Щороку у Запоріжжі більшає заходів, де містяни та гості можуть насолодитись крафтовою продукцією
Місто фестивалів
З кожними роком запорізькі фестивалі крафтової продукції стають все більш популярними як серед виробників, так і серед покупців.
– Наша головна ціль, яку було поставлено ще 4 роки тому – шляхом проведення фестивалів показати, що Запоріжжя може бути цікавим для туристів. Що йому є чим здивувати. Фестивалі впливають на розвиток підприємницької галузі, бо це і можливість для готелів, ресторанів, кав’ярень, крафтових крамниць заробити кошти, можливість для гідів та екскурсоводів проводити екскурсії. У виробників є можливість заробити сувенірною продукцією тощо. Це все вливання на користь підприємців від туристів, що хочуть усього та якомога більше. Отже, бачимо повноцінний розвиток малого та середнього бізнесу. А розвиток – це основна складова туризму. Ось така нескладна арифметика, – зазначила заступниця директора департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Катерина Сімонова.
Нещодавно вона та команда Туристичного інформаційного центру презентували туристичний потенціал Запоріжжя на першому всеукраїнському фестивалі «Мандруй Україною», який відбувся у Національному музеї народної архітектури та побуту України (м. Київ).
«Формат фестивалю з майстрами та представленням гастроіндустрії кожного регіону потрапив у ціль. Гадаю, що наступного року фестиваль «Мандруй Україною» буде ще масштабнішим. До того ж прозвучала важлива інформація – стартувало написання державної програми «Мандруй Україною». Вона буде фінансуватись, а запуск – вже наступного року. Подивимось, як це буде працювати», – розповідає Катерина Сімонова.
Made in ZP
Запоріжжя готове для проведення подібних масових заходів. Наприклад, минулих вихідних у міському парку відпочинку «Дубовий гай» відбувся фестиваль крафтових виробників «Made in ZP». Учасники розгорнули свої намети та представили продукти харчування, обладнання, товари і послуги, які готові поставляти українцям. Та що там! Вже поставляють та мають чималий попит.
Цікаво, що на фестивалі були виробники, які зареєстровані і платять податки в нашому регіоні. Серед них чимало вже добре відомих і популярних, але були серед учасників і такі, які тільки нещодавно почали працювати.
Символічно, що цей захід приурочили до Дня підприємця. Тож запорізькі представники малого та середнього бізнесу святкували професійне свято, як то кажуть, не відходячи від каси. Та здається, вони були цьому дуже раді.
– Подібні фестивалі не тільки збільшують популярність гастротуризму, але й допомагають невеликим підприємствам розвиватися, виводячи їх «у світ». Саме завдяки таким заходам люди і дізнаються про малий бізнес із якісною продукцією. Ось, наприклад, я займаюся медом понад 25 років. Це справа для душі, а також – додаткове джерело доходу. У мене 360 сімей бджіл, за якими я дуже уважно стежу, щоб усі були здорові. Адже перш за все – якість продукції, і у крафтових продуктах вона на висоті, бо ми дуже цінуємо своїх покупців, – розповів запорізький бджоляр Михайло.
Дійсно, біля його прилавка було багато покупців, які охоче ласували сонячно-жовтим та дуже ароматним медом. Було зрозуміло, що серед покупців є давні клієнти Михайла, які не дарма віддають перевагу його меду та іншим смаколикам, які він робить з нього.
На гостей чекали декілька локацій:
- презентації товарів, послуг, брендів;
- продаж виробниками товарів власного виробництва;
- Фуд-корт від кафе та ресторанів, проведення майстер-класів, дегустації;
- лекції та майстеркласи з представниками бізнесу.
Усього на фестивалі регіональних брендів були представлені близько 100 підприємств та приватних підприємців, які виробляють хліб та хлібобулочні вироби, воду, різноманітні сири, вино та наливки, ковбасу, солодощі, спеції, насіння та інші продукти харчування. Власники пропонували продегустувати їхню продукцію, що запоріжці робили із задоволенням. Особливо багато любителів поласувати було перед наметами з сирами та ковбасою.
Один з виробників, пан Олександр, охоче пропонував спробувати його сири, виготовлені за авторськими рецептами, аби люди переконалися у якості та смакоті виробів.
– Виготовленням сирів ми з моєю родиною займаємося не так і давно – молоко є, бо корів тримаємо. Спочатку ми робили сир тільки для себе, адже, який склад у магазинних товарів, ніхто точно не знає. Згодом, розширили кількість худоби та потроху почали робити сир і для інших людей. При виготовленні продукту ми часто експериментуємо з додаванням спецій – паприка, розмарин і навіть в’ялені томати. Людям до вподоби, бо вони відчувають, що наші сири зроблені з душею та з натуральної сировини, – розповів Олександр.
Гості фестивалю залишилися дуже задоволені, та переконують, що такі заходи цікаві та необхідні для нашого міста.
– Я із Запоріжжя і люблю такі фестивалі. Тут не тільки настрій підіймається, але можна й смаколики придбати. Я прийшла зі своєю родиною – чоловіком та донькою. Ми вирішили побалувати себе та спробувати делікатес – равликів. Крім того, придбали кілька видів сирів та меду – таких на полицях магазинів не знайти, – розповіла запоріжанка Оксана.
А ось гість із Дніпра Дмитро розповів, що завітав на фестиваль за новими та цікавими напоями з «градусом». Чоловік поділився, що сам виготовляє домашнє вино, проте тільки для себе для близьких. А ось на подібних заходах вдається не тільки знайти однодумців та спробувати їхній продукт, а й відшукати цікаві рецепти.
– Щороку вдома я роблю червоне вино. Поки власне підприємство відкривати не готовий, проте завжди у пошуках корисних порад та нових відкриттів. Наприклад, під час запорізького фестивалю скуштував дуже смачне сухе вино, познайомився з виноробом, з яким ми обмінялися своїми «хитрощами». Ну і, звичайно, придбав кілька пляшок алкогольного напою, просто не зміг втриматись, – розповів чоловік.
Свято смаколиків у центрі міста
Це далеко не перший фестиваль крафтових виробників. Адже наше місто відоме фірмовим фестивалем домашньої консервації. Точніше, цей фестиваль стартував лише з консервації, яку волонтери збирали для військових. Але зараз вже сьомий фестиваль є Всеукраїнським масштабним ярмарком та дуже крутим гастрозаходом. Аналогів йому немає ані в Україні, ані в світі.
Цього року фестиваль відбуватиметься протягом 3 пар вихідних:
11-12 вересня – традиційний «VII Всеукраїнський фестиваль домашньої консервації в Запоріжжі».
18-19 вересня – «Щедра осінь: Свято врожаю в Запоріжжі».
25-26 вересня – «Крафтовий ярмарок в Запоріжжі».
Учасники презентують різні види консервування як частину народної культури України і Запоріжжя. Це справжнє мистецтво, яке об’єднує покоління і громаду. Тому і не дивно, що з року в рік саме на цей захід з’їжджаються майстри та майстрині з різних міст України, які привозять з собою безліч консервації та інших смаколиків. За всі роки Фестивалю в ньому взяли участь тисячі учасників.
Щороку свято розширюється, до фестивалю долучаються нові учасники, а Запоріжжя відвідує все більше гостей з усіх куточків країни. Туристичний бренд міста та гастротуризм розвиваються, допомагаючи продемонструвати гостинність нашого краю.
Також на гостей фесту чекають конкурси, дегустації, лекції, ярмарок, концерт, майстер-класи з декору овочів та банок – ось що таке запорізький фестиваль консервації.
Минулого року через пандемію організатори до останнього не знали, чи відбудеться взагалі фестиваль. Тому антисептики, дистанція та маски стали невід’ємною частиною ярмарки. Можна сказати, що тоді цей захід організували самі учасники за підтримки Департаменту культури і туризму Запоріжжя, який допоміг вирішити технічні питання. А вже цього року, поки Кабінет Міністрів не посилив карантинні заходи у країні, відбудеться традиційний фестиваль.
Тож, якщо ви досі думаєте, що консервація – це просто «закрутки» огірків на зиму, то ви обов’язково маєте бути на площі Маяковського у ці дні, аби цей стереотип для вас був знищений назавжди. Що до варення з гострого перцю чи джему з полуниці та базиліку? На фестивалі будуть ще й не такі рецепти!
До речі, під час фестивалю відбудеться традиційний збір консервації для військових в зоні ООС, шпиталів, дитячих будинків та інтернатів. Це традиція. Якщо на першому фестивалі 2015 року на благочинність було зібрано понад 800 кг закруток, то на другому фестивалі вже було встановлено Рекорд України – зібрали 1762 кг 100 г домашньої консервації. А загальний обсяг зібраної консервації перевищив 5,8 тонни.
Ви теж можете приєднатись! Десятки виробників оригінальних домашніх заготівок та крафтових продуктів постійно представляють свої доробки на фестивалі, тож за бажання ви можете стати одним з них. А відвідувачі завжди можуть спробувати та придбати вашу продукцію.
Читайте також: Запорізькі підприємці отримали до свята приємний сюрприз