Щорічно 25 травня у всіх країнах відзначається Всесвітній день щитоподібної залози (World Thyroid Day)

Важко переоцінити внесок цього маленького органу для здоров’я людини. Коли є проблеми зі щитоподібною, страждає весь організм.

«Щитоподібка» виробляє гормони, які беруть участь у регуляції обміну речовин. Коли гормонів щитоподібної залози мало, виникають порушення в роботі серця, нирок, репродуктивної системи. Але коли щитоподібна залоза виробляє їх в надлишку, настає ще важчий стан – отруєння гормонами або тиреотоксикоз. Між тим, більшість захворювань цього важливого органу на сьогодні вважаються виліковними.

Згідно з медичною статистикою, на різні неполадки в роботі щитоподіної залози страждає до третини всього населення планети. Вузлові утворення виявляються у 30% дорослих людей, зоб (збільшення залози в результаті дефіциту йоду) – у 10-30%.

Щитоподібна залоза виробляє гормони тироксин та трийодтиронін, які беруть участь у регуляції низки біохімічних процесів, зокрема адаптації інтенсивності обміну речовин до потреб тіла в цей момент. Тироксин та трийодтиронін містять йод, тому ми маємо достатньо споживати його з їжею. Якщо йоду бракує, щитоподібна залоза збільшується, але не може виробити достатню кількість гормонів.

Гормони щитоподібної залози діють на всі клітини тіла і впливають на такі процеси, як:

  • інтенсивність обміну речовин і поглинання в кишківнику;
  • адаптація до температури довкілля;
  • поглинання ліпопротеїнів клітинами (тобто від них залежить і рівень холестерину);
  • робота серця і периферичних судин;
  • ріст і формування скелету та м’язів (разом із соматотропіном);
  • покращують поглинання кисню тканинами;
  • ініціюють розпад жирів та вуглеводів;
  • визначають інтелектуальний розвиток дітей та емоційну стабільність дорослих.

Дефіцит йоду – причина хвороб «щитоподібки»

В Україні брак гормонів щитоподібної залози трапляється частіше за надлишок. До прикладу, денна норма йоду становить 150-300 мкг. Водночас більшість мешканців України споживають лише 40-80 мкг. Найбільшу нестачу відчувають у Чернігівській області та на Західній Україні. Згідно з Global Iodine Nutrition Scorecard, в Україні 382 тис. дітей (80%) щороку народжуються із ризиком розладів внаслідок йододефіциту і розвиваються без споживання необхідної кількості йоду з їжею.щитовидка

Гарна новина: захворюванням «щитоподібки», викликаним дефіцитом йоду, цілком можна запобігати, наприклад, за допомогою програм загального йодування харчової солі, яка діє у багатьох країнах світу. На жаль, Україна до них не належить.

ВООЗ вважає безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу. У щитоподібній залозі може запасатися до 16 мг йоду.

Коли треба звернутися до лікаря

Несвоєчасне виявлення хвороб щитоподібної залози може призвести до інсульту, інфаркту, аневризми судин та багатьох інших недуг. Особливо пильними варто бути жінкам, в яких проблеми з гормонами виникають вдесятеро частіше, ніж у чоловіків. Водночас важливо пам’ятати: самодіагностика може зашкодити здоров’ю, а виявлені самотужки симптоми є лише передумовою для звернення до фахівця.

Ознаки проблем зі «щитоподібною»

Зміна ваги. Підвищення рівня гормонів призводить до схуднення, а зниження – навпаки, до зайвих кілограмів. У такому разі дієти чи тренування не допоможуть повернутись у форму, але це вдасться після лікування.

Раптові перепади настрою. Безпричинна апатія, надмірна тривожність, агресія, плаксивість чи емоційна збудливість – такі речі буває складно відстежити у власній поведінці, тому їх часто списують на повсякденний стрес. Перевіритись у фахівця варто, якщо настрій раптово змінюється без вагомої на те причини.

Температура. Навіть у деяких здорових людей усталена температура тіла може бути вищою або нижчою від 36,6°. Однак, якщо вона змінилася та довго тримається за межами особистої «норми», ймовірно, це ознака гормонального збою.

Дискомфорт в області шиї. Важко дихати чи ковтати? