Яйця, олія, крупи, цукор та інші продукти, що суттєво подорожчали перед новорічними святами, дешевшати не планують
Навпаки, експерти передбачають, що згодом може подорожчати хліб, та почнеться сезонне підвищення цін на овочі.
Продукти додали в ціні
Майже щодня дорожчають яйця: десяток зараз обійдеться від 32 до 50 грн. Експерти пророкують, що такими ціни залишаться до пасхальних свят. До слова, рік тому, у січні 2020 року, яйця коштували 18-22 грн за десяток.
Суттєво подорожчала останнім часом також і соняшникова олія. За літр зараз доведеться заплатити від 36 грн (у магазині, за акційною ціною) до 52 грн. На ринку літр олії коштує понад 40 грн.
Кілограм цукру нині в Україні в середньому коштує 27 грн, проте ще нещодавно він був 20-23 грн.
Як подорожчали продукти за минулий рік
Вартість продовольчого кошика в Україні зростає невпинно – про це свідчать дані Державної служби статистики.
За рік – з грудня 2019-го по грудень 2020 року – найбільше подорожчали цукор (на 46,2%), гречка (на 34,8%) та олія (на 22,2%).Та
кож подорожчали крупи, зокрема: рис – на 4,8% (до 23,93 грн/кг); манна крупа – на 16,6% (до 15,91 грн/кг); ячна крупа – на 13,4% (до 12,98 грн/кг). Зауважимо, що з круп протягом року подешевшало лише пшоно на 30,2% до 17,51 грн/кг.
Слід додати, що ціна хліба пшеничного з борошна вищого ґатунку у грудні 2020 року в середньому по країні становила 26,73 грн/кг, що на 11,8% більше, ніж роком раніше. В результаті зросла вартість хліба: пшеничного з борошна першого ґатунку – на 9,3% (21,4 грн/кг); житнього та житньо-пшеничного – на 6,4% (22,07 грн/кг); батона – на 6,4% (14,75 грн/кг).
З грудня 2019 року по грудень 2020 року макаронні вироби з м’яких сортів пшениці подорожчали на 10,2% до 20,17 грн/кг, борошно пшеничне – на 13,2% до 12,7 грн/кг, цукор – на 46,2% до 20,9 грн/кг, соняшникова олія – на 22,2% до 42,07 грн/л.
Чи будуть крашанки?
Збільшення роздрібних цін на яйця, що почалося з грудня 2020, може продовжуватися і протягом всього 2021 року.
Головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова виділила 3 причини подорожчання продуктів тваринного походження, а насамперед яєць. За її словами, декілька тваринних асоціацій заявили про значне зростання цін на зернові, і як наслідок – на комбікорми, які у собівартості продукції тваринництва у середньому займають 65-70%.
Серед внутрішніх причин зростання цін на яйця Білоусова назвала дві. Перша – підвищення мінімальних заробітних плат та подорожчання енергоносіїв, що збільшує собівартість яєць.
Друга криється у ситуації довкола найбільшого українського виробника яєць – компанії «Авангард». У власника компанії є конфлікт з НАБУ, який впливає на роботу – закриття фабрик, зменшення кількості працівників та спад виробництва, тобто пропозиція яєць від компанії об’єктивно за рік через нього зменшилась. Тож зменшення пропозиції призводить до збільшення її вартості.
На противагу такій експертній думці економіст Олег Пензин зазначив, що в подальшому не мають дорожчати ті групи товарів, на які ціни вже піднялися, а це – яйця, цукор, соняшникова олія. Через низький купівельний попит залишиться стабільною і вартість м’яса.
М’ясо все дорожче
Власник агрохолдингу «Укрлендфармінг» Олег Бахматюк прогнозує подорожчання продукції тваринництва – яєць, м’яса курки, свинини, яловичини приблизно на 30% впродовж наступних кількох місяців.
На його думку, подорожчання, в першу чергу, буде зумовлене світовою ресурсною інфляцією, що призводить до підняття цін на зернові – основу комбікормової продукції, яка є важливою складовою у собівартості виробництва м’яса.
Хліб додасть в ціні
Експерти вже зараз кажуть, що ціна пшеничного хліба може дійти до 20-24 грн за кілограм.
