривається лише кожний другий злочин
Була дана принципова оцінка криміногенного стану в регіоні. Так, Запорізька область займає друге місце в Україні за рівнем злочинності: на 10 тисяч населення і 3 місце – за кількістю злочинів з використанням вогнепальної зброї. Збільшилася в області і рецидивна злочинність – кожен другий розкритий злочин здійснений рецидивістами. Кожен сьомий злочин здійснений особами в стані алкогольного сп’яніння. Не дуже радує і сама розкриваність, яка на рівні 45 відсотків. Цього року в Запорізькій області залишаються нерозкритими кожне пяте вбивство або нанесення тяжких тілесних ушкоджень і кожен четвертий розбійний напад. За 2011 рік залишаються нерозкритими 243 злочини, за 2012 – 46. А за всі останні роки таких накопичилося 117 тисяч, 60 тисяч з них – тяжкі злочини. При цьому Віктор Пшонка відзначив, що за цими показниками гірша ситуація в Дніпропетровській і Херсонській областях.
цифри для порівняння:
АР Крим
Рівень злочинності на 10 тис. населення найвищий у державі. Поточного року відбулося збільшення на 9,6 відсотка особливо тяжких злочинів. Спостерігається зростання розбійних нападів на 10,7 відсотка. Цього року зросла питома вага нерозкритих злочинів – з 18 до 20 відсотків.
Дніпропетровська область
В області спостерігається один із найвищих у державі рівень злочинності на 10 тис. населення – 35,6 % – після Криму 44,0 %, Запорізької 39,7 % та Луганської областей – 37,0 %. Відбулося зростання на 7,8 % тяжких та особливо тяжких злочинів, з них умисних тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть потерпілого – на третину.
Донецька область
Продовжує залишатися значним рівень злочинності на 10 тис. населення (31,7, у державі – 28,7). Така ж тенденція зберігалася і минулого року. Майже вдвічі зросло число умисних тяжких тілесних ушкоджень зі смертельними наслідками (з 17 до 29 або на 70,6 %).
Луганська область
Рівень злочинності на 10 тис. населення є одним з найвищих серед регіонів (37 % проти 28,7 у державі).
Проте Генпрокурор відзначив, що це не означає, що потрібно підвищувати розкриваність злочинів за всяку ціну, адже все повинно бути в рамках закону.
За словами Віктора Пшонки, за результатами перевірки роботи прокуратури та міліції в області 33 працівники прокуратури та міліції притягнуто до дисциплінарної відповідальності, деяких з них звільнено з посад.
Новий КПК розширяє права підслідних
Представників ЗМІ цікавили питання прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, зокрема, точка зору органів прокуратури на процес реформування кримінальної юстиції в Україні. В цьому контексті Віктор Пшонка зазначив, що прийняття нового КПК – це значний крок уперед для правоохоронної системи. Хоча б тому, що до цього часу наша держава живе за кодексом, якому вже більше ніж півстоліття. За його словами, новий КПК грунтується на досвіді європейських країн.
Ця новація мусить правоохоронців ще ретельніше працювати, адже після набуття чинності нового Кримінально-процесуального кодексу будуть розширені права підслідних.
“Минулого року на додаткове розслідування було відправлено 15 кримінальних справ за вбивствами, цього року – ще одне. Вдумайтеся: 16 кримінальних справ на додаткове розслідування лише за вбивствами. Враховуючи те, що Верховною Радою ухвалено новий КПК, в якому додаткового розслідування немає, це – виправдувальні вироки”, – попередив Генпрокурор.
Віктор Пшонка відзначив, що основна причина відправлення судом кримінальних справ на додаткове розслідування – непрофесіоналізм співробітників міліції.
“Що в цих 16 кримінальних справах – непрофесіоналізм чи незаконні дії та фальсифікації співробітників міліції? Ми всі бачимо, що значною мірою – непрофесіоналізм”, – заявив Віктор Пшонка.
І показовим прикладом прояву такого непрофесіоналізму, за словами Генпрокурора, є справа Оксани Макар – дії місцевих правоохоронців у перші дні після надходження інформації про звірячий злочин.
“У справі Макар 15 хвилин оглядали місце події, за перші два дні були втрачені практично всі прямі докази цього злочину. І лише додатковий огляд – те, що справу було взято “на контроль”, дозволило закріпитися за тими особами, які скоїли злочин”, – заявив Генпрокурор, відзначивши, що “за нормами нового КПК, непрофесіоналізм, якщо він триватиме, призводитиме до того, що злочинці виправдовуватимуться”.
“Мажори” – злочинці під ковпаком
Журналісти також цікавилися проблематикою так званих “мажорів”. Відповідаючи на запитання, чи не сховається до вступу вироку у законну силу за межами України засуджений до шести років ув’язнення Дмитро Рудь, Віктор Пшонка зауважив, що такого бути не може. Зокрема, він зазначив: “Кожен, хто скоїв будь-який злочин, має за це відповідати. Взагалі необхідно поставити крапку в нескінченних розмовах про “мажорів” та їхню безкарність і зробити це завдяки неупередженій та ефективній діяльності правоохоронних органів. Нікуди він (Рудь, – авт.), як ви говорите, не “звалить”, – пообіцяв Генпрокурор. – Є запобіжний захід, тільки це – не утримання під вартою, а інший. А коли вступить в силу вирок, він відправиться у в’язницю. Є люди, які відповідають за те, щоб він нікуди не поїхав, так що вони теж несуть відповідальність”.
При цьому Віктор Пшонка зазначив, що резонансні справи, пов’язані з так званими “мажорами”, знаходяться на особливому контролі МВС і ГПУ, так що приводів для занепокоєнь немає.
“Хвилювання в народі є, і це зрозуміло. Адже свого часу були випадки, коли такі мажори залишалися безкарними і люди відчували свою нерівність перед законом. Але тепер всі налаштовані серйозно”, – запевнив Генпрокурор.
Однією з головних проблем, які стоять перед правоохоронцями, є корупція. На сьогоднішній день в Україні до покарання, пов’язаного з позбавленням волі, засуджується тільки один з десяти корупціонерів.
Таку статистику оприлюднив Віктор Пшонка. За його словами, основна причина м’якості вироків – дії правоохоронців, які виявляють, як правило, незначну корупцію.
“Саме через незначущість виявлених корупційних діянь ми маємо низький рівень судових репресій по цій категорії: тільки кожен 10 корупціонер засуджується до покарання, пов’язаного з позбавленням волі, а така міра покарання, як конфіскація майна, не застосовується взагалі”, – заявив Віктор Пшонка.
За результатами обговорення колегія ухвалила спільне рішення, яким зобов’язала органи прокуратури та міліції Запорізької області в найкоротші терміни вжити заходи, спрямовані на ефективну протидію злочинності, підвищення ефективності оперативної, слідчої та наглядової діяльності.