Жорсткі карантинні заходи майже повністю зупинили економіку України
Незважаючи на всі виклики, міська влада Запоріжжя винайшла можливість допомогти малому та середньому бізнесу вижити.
З метою зменшення навантаження на бізнес ще на початку карантину Уряд запровадив деякі заходи для підтримки підприємців: звільнення від сплати ЄСВ на березень-травень, мораторій на перевірки, незастосування штрафів, відміну необхідності обґрунтування затримок у сплаті та подачі декларацій. Але пільги для бізнесу – збитки для бюджету. Причому запроваджені Урядом «податкові канікули» для підприємців призвели до зменшення наповнення саме місцевих бюджетів. Це гроші від земельного податку, орендної плати за землю та нерухомість.
Незважаючи на падіння надходжень до місцевих бюджетів в результаті як скорочення економічної активності, так і власне завдяки нормам антикризових законів, міська рада Запоріжжя ухвалила низку важливих для бізнесу рішень, спрямованих на його підтримку. Розробити програму виходу з кризи, спричиненої коронавірусом, поставив завдання міський голова Володимир Буряк.
Зокрема, було звільнено з 1 червня по 31 серпня від сплати єдиного податку фізичних осіб-підприємців І групи платників. Мова йде про підприємців, які працюють на ринках Запоріжжя чи надають побутові послуги.
«Під час карантину їхня робота знаходилась фактично під забороною. Коронакриза жорстко вдарила по їхніх доходах, адже це той бізнес, який зовсім не має «жирку», щоб пережити складні місяці», – пояснює один із розробників програми, депутат міської ради міжфракційної групи «Єднання» Володимира Буряка Олег Корольов.
«Безумовно, ми вдячні за такий крок назустріч, – каже швачка Марина. – Ми звикли, що ніхто не хоче знати, чи є у тебе замовлення чи ні, чи є робота чи ні. За оренду, наприклад, доводилось сплачувати, аби не втратити приміщення. Тому я була дуже рада, коли дізналася про це рішення».
Було досить багато невдоволених торговців ринків через те, що їхню діяльність рішенням Уряду було припинено, а міська влада пішла їм назустріч. Як зазначив Олег Корольов, депутати міськради були готові звільнити дрібних підприємців і від сплати ринкового збору, тому що і це є компетенцію місцевих органів влади. Але така пільга не була актуальною під час вимушеного простою людей, бо тоді ринковий збір і не сплачували.
Ще одним рішенням міської ради Запоріжжя з антикризового пакету було встановлення нульової ставки податку на об’єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, та площа яких не перевищує 300 кв. м на ІІІ квартал цього року.
Це також важливе рішення для запорізьких підприємців середньої ланки, які тримають невеликі магазини, кав’ярні, стоматології.
Як розповів один з таких власників приміщення – представник юридичної особи, їхнє підприємство сильно постраждало від карантину. Магазин, в якому реалізується тканина, вимушені були закрити. «Залишилися тільки постійні клієнти, які шляхом телефонних замовлень продовжували дещо купувати.Оберти впали в рази, звичайно. А зарплату дівчатам-продавчиням частково платили, собі «в мінус». У нас такий майже сімейний бізнес, тому намагались втримати колектив. Цінуємо такі преференції від влади Запоріжжя», – зазначив Роман.
Програмою допомоги бізнесу, прийнятою міськрадою, також передбачено введення часткової компенсації відсотків за кредитами суб’єктам малого та середнього підприємництва. Їх планується компенсувати за рахунок коштів бюджету міста. Порядок компенсації мають розробити профільні Департаменти та подати на розгляд виконавчого комітету міської ради, а згодом затвердити на черговій сесії.
Також на підтримку бізнесу спрямовані знижки для рекламістів. Так, розповсюджувачам зовнішньої реклами зменшили з 1 травня по 31 липня наполовину розмір плати за тимчасове користування місцями розміщення рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності громади Запоріжжя. Виходячи з цього, ціна на зовнішню рекламу теж має знизитись.
– Всі ці рішення є частиною міської програми виходу з коронакризи. Ми не можемо залишити без підтримки підприємців, які зазнали значних збитків, бо не працювали в умовах карантину. Ці рішення мають значно полегшити їм життя, – зазначив Володимир Буряк.
Таким чином місцева влада Запоріжжя недоотримує значні фінансові ресурси, але винайшла можливість підтримати підприємців. Взяла на себе витрати на запобігання поширенню коронавірусної хвороби, спрямувавши на боротьбу з розповсюдженням коронавірусу 100 млн грн. Виплатила замість держави обіцяні 300% доплати медичним працівникам, зайнятим в боротьбі з COVID-19. Адже сьогодні потрібно підтримати бізнес, щоб завтра вижити разом.
Читайте також: Міністр інфраструктури позитивно оцінив новий термінал запорізького аеропорту