Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є основним органом з контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів. Про результати роботи відомства за 2011 рік “ЗС” розповів начальник держекоінспекції Сергій Новік.
Для забезпечення нормальної екологічної ситуації в регіоні Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області 2011 року проведено 1655 перевірок підприємств та організацій, в тому числі здійснено 14 перевірок об’єктів, що входять до “Переліку 100 найбільших забруднювачів”. З метою усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства було складено 1462 протоколи про адміністративні правопорушення, передано у судові органи 115 адмінпротоколів. До адміністративної відповідальності у вигляді штрафів у звітному періоді притягнуто 1340 посадових осіб і громадян.
З метою відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, в даному звітному періоді було пред’явлено 154 претензії (на 28,4 відсотка менше, ніж в аналогічному періоді 2010) на суму 6,1 мільйона гривень. До правоохоронних органів передано 14 матеріалів, порушено 3 кримінальні справи. В даному звітному періоді було 8 зупинок виробничої діяльності.
Відділом інструментально-лабораторного контролю протягом звітного періоду відібрано 455 проб води на 93 об’єктах, виконано 7423 визначення, виявлено 826 випадків перевищення нормативів. Також відібрано 195 проб на вміст забруднюючих речовин у ґрунті, виконано 1433 визначення, відібрані на 48 об’єктах, за результатами яких виявлено 198 випадків перевищень нормативів. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря проаналізовані в 1462 пробах, відібраних на 88 об’єктах, виконано 8447 визначень, виявлено 32 випадки перевищення нормативів дозволів та виявлено 100 неврахованих викидів.
Сергій Новік:
– Екологічна ситуація в місті Запоріжжі, звичайно, непроста, однак вона і не критична. Зростає виробництво, ростуть і викиди. Це – взаємозв’язані процеси, і від них нікуди не подітися. В цілому, необхідна серйозна координована і планомірна робота в цьому напрямку всіх учасників природоохоронного процесу з чітким графіком виконання та контролю того або іншого пункту. Особисто мене не влаштовують такі підходи, коли нам обіцяють щось там виконати до 2020 року. Так ми довго нічого не зрушимо з місця в плані поліпшення екологічної ситуації обласного центру.
За його словами, основні порушення, виявлені під час перевірок, стосувалися невиконання заходів зі зниження викидів у період несприятливих метеорологічних умов, експлуатації ГОУ в технічно несправному стані, невиконання умов діючого дозволу та раніше наданих приписів, а також відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин.
Держекоінспекцією в Запорізькій області було організовано та проведено операцію “Первоцвіт-2011” із залученням до співпраці представників органів внутрішніх справ, громадських екологічних організацій. Оперативна робота була зосереджена на ринках збуту дикорослих рослин, на залізничному вокзалі “Запоріжжя-1”. У результаті проведених перевірок складено 12 протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 88–1 внаслідок порушення порядку придбання та збуту рідкісних рослин, вилучено 640 букетів підсніжника складчастого. Матеріали за всіма випадками направлено на розгляд до місцевих судів за місцем скоєння правопорушень.
Спеціалістами Держекоінспекції складались та розглядались адміністративні протоколи за ст. 153 КУпАП щодо знищення або пошкодження зелених насаджень населених пунктів Запорізької області. Найбільш типовим порушенням було незаконне знищення дерев та газонів під час виконання будівельних робіт.
З метою посилення державного контролю за охороною лісів від незаконних рубок хвойних насаджень у передноворічний період 2012 року в рамках операції “Новорічна ялинка” були проведені заходи зі створення, на час проведення операції “Новорічна ялинка” у грудні 2011 року, трьох постійно діючих оперативних рейдових груп. Окрім того, були залучені до рейдових перевірок громадські інспектори з охорони довкілля, члени громадських організацій та працівники засобів масової інформації. Проводилась профілактично-роз’яснювальна робота серед населення.
У період з 8 по 30 грудня минулого року проведено 19 спільних рейдових перевірок, складено 5 протоколів про адміністративні правопорушення, виявлено незаконну рубку із 18 дерев породи “сосна кримська” невстановленими особами на території Держлісфонду України, про що складено та направлено до районного відділку міліції спільний акт, проведено виступ на каналі обласного телебачення.
За матеріалами, переданими до правоохоронних органів внаслідок знищення захисних лісових насаджень шляхом незаконної рубки дерев, порушено одну кримінальну справу.
Здійснено планову перевірку державних лісогосподарських підприємств у сфері лісового господарства державного підприємства “Запорізьке лісомисливське господарство”. За результатами перевірок було складено акт, видано припис щодо усунення виявлених недоліків. Внаслідок виявлених порушень під час перевірок лісгоспу відповідні співробітники були притягнуті до адміністративної відповідальності за ст.ст. 68, 188–5 КУпАП, а саме за порушення правил та інструкцій з відновлення, поліпшення стану і породного складу лісів та невиконання вимог припису.
Під час перевірок лісогосподарських підприємств особлива увага приділялась стану протипожежної безпеки в лісах, наявності легкозаймистих матеріалів, а саме – захаращенню в лісах.
У сфері природно-заповідного фонду в повному обсязі здійснено перевірки запланованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду – перевірками були охоплені території та об’єкти ПЗФ, які знаходяться під охороною сільських та селищних рад Вільнянського, Запорізького, Оріхівського районів тощо. Розраховано шкоду в напрямі природно-заповідного фонду в розмірі 387 тисяч гривень.
Під час перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на території загальногеологічного заказника загальнодержавного значення “Дніпровські пороги” (о. Хортиця) разом із Службою режиму Національного заповідника “Хортиця” був виявлений факт самовільного використання території заказника шляхом риття траншей та ям. Складено протокол, в тому числі розрахунок заподіяної шкоди в розмірі 2959 гривень, який було надіслано до Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя.
У сфері водних живих ресурсів у звітному періоді відділом екоконтролю біоресурсів у сфері водних живих ресурсів здійснено 87 перевірок, спрямованих на викриття фактів браконьєрського лову риби та організованих груп браконьєрів, а також планових перевірок користувачів водних живих ресурсів, складено 165 адміністративних протоколів, з яких 47 передано до районних судів, 118 громадян та посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності внаслідок порушення правил рибальства, 3 протоколи з 2 матеріалами передано до правоохоронних органів з метою порушення кримінальних справ.
Держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища здійснювалися регулярні рейдові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в рамках операції “Нерест-2011”. До перевірок залучались співробітники лінійного відділу в порту “Запоріжжя” ГУМВС України в Запорізькій області, інших підрозділів міліції, Держрибохорони в Запорізькій області, служби режиму Національного природного парку “Великий Луг” та Національного заповідника “Хортиця”, громадські інспектори з охорони довкілля в Запорізькій області, репортери міських телеканалів.
Здійснювався постійний контроль за проведенням контрольних ловів Держрибохороною в Запорізькій області. Під час рейдів вилучено 853 особини водних живих ресурсів та 90 одиниць заборонених знарядь лову.
Рейдами було охоплено рибогосподарські водойми в зоні діяльності Держекоінспекції в Запорізькій області та акваторії в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Особлива увага приділялась виявленню фактів незаконного зайняття рибним промислом.
Так, під час природоохоронного рейду в заплаві Дніпровської гряди держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища були затримані мешканці смт Малокатеринівка, які незаконно ловили забороненим знаряддям лову – сітками. Браконьєрами було знищено значну кількість водних живих ресурсів, шкода склала 1800,3 та 1548,7 гривні, відповідно (було виявлено 2 випадки). За даним фактом порушено кримінальні справи у зв’язку з присутністю в діях громадян ознак злочину – незаконного зайняття рибним промислом способом масового знищення водних живих ресурсів.
Взагалі на підставі матеріалів, складених співробітниками Держекоінспекції в Запорізькій області під час операції “Нерест-2011” та переданих до правоохоронних органів, порушено 3 кримінальні справи за ст. 249 ККУ, розслідування за якими на даний час триває.
З метою посилення ефективності проведення екологічного контролю вантажів і транспортних засобів на митній території України, а також для підвищення професійної підготовки 11 державних інспекторів пройшли підвищення кваліфікації в Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління за темою: “Законодавчі та нормативні документи з питань радіаційної безпеки, здійснення екологічного і радіологічного контролю на митній території України”.
На виконання спільного наказу Мінекономіки України, Мінприроди України та Держмитслужби України від 30.07.2009 р. № 789/414/709, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2009 р. за № 717/16733 , “Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах” відділом здійснено контроль 17540 партій імпортних товарів у тарі й пакувальних матеріалах для митного оформлення.
Взято участь у роботі комісії з розслідування фактів виявлення радіаційно забрудненого металобрухту.
На ПАТ “Діпроспецсталь” 2 листопада 2011 року під час заїзду на територію залізничного вагону № 60919461 з металобрухтом спрацювала система вхідного радіаційного контролю “Кордон”. Під час розслідування даного факту та здійснення Дніпропетровським ДМОСК “Радон” пофрагментного розвантаження залізничного вагону виявлено металевий фрагмент, на поверхні якого потужність еквівалентної дози гама-випромінювання склала 520мкР/год. Радіоактивний металобрухт, який надійшов на ПАТ”Дніпроспецсталь”, зданий для захоронення на Дніпропетровський ДМОСК “Радон”.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА