28 січня відзначають День відкриття Антарктиди

«Навпроти ведмедя»

Слово «Антарктика» з грецької перекладається як «протилежність Арктиці». Стародавні греки назвали крижану північ «Арктікос» на честь сузір’я Великої Ведмедиці, розташованого на Північному полюсі, але там не живуть білі ведмеді – для них надто холодно.

Нічия земля

28 січня 1820 року учасники першої російської антарктичної експедиції (1819-1821) на човнах «Восток» і «Мирный» під командуванням Ф. Ф. Беллінсгаузена и М. П. Лазарєва офіційно відкрили цю загадкову Антарктиду – шостий і останній материк. Але аж до сьогодні територія Антарктиди, площа якої становить 13 млн 661 тис. км (континентально близько 52 млн км), не належить жодній країні світу. Взимку материк Антарктиди значно додає в розмірах. Цікаво, що Антарктида – єдиний континент без своєї зони часу.
90 полярних станцій.

50 країн світу мають в Антарктиді 90 науково-полярних станцій. Континент є міжнародною заповідною зоною. Зараз там позмінно проживають не більше 4 тис. осіб.

Найпівденніший православний храм у світі знаходиться на станції Беллінсгаузен. Його висота сягає 15 м, а вміщує він у себе 30 осіб.

Українці в Антарктиді

Антарктична станція «Академік Вернадський» відкрита в лютому 1996 року, коли Англійське Антарктичне Товариство передало Україні станцію «Фарадей», засновану під час Британської експедиції в 1934-1937 роках. У листопаді 1993 року Великобританія розповсюдила через свої посольства пропозицію про передачу станції «Фарадей» на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу одній з «неантарктичних» країн.станция_Вернадского

На проєкт «Україна повертається в Антарктиду», фонд Сороса «Вiдродження» виділив грант у сумі $12 тис. Британці передали Україні станцію разом з обладнанням, серед якого полярна реліквія – спектрофотометр Добсона – прилад для вимірювання озону, завдяки якому у 80-х роках була відкрита озонова діра над Антарктидою. Українські полярники підняли синьо-жовтий прапор над станцією 6 лютого 1996 року.

Чисельність української експедиції зазвичай не перевищує 15 осіб, в основному вчених. Тон задають геофізики і метеорологи – станція орієнтована насамперед на вивчення клімату.
Чим ясніша погода, тим більше роботи. Раз на тиждень – зв’язок з Києвом. Священний день в українських полярників – п’ятниця – генеральне прибирання, сауна, вечеря з вином. Обов’язково у вечірньому костюмі. Погожими літніми днями (в Україні в цю пору святкують Різдво) – підкорення льодових гір поблизу станції.

Найхолодніше місце Землі

Антарктида – це не тільки найхолодніше місце Землі, але і найсухіше. Середня кількість опадів в Антарктиці становить лише 10 см, незважаючи на це, Антарктика містить до 70% від запасів всієї прісної води на планеті.

Клімат і поверхня цієї місцевості так нагадують умови на Марсі, що NASA проводили тут випробування космічної програми «Вікінг». Тут же знаходяться точки найсильнішого і найтривалішого вітру, найпотужнішої сонячної радіації.

Найнижча в світі температура, яка була зафіксована в Антарктиді офіційно – 91,2 нижче нуля за Цельсієм. Влітку – мінус 30-50 градусів, найтепліше в Антарктиді з грудня по лютий. Звичайна ж температура повітря мінус 50-60 градусів, плюс сильний вітер силою до 56 м/с. В таку погоду людям заборонено перебувати на вулиці більше 10 хвилин, інакше легені обморожуються, і таке запалення вилікувати неможливо.

На континенті росте лише 2 види рослин, причому квіткових – Антарктичний Луговик і Колобантускіто. Вони ростуть в найтепліших зонах материка, в районах 2 активних вулканів. Крім пінгвінів, в Антарктиді немає інших наземних диких тварин.

Пінгвіни не хочуть розмножуватися

За останні 50 років популяція пінгвінів в Антарктиці скоротилася вдвічі. На острові Лоу, де проживає найбільша популяція пінгвінів в Антарктиці, вчені виявили 52 786 гніздових пар на острові, що на 58% менше, ніж було зафіксовано в останньому дослідженні, яке проводилося у 1971 році.

Більшість видів пінгвінів страждають від потепління клімату. 2 роки тому вчені попереджали, що до кінця XXI століття 70% королівських пінгвінів або зникнуть, або будуть змушені знайти нові місця для розмноження.

Нещодавно в Антарктиці був зафіксований історичний максимум у 18,3°С, який побив попередній рекорд у 17,5°C.

Лід Антарктиди тане на очах

Вчені стверджують, що Антарктида тане в 6 разів швидше, ніж 40 років тому. Дослідження показало, що крижаний щит Антарктиди втрачає в середньому 200 гігатонн льоду в рік (1 гігатонна льоду це приблизно 400 тис. басейнів олімпійських розмірів).

a

За оцінками дослідників, через високу швидкість танення льодів Антарктиди щорічне підвищення рівня моря на нашій планеті складає 3 мм. При збереженні нинішніх темпів рівень світового океану в найближчі півстоліття може підвищитися на 3,5 м.

Раптово зникла озонова діра

Озонова діра над Антарктикою, яка у вересні 2020 року досягла рекордних розмірів, закрилася напередодні нового року. Про це повідомляє Всесвітня метеорологічна організація.
Згідно з повідомленням, озонова діра над Антарктикою почала стрімко зростати з середини серпня минулого року і досягла рекордного значення – 24,8 млн кв. км – 20 вересня.
Наприкінці грудня вона раптово закрилася завдяки природним метеорологічним умовам, незважаючи на присутність в атмосфері озоноруйнівних речовин.

Тури в Антарктиду

За рік Антарктиду відвідує від 20 до 30 тис. туристів. Пропозицій багато і для українців – були б гроші. Наприклад, найближча дата круїзу – 18-27 березня 2021. Пропонується спостереження за китами і дослідження континенту на новітньому експедиційному судні «Hondius». Коштуватиме це задоволення від 8050 EUR.

Читайте також: Куди найчастіше подорожували українці у 2020 році