У складні часи особливу цінність має доброта, яка не тільки несе допомогу, але і об’єднує людей
Без добрих вчинків людство перетворилося б на зграю тварин без принципів та моралі. На щастя, у світі багато людей, чиї серця сповнені любові, вони роблять добрі справи, не очікуючи подяки. І все ж таки кожен вчинок залишає слід на долі людини.
У 1999 році у світ вийшла книга «Заплати уперед» (Pay It Forward) американської письменниці Кетрін Райан Хайд, яку екранізували наступного року в Голівуді. Фільм зачепив серця глядачів та змінив світ. У сюжеті книги розповідається доля звичайного 12-річного хлопця на ім’я Тревор. У школі, де навчався Тревор, вчитель дає дуже цікаве завдання – кожному з учнів треба придумати спосіб, як покращити світ, і, найголовніше, спробувати втілити все в життя. Діти з великою радістю виконують завдання, і з їхніх вуст звучить багато безглуздих і смішних пропозицій, властивих для дітей цього віку. Однак Тревор підходить до всього дуже відповідально і озвучує цікаву теорію, згідно з якою кожна людина повинна безкорисливо допомогти трьом людям, а ті, в свою чергу, мають вчинити так само. І незабаром, на думку хлопчика, це призведе до справжньої епідемії добрих справ. Душевна стрічка мала шалений успіх в усьому світі, а ідея породила великий рух в реальному житті, за яким люди робили добрі вчинки, а також було створено фонд «Pay It Forward».
В Україні поки що не знайшлись послідовники цього руху, але є багато людей, які від щирого серця роблять добрі вчинки. Запоріжжя, в тому числі, може похвалитися такими людьми. Про деяких з них ми хочемо розповісти. Можливо, їхній приклад змінить ваше ставлення до людей на краще. А, може, саме ви створите рух добра.
Повороти долі
27-річний житель Запоріжжя Артур Манукян переконаний в тому, що будь-яка подія в житті приносить наслідки. І навіть поганий випадок може стати дорогою до доброго вчинку.
Кілька років тому Артур потрапив у ДТП, внаслідок чого він мав оплатити лікування постраждалої жінки, в якої боліла шия. Відвіз жінку у лікарню на комп’ютерну томографію. Чекаючи результатів КТ у лікарні, Артур побачив молоду пару з маленькою донечкою. Дитина зовсім не мала волосся. Втомлена хіміотерапією дівчинка посміхнулася Артуру, він теж відповів їй щирою посмішкою. Батьки хворої дівчинки тим часом питали лікарів, чи можна їм отримати знижку, бо грошей не вистачало, але у відповідь отримали відмову. Поки пара з дитиною відійшли на чергове обстеження, Артур підійшов до медиків та сказав, що хоче оплатити частину процедури, але так, щоб батьки не знали про це.
– Я подумав, що, може, вони горді та не захочуть прийняти гроші від чужої людини чи погано почуватимуться від цього. А якщо лікарі скажуть, що змінили рішення та вирішили дати їм знижку, так вони спокійно приймуть допомогу. Лікарі здивувались, але погодились, – згадує Артур.
Хлопець переконаний, що все в житті не дарма, і цей випадок доводить таку думку. Адже якби не ДТП, він не побачив би ту дівчинку в лікарні. Взагалі, Артур намагається при кожній нагоді хоч чимось допомагати людям. Він закликає всіх надавати допомогу людям і каже, що для цього зовсім не обов’язково мати гроші, адже можна просто допомогти бабусі перейти дорогу або донести сумки літнім людям.
Янголи серед людей
Ми раніше вже писали про Юрія Вдовцова – керівника волонтерського руху Angels, який займається допомогою дітям-сиротам та дітям з багатодітних сімей. Вже багато років Юра влаштовує фестивалі для дітей, запрошує всеукраїнських зірок, з якими розкриває дитячі таланти. Такі фестивалі допомагають навіть знайти батьків для дітей. Юра завжди радий простягнути руку допомоги будь-кому та відчуває від цього велику радість. А наша редакція вирішила дізнатись на прикладі Юрія Вдовцова – чи отримують допомогу ті, хто її надає.
Юра переконаний, що у важкі часи допомогу можна чекати лише від справжніх друзів. Саме кілька таких людей підтримують Юру протягом життя та приходять на допомогу у його діяльності.
– В моєму житті є 3 дуже близьких друга. Це Марія Тислюк, Юра Юрченко та Антон Довгалюк. Ці люди вірять в мене та завжди підтримують. Якби не вони, можливо, в якісь моменти я міг би зламатись і піти іншим шляхом, – каже Юра.
Так, коли він втратив роботу і ледь не піддався відчаю, його подруга Марія допомогла знайти нову хорошу роботу, – розповів Юрій. І, як він каже, найважливіше те, що вона завжди надає йому підтримку. Запорука міцної дружби полягає у взаємодопомозі та підтримці.
Відбиток доброти
Олена Загорій почала волонтерську діяльність з Юрієм Вдовцовим та його командою. Як фотограф, вона безкоштовно знімає дітей та робить їм фотосесії. Дівчина каже, що кожна взаємодія з добром залишає відбиток зворушливих почуттів і в її серці, а також на характері всіх оточуючих. Найяскравіший випадок для Олени був, коли вони готували фестиваль «Гармонія сердець» і приїхали в інтернат, щоб залучити дітей до творчості та відкрити їхні таланти. Всі діти були емоційними, гучними та радісними, окрім однієї дівчинки на ім’я Ліза, яка трималась окремо і на вигляд була схожою на хлопця, з короткою зачіскою та у хлоп’ячому одязі.
– Всі діти, коли їх фотографуєш, радіють та позують, наче веселі мавпенятка, а от Ліза завжди на фото закривала своє обличчя руками та ховалась. Настільки вона була сором’язливою, – згадує Олена.
Але на відкритті фестивалю дівчинку підготували в якості ведучої, і в цій ролі вона предстала зовсім іншою. У довгій сукні із гарною зачіскою Ліза трималась, наче справжня принцеса, та була дуже впевненою. Олена була здивована, наскільки можна вплинути на поведінку дитини та допомогти їй відчути себе зовсім по-іншому. Це залишає відбиток на долі людини.
Молодість в душі
Наступна героїня нашої статті – 70-річна Валентина Ногаєва. Побачивши цю жінку, язика не повернеш назвати її пенсіонеркою, адже вдягається вона дуже яскраво, по-молодіжному. А за поведінкою дуже позитивна та смілива. Однак за цією сміливістю криються багаторічні випробування. Кілька років тому Валентині винесли вирок – рак шлунку. Операція та лікування дались важко вже немолодому організму. Однак після того, як всі прогнозували їй смерть, жінка не тільки перемогла хворобу, а ще й присвятила своє життя волонтерській діяльності. Вона допомагає людям з інвалідністю та безкоштовно працює у соціальному магазині «Дари добро».
– Коли я познайомилась із людьми з інвалідністю у клубі «Рівні можливості», я по-іншому подивилась на своє життя. Ці люди, незважаючи на обмеженість руху, живуть яскраво, хоча їм і не легко. Вони надихають мене, і я впевнена, що Господь залишив мені життя, щоб допомагати таким людям, – каже Валентина.
А рік тому життя надало ще одне випробування для жінки, вона потрапила до лікарні із дуже низьким гемоглобіном. Жінка була на порозі того, щоб впасти в кому, а лікування не змінювало її стану. Тоді на допомогу прийшли 2 волонтери з руху «Твори Добро, Україно». Кирило та Наталка безкоштовно віддали свою кров Валентині. Саме це врятувало її життя.
Незнайомець у підворітті
Віталій Бойко має ІІ групу інвалідності, хлопець повільно ходить та має певні обмеження у русі. Здавалося б, що, побачивши такого юнака, захочеться йому допомогти, але не завжди буває так. Одного разу Віталію зустрілись хлопці, які хотіли його скривдити. Хлопець йшов з магазину ввечері, і раптом кілька хлопців, зустрівши його, зробили спробу пограбувати хлопця. Наче гієни, вони знайшли собі легку здобич та сміялись з нього.
Раптом, як у кіно, з’явився незнайомий хлопець, який йшов повз подвір’я та почув звуки і вирішив перевірити, що відбувається. Вступився за Віталія та відлупцював негідників. Під час бійки незнайомцю розбили губу, але він не переймався, адже, як потім виявилось, з 5 років займався боротьбою та був радий, що його здібності стали до пригоди.
– Якби не цей хлопець, я навіть боюсь уявити, що було б зі мною, – каже Віталій.
Хлопці навіть подружилися та вже 5 років підтримують зв’язок.
Ніхто з нас не знає, в який час наші вміння можуть комусь допомогти, чи раптом ми самі будемо гостро потребувати допомоги. Адже життя таке непередбачуване. Але з точністю можемо сказати, що будь-яка добра справа може змінити життя іншої людини. І це не кіно, а справжнє життя, де працює принцип «Заплати уперед». Тож давайте будемо добрішими до всіх, і це обов’язково змінить світ навколо нас на краще.
Читайте також: Пандемія коронавірусу надихає людей по всьому світу на добрі вчинки