Вчені багатьох країн продовжують вивчати новий вірус COVID-19

Оприлюднена інформація може бути корисною та здатною уберегти від зараження

Стережіться поручнів у транспорті та дверних ручок

Українські фахівці підготували інфографіку з інформацією про час збереження коронавірусу на різних поверхнях.photo_2020-03-23_12-07-59

Отже, найбільш швидко COVID-19 випаровується з повітря – за 3 години. На медичних рукавичках вірус зберігається до 8 годин, на склі – до 4 годин. На металі – до 2 діб. А ось на папері або пластику може протриматися аж до 5.

Основний симптом хвороби – підвищена температура

Медики з Китаю, яким першим довелося почати боротьбу з досі невідомою інфекцією, спираючись на власний досвід, розповіли, як протікає захворювання. Також вони стверджують, що людина з хорошим імунітетом може йти на поправку вже через 12 днів після виявлення перших симптомів коронавірусу.

1-4 день. Основний симптом – підвищена температура – спостерігається у 99% хворих. У деяких хворих – сухий кашель, біль у м’язах. У невеликого числа людей була нудота і діарея за день-два до того.

Медики попереджають: початок хвороби може бути практично безсимптомним або протікати в дуже легкій формі, за що коронавірус плутають із застудою або іншими хворобами із такими самими симптомами.

5-6 день. Важке дихання. Особливо це спостерігається у людей похилого віку, у яких є хронічні проблеми зі здоров’ям.

7 день. Дихати стає ще важче, ніж до цього. Саме тоді слід терміново звертатися до лікарів, якщо того не було зроблено раніше. При цьому медики зазначають, що у більшості (близько 85%) хворих симптоми в цей період або згладжувалися, або помітно слабшали. Тому уряд просить тих, хто живе з інфікованою людиною, залишатися вдома протягом 14 днів.

8-9 день. У пацієнтів, які важко переносять інфекцію, а таких близько 15%, починали проявлятися ознаки гострого респіраторного дистрес-синдрому, коли легені вже не здатні нормально забезпечувати киснем життєво важливі органи.

10-11 день. Пацієнтів переводять в реанімацію (в середньому на 10 днів), їм потрібна екстрена допомога, а до перерахованих вище симптомів додається ще й біль у животі.

12 день. Пацієнти з хорошим імунітетом починають видужувати, температура поступово знижується. До 17 днів їх вже можуть виписати.

Медики відзначають, що кашель – другорядний симптом, а задишка закінчується тільки через 2 тижні після виписки з лікарні.

Міфи про коронавірус

Сьогодні блогери з усього світу не втомлюються вигадувати способи подолання хвороби. Але будь-яка неправда небезпечна, якщо вона стосується здоров’я. Ось деякі популярні фейки про нібито захист і лікування коронавірусу, які спростували медики.

  1. Часте пиття води не допоможе «вимити» коронавірус з організму.

Вода теж не допоможе зупинити вірус, котрий вже потрапив на слизову оболонку вашого організму (очі, рот чи ніс). Так само вода не здатна якимось чином «вимити» коронавірус, наче в пральній машинці. Не допоможе і полоскання горла водою ані теплою, ані підсоленою. Це може дійсно заспокоїти біль у горлі, але немає жодних доказів, що це вб’є коронавірус чи зупинить його проникнення в легені.

  1. Регулярне промивання носа сольовим розчином не допоможе не заразитися.

Немає доказів, що це захищає людей від коронавірусу, та й від будь-якого іншого відомого нині вірусу. ВООЗ зазначає, що існує кілька обмежених доказів того, що регулярне промивання носа сольовим розчином може допомогти людям швидше одужати від застуди. Однак респіраторним інфекціям це не запобігає.

  1. Гаряча ванна не перешкодить коронавірусній хворобі.

Приймати теплу ванну можна заради задоволення чи гігієни, але знищити коронавірус таким чином не вийде. Нормальна температура тіла залишається від 36,5 до 37°C, незалежно від температури води у ванній чи душі. Якщо вірус всередині тіла – йому байдуже, чи приймаєте ви ванну, чи сушите волосся гарячим феном. Навіть, якщо ви залізете в дуже гарячу воду – то скоріше нашкодите собі, аніж коронавірусу.

  1. Часник, цибуля, вітамін С не допомагають уникнути зараження.

Часник і цибуля – це корисна їжа, однак доказів, що вони захистили людей від COVID-19 немає. Також вітамін С не спроможний підвищити імунітет. Харчуйтеся збалансовано і пийте достатньо рідини.

  1. Коронавірус не може передаватися через укуси комарів.

COVID-19 поширюється здебільшого через виділення з носа чи слину, коли людина кашляє або чхає. Немає жодної інформації та доказів, які б припускали, що коронавірус може передаватися комарами.

  1. Антибіотики неефективні для профілактики та лікування коронавірусу

Антибіотики не працюють проти вірусів, вони знищують лише бактерії. Однак, під час лікування від коронавірусу пацієнту можуть прописати антибіотики, якщо він захворіє на супутню бактеріальну інфекцію.

  1. Ліків проти COVID-19 не існує

Поки що немає вакцини та ліків проти коронавірусу. Тому реклама, що закликає купувати будь-які засоби «для профілактики» чи «знищення вірусів» – бреше. Однак, інфіковані вірусом повинні отримувати допомогу для полегшення та лікування симптомів, а ті, що страждають на важкі захворювання, повинні отримувати належну підтримуючу терапію.

У більшості померлих від коронавірусу були патології

За останніми даними Інституту здоров’я Італії, середній вік померлих становить 79,4 років. Це на 15 років більше середнього віку тих, хто захворів на COVID-19.

Отже в Італії 71,6% померлих – це чоловіки і 28,4% – жінки. Зареєстровано тільки 2 людини, які померли у віці до 40 років: це чоловік 39 років із раніше існуючими психічними захворюваннями, діабетом і ожирінням, він помер вдома, а також жінка 39 років із вже існуючим онкологічним захворюванням, вона померла в лікарні. Після 70 років летальність значно збільшується.

Як повідомляють вчені, вирішальну роль відіграє наявність хронічних патологій у пацієнтів. Поєднання кількох факторів збільшує ймовірність поганого результату.

Такими були найбільш поширені супутні хвороби у тих, хто помер від коронавірусу:

  • ішемічна кардіопатія – 37,3%
  • миготлива аритмія – 26.5%
  • перенесений інсульт – 8,2%
  • артеріальна гіпертензія – 76,5%
  • цукровий діабет – 37,3%
  • деменція – 4,5%
  • хронічна обструктивна хвороба легень – 9,7%
  • рак, активний протягом останніх 5 років – 19,4%
  • хронічна гепатопатія – 7%
  • хронічна ниркова недостатність – 17,5%

Наведена також статистика за симптомами, які супроводжували захворювання. Їх 5:

  • кровохаркання – 4%
  • діарея – 4%
  • задишка – 83%
  • кашель – 45%
  • підвищена температура – 80%

Загалом період одужання триває 22 дні. Більшість смертей сталися на 18-й день після виявлення перших симптомів коронавірусу.

Коронавірус та туберкульоз схожі

В Центрі громадського здоров’я вважають ці захворювання подібними. І досвід медиків в боротьбі з туберкульозом може бути використаний для протидії поширенню інфекції COVID-19 в Україні. Оскільки симптоми при захворюванні на туберкульоз і COVID-19 досить схожі, зокрема, кашель, лихоманка і ускладнене дихання. Про це заявила завідувачка відділом координації програм лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ Яна Терлєєва.

«Зараз світ вирішує проблему пандемії COVID-19, яка вплинула абсолютно на кожного з нас. І сьогодні ми можемо проводити паралелі і говорити, що спеціальні системи, які здатні оперативно виявити туберкульоз і наявні у відповідних установах, потенційно можуть бути залучені й до діагностики COVID-19. Також напрацьовані системи і механізми транспортування зразків біологічного матеріалу, і вони теж можуть бути використані», – сказала вона під час онлайн-прес-конференції до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом.

Нагадаємо, він відзначається щороку 24 березня на згадку того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну паличку.

У Запоріжжі виділять гроші з бюджету на боротьбу не лише з COVID-19, а і з туберкульозом

У відеозверненні до запоріжців, що міський голова Володимир Буряк розмістив на своїй офіційній сторінці в Фейсбуці, він зазначив, що на сесії депутати мають виділити гроші з бюджету міста на боротьбу із двома хворобами, стосовно яких об’явлено епідемію.

«25 березня на сесії я ініціюю вирішення низки важливих питань. В першу чергу треба затвердити та розподілити виділення із бюджету 100 млн грн на боротьбу із коронавірусом. Але не варто забувати і про проблему тубдиспансерів. Я і раніше наполягав, а зараз тим паче: закривати їх – не можна! Так, фінансування цих установ – турбота області, а не міста. Але я не можу залишити ситуацію без уваги, бо це матиме дуже серйозні наслідки. Тому, як і обіцяв, для співфінансування тубдиспансерів виділяються кошти в розмірі 10 млн грн», – зазначив Володимир Буряк.

Нагадаємо, у Запоріжжі, як і в усій Україні, з 1996 року – епідемія туберкульозу. Поріг епідемії – 40 захворілих на 100 тис. населення. В Запорізькій області цей показник 60 на 100 тис. населення. Показники захворюваності дітей перевищують середні по Україні в 3 рази.