У День Святого Миколая українці дізналися, що найбільший і найвпливовіший комерційний банк України ПриватБанк став державним. Без перебільшення, якщо б він збанкрутував, то «лягла» б вся економіка України. Цього не сталося – вкладникам дала свої гарантії держава.
В понеділок близько 11 години в відділені ПриватБанку на проспекті Соборному, 169 ніякої паніки та ажіотажу ще не спостерігалося.
Пенсіонерка Тамара Георгіївна Макаренко, перекладач з німецької та французької з 40-річним стажем, прокоментувала «ЗС» так:
– Щойно я зняла в банкоматі без проблем і черги гроші із своєї ПривБанківської карти. Я би і не знімала, якби можна було заплатити квартплату в касі, але сказали не займати чергу, і прийшлося знімати.
Звичайно, я вже знаю про націоналізацію ПриватБанку. В цьому нічого не розумію, але сподіваюся, що все буде добре. Головне, щоб людей не обманули.
Напередодні події заяву в Фейсбуці зробив перший заступник Голови правління ПриватБанку, керівник напрямку Кредитні карти та зарплатні проекти Олег Гороховський. Він написав: «З вашими грошима на поточних, депозитних, карткових рахунках, фізичних і юридичних осіб, з вкладеннями в «Сервіс вигідних вкладень» нічого не станеться. Це було ключовою умовою наших ТОП-менеджерів на переговорах про зміну власності».
Але, напевно, її мало хто прочитав, а хто прочитав, не дуже повірив, тому що об 11.30 ажіотаж біля банкоматів ПриватБанку все ж таки розпочався.
У відділенні на пр.Соборному, 86 у черзі до банкомату молодий чоловік на ім’я Сергій незадоволено заявив:
– Це розподіл влади і штучне підняття курсу долара – нічого більше!
Вже згаданий Олег Гороховський запевняє, що сама по собі націоналізація не має для вкладників і клієнтів ніяких наслідків, так як просто призводить до зміни власників.
«Зараз використовуючи нерозуміння громадянами суті націоналізації, розганяють паніку для того щоб, за задумом організаторів, це призвело до неплатежів і зупинці банку. Всі хто смикається і розганяє хвилі задумайтеся ось про що. Вами маніпулюють. Ви стаєте гвинтиком у великому механізмі по розвалу країни і економіки. Якщо у ворога вийде реалізувати свій злий план, то це розвалить економіку країни. Чи не допомагайте йому в цьому. Давайте краще разом дамо відсіч цим нападкам на найбільш інноваційний і технологічний банк в світі. Може тут і не вибухають бомби, але тут теж проходить лінія фронту. Просто повірте і підтримайте нас», – написав він на своїй сторінці у Фейсбук.
Тим часом, в обід у понеділок вже більшість запорізьких магазинів приймала лише готівку, через термінал розрахуватися за покупки було не можливо.
Керівник Олександрівського РУ Людмила Солдатова заспокоїла запоріжців:
На наших вкладників націоналізація банку ніяк не вплине. Нічого не змінилося – відділення працюють у штатному режимі. Безготівкові платежі теж працюють в звичайному режимі. У штатному режимі ми зачисляємо зарплати. Крім того, поки такий ажіотаж, інкасація працює цілодобово і в посиленому режимі, заповнюючи банкомати. Сьогодні зранку із обласного казначейства в районні відділення було розіслано повідомлення, що ніяких обмежень здійснювати платежі на ПриватБанк немає.
До слова, сьогодні Міністр фінансів оголосив в прямому ефірі, що Мінфін переходить у ПриватБанк на зарплатний проект.
19 грудня на брифінгу першого заступника Голови НБУ Якова Смолія та колишнього голови правління Олександра Дубілета щодо поточної роботи ПриватБанку було озвучено, що клієнтами Приватбанку є 18 мільйонів фізичних осіб.
Також було зазначено, що з початку військових дій і на тлі падаючої економіки ПриватБанк пережив сім інформаційних атак, кожна з яких приводила до відтоків коштів фізичних осіб і корпоративних клієнтів і була б смертельною для будь-якого іншого банку.
«Мережа банкоматів останні дні видавала більше 2 мільярдів гривень в день. Такого не було навіть, коли розпочалася війна на Сході України», – сказав Олександр Дубілет.
Ірина ГАВРИЛЕНКО, фото Володимира ШЕРЕМЕТА