У нашому місті відбулися два концерти запорізьких композиторів. Один у ПК “Орбита” – концерт Запорізької міської організації композиторів. А другий – у філармонії, де свої твори презентував Запорізький обласний осередок Національної Спілки композиторів України. У Запорізькій міській організації композиторів – близько тридцяти авторів. Цього року на традиційному щорічному концерті грали твори 15 авторів. Окрім самих авторів, виступали вихованці музичних шкіл.
Зокрема, композитор Світлана Зеленська грала разом із вихованцями. Людмила Жульєва представила грайливу п’єсу “Зозуленька” та чарівну фантазію на теми єврейських танців (“Клейзмерська рапсодія № 1”). Відома виконавиця авторських пісень Ганна Киящук традиційно представила свої твори під акомпанемент гітари. Микола Петренко познайомив із веселою композицією “Черевички” за мотивами творів М. Гоголя. Свої пісні презентував Павло Донець, як він каже, написав їх вже більше 800.
Композитор Анатолій Жульєв представив свій твір “Веселий тромбоніст”. Як розповідає Анатолій, у Запорізькій міській організації композиторів аматори вдосконалюються та досягають рівня професіоналів. “Ми вже впорядкували та хочемо видати брошуру “Запорізькі композитори”, – зазначив Анатолій Жульєв.
Підростає у нашому місті й композиторська зміна – проходять дитячі конкурси, у яких змагаються наймолодші – від десятирічних, які поки що навчаються у музичних школах. Музучилище ім. П. Майбороди дає цілу поросль творців музики. Наприклад, випускник училища Ілля Разумейко вступив до композиторського факультету НМАУ ім. П. І. Чайковського у Києві, а цього року став студентом Віденської консерваторії. Там було 80 претендентів, і спочатку Ілля увійшов до кращої двадцятки, а потім став серед цих двадцятьох першим. Михайло Козиряцький – цьогорічний випускник училища, вже зіграв свій перший сольний концерт. Після музучилища чимало юних композиторів вступають до Харківської та Донецької консерваторій.
Пишаються запоріжці і композитором Ларисою Фучаджи – вона “виросла серед наших”, тепер її у Харкові прийняли до лав професійної спілки композиторів України, там вона зараз і працює. Її фортепіанні п’єси та твори для дітей мають міжнародне визнання.
Фінальним акордом концерту Запорізької міської організації композиторів стали пісні, які заспівав Анатолій Сердюк, зокрема, актуальний твір “Небесна сотня”.
А Запорізький обласний осередок Національної Спілки композиторів України провів звітний концерт “Композитори Запоріжжя запрошують”.
У концертному залі ім. М. Глінки грав академічний симфонічний оркестр обласної філармонії під керуванням В`ячеслава Реді.
Запорізькі композитори подарували глядачам симфонічну програму з прем’єр.
Тут лунали патетичні твори Наталії Боєвої (“Сходження” для органу з оркестром) та Ганни Хазової (Запоріжжя). Вперше прозвучав твір “Осінь у Новій Англії” бакалавра та магістра музики Коледжу Північного Есексу Василя Медвідя (Бостон, Америка).
Композиції “Шумка гопак” та “Ніч яка” Юрія Шевченка (Київ), вочевидь, надовго увійдуть до основного репертуару оркестру – так сміливо й захоплююче поєднано в них народні мелодії та сучасні виклики.
А справжню бурю оплесків глядачі подарували запорізькому композиторові Дмитру Савенку. Його композиції завжди “чіпляють” слухача, от і зараз сонячна музика просто підносила настрій до небес. Дмитро вміє поєднати неможливе, наприклад, як цього разу – африканський інструмент маримбу та ірландські танцювальні мелодії.
– Ми вдячні всім, хто допоміг підготувати концерт, – розповіла голова запорізького осередку Національної спілки композиторів України Наталія Боєва. – Насамперед академічному симфонічному оркестру обласної філармонії та В’ячеславу Реді; солістам із Дніпропетровська: баритону театру опери і балету Володимиру Машлюку та скрипалю Владу Галиченку; нашим улюбленим запорізьким артистам: лауреату міжнародних конкурсів Ілоні Турчаніновій (орган), Віталію Солом`янчуку (маримба), Світлані Ремжиній (сопрано).
До речі, мій племінник Мишко у дев’ять років наполіг, щоб його віддали до музичної школи. Взагалі спеціалісти вважають, що такий вік для початку музичної освіти – вже запізно. Але хлопець після першого ж уроку почав писати музику, чим вразив викладачів. І вже два роки вигадує та записує музику. Тож нове покоління не бариться.
Олена ПІДДУБНА