«Цілком можливо, що через подорожчання комунальних платежів, а також через підняття мінімальної зарплати хліб подорожчає до 5%», – зазначає генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Руслан Сластьон.
Водночас експерт Олег Пензин вважає, що хліб протягом року в середньому подорожчає на 20%. Відбудеться це через збільшення закупівельних цін на зернові.
«Нам слід очікувати підвищення цін на продукти переробки зерна в першій половині 2021 на 15-20%. Хліб масових сортів підвищуватиметься повільніше – максимум на 10%. Водночас зростання вартості преміальних сортів хліба і кондитерських виробів складе 20-25%», – заявив він.
Овочі дешевими не будуть
Експерти зазначають, що цьогорічні ціни на деякі овочі майже сягають рекордної позначки за останні 5 років.
Якщо торік вартість картоплі поступово знижувалася через експорт з Росії, Білорусі та Нідерландів, то зараз імпортерів значно менше через закриті кордони.
І що ми бачимо в магазинах? Дійсно, за останній тиждень приблизно на 20% зросла в ціні капуста та картопля, додала в ціні і морква. Кажуть, що причиною стало те, що більшість фермерів вже продали основні запаси, залишився лише товар високої якості, який продають за вищою ціною.
За словами керівника проєкту «АПК-інформ: овочі та фрукти» Олександра Хорєва, найбільше підскочать ціни на продукти з «борщового набору». Капуста до весни може подорожчати вдвічі. Зараз фермери продають її за викидними цінами, але є проблема зі зберіганням. Професійних сховищ в Україні, як і раніше, не так багато, тому запаси, які переживуть морози, різко злетять в ціні.
Ціна на яблука, за прогнозами Олександра Хорєва, протягом 2-3 місяців може зрости на 20-30%. Але не на всі, а тільки на якісні. Врожай минулого року виявився проблемним – багато яблуневих садів постраждали від весняних заморозків. Тому якісних яблук у пропозиції не так багато, а ціни на них високі – доходять до 25-30 грн за кілограм. Супермаркети ще з вересня почали полювати за яблуками товарного вигляду і готові переплачувати за них.
Вино та сигарети нашкодять не лише здоров’ю
Уряд підвищив мінімальну вартість ігристих вин, вироблених в Україні. Офіційні джерела зазначають, що відповідне рішення було ухвалене як важливий крок щодо розвитку українського виноградарства та виноробства, підтримки національних виробників, боротьби з фальсифікатом та підвищення якості продукції.
Таким чином в магазинах за пляшку 0,7-0,75 л ігристого тепер треба заплатити 109 грн. Раніше мінімальна роздрібна ціна становила 89 грн.
До того ж в Україні в січні 2021 року на 20% зросли акцизи на сигарети, внаслідок чого очікується подорожчання й самої продукції. Передбачалося, що вартість сигарет підвищиться в середньому на 1-2 грн, проте на цінниках це відобразиться через кілька місяців.
Що говорять експерти
Загалом фахівці прогнозують найближчим часом нове подорожчання. Причин для цього, на їхню думку, безліч: від зменшення врожаїв та подорожчання кормів до росту цін на енергоресурси та підвищення мінімальної заробітної плати.
На думку голови Комітету економістів України Андрія Новака, саме значне підвищення цін на енергоносії тягне за собою ланцюгову реакцію та дорожчання усіх груп товарів. Тому що ані виробник, ані торговець не можуть працювати собі у збиток. І немає іншого виходу, як підіймати ціни.
Ексміністр економіки України Володимир Лановий зазначає, що на деякі групи товарів можливе, так зване, відкладене зростання. «Вже згодом, у першому півріччі 2021 року, подорожчають молоко та м’ясо, оскільки зросла вартість кормів, та і комунальні послуги не стоять на місці. Зростуть у вартості також яблука та хліб», – розповів він.
Цінники на багато продуктів харчування в Україні ще минулого року наблизилися до європейського рівня, а на деякі — навіть перевищили його. Проте, цього року їжа продовжує дорожчати.
У 2021 році споживчі ціни в Україні почнуть зростати швидше. До бюджету-2021 закладена інфляція близько 7%, тоді як за 11 місяців 2020 року цей показник становив 5%.
Читайте також: Борги запоріжців за комунальні послуги перевищують 4 мільярди гривень2021