Про це заявив “ЗС” профільний заступник мера – керівник департаменту ЖКГ Олексій Бородай. На минулій сесії Запорізької міської ради одним з небагатьох питань, яке викликало дискусію серед депутатів, стало створення нового комунального підприємства «Наше місто».
Проект рішення, що розроблений департаментом житлово-комунального господарства та мав первинну назву «Про створення комунального підприємства «Запоріжжя», був «вивішений» на офіційному сайті ще в квітні, тому в депутатів, як і у запорізької громадськості, був час на обговорення проекту рішення. Але дискусія у сесійній залі засвідчила про неодностайність думок щодо того, а чи взагалі необхідне це комунальне підприємство. «За» створення КП проголосувала більшість депутатського корпусу, але, як кажуть у такому випадку, питання залишились. Тому за роз’ясненнями про те, чим буде займатися новостворене комунальне підприємство, ми звернулися до заступника міського голови – директора департаменту житлово-комунального господарства Олексія Бородая.
– Історія створення підприємства бере початок у грудні минулого року. Тоді ми всім департаментом проаналізували ситуацію із підготовчою фазою реалізації Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», або як ми його між собою називаємо «417-й закону», та зробили висновок, що з реалізації закону нічого не робиться. Підзаконні акти, що повинні врегульовувати стосунки між суб’єктами цього закону, майже відсутні. Міністерство явно зволікає з цим і по сьогодні. Ринок суб’єктів надання комунальних послуг, заради чого власне і створювався закон, знаходиться у зародковому стані. КП «Основание», що до сьогодні виконує функції з обслуговування будинків, у стані напіврозпаду. Звільнився його директор.
Керуючих компаній-управителів, що мали б репутацію, гроші, персонал та досвід у обслуговуванні багатоквартирних будинків, нема. Тому ми й вирішили вийти з ініціативою перед депутатським корпусом про створення комунальної керуючої компанії, яка на певний час зможе собою «підперти» поки що не створений ринок обслуговуючих компаній та забезпечити його життєдіяльність. Адже йдеться про гроші запоріжців, що платять за технічне обслуговування багатоквартирних будинків. А це у масштабах міста – десятки мільйонів. Судіть самі, житловий фонд міста (за винятком будинків приватного сектора) включає 4379 будинків, в тому числі: комунальної власності міста – 3874 будинки; житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) – 358 будинків та об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) – 215 будинків.
– Виходить так, що переважаюча частина багатоквартирного житлового фонду буде обслуговуватися компанією, що отримає таке право за результатом конкурсу, який, у свою чергу, організовуватиме влада міста?
– Саме так. Зі створенням компанії з обслуговування житлового фонду влада зможе гарантувати запоріжцям, що процес переходу на нові форми обслуговування, створення ринку цих послуг не піде «на самоплив». Адже врешті-решт громада питатиме у влади про результати «другої комунальної революції», що розгорнеться у Запоріжжі після 1 липня.
До речі, незважаючи на вкрай кволі темпи створення ОСББ, останнього місяця, як казав класик, «процес пішов». ОСББ, що створюються у Запоріжжі, беруть технічне обслуговування будинків на себе. Так, за підсумками двох останніх засідань виконкомів, з балансу міста на баланс ОСББ було передано 33 багатоквартирних будинки. Є суттєві зрушення і у свідомості городян. Щодня до департаменту ЖКГ звертаються десятки активістів, які просять допомогти із організацією ОСББ. Кожного дня у 10.00 та 14.00 для всіх небайдужих до комунального майбутнього запоріжців у департаменті ЖКГ проводять лекції, надають зразки документів, потрібних для створення ОСББ.
– Олексію Миколайовичу, з півтора місяця тому на під’їздах багатьох багатоповерхівок були розклеєні заклики до запоріжців бойкотувати процес створення ОСББ. В їх аргументації чи не головною тезою було те, що будинки знаходяться в «убитому» стані і самостійно мешканці будуть не в змозі все відремонтувати, Що таким чином, мовляв, влада намагається позбавитися «ярма» фінансування старого житлового фонду? Чи є підґрунтя під цими «жахами»?
– Влада Запоріжжя розуміє всю складність піднятого питання і вже зробила кроки для спільного із запоріжцями подолання озвученої проблеми, яка тягнулася з початку незалежності України. Йдеться про діючу міську програму зі стимулювання створення ОСББ, сутність якої полягає у наданні капітального ремонту будинку, мешканці якого вирішили об’єднатися і самостійно обслуговувати свій дім. На етапі створення ОСББ робиться технічне обстеження будинку. На вибір жителів пропонуються три види капітального ремонту: дах, ліфти або підвал із вхідними комунікаціями. Жителі матимуть право обрати два види капітального ремонту. На ці цілі бюджетом міста спрямовано понад 45 мільйонів гривень. Можу сказати, що програма працює, тому «сам на сам» у питаннях переходу до конкурентного середовища у обслуговуванні багатоквартирних будинків місцева влада запоріжців не полишить. Створення комунального підприємства, яке з легкої руки міського голови Володимира Буряка змінило назву замість «Запоріжжя» на «Наше місто», є запорукою м’якого переходу до нових форм господарювання у місті.
Володимир ГЕРАСІН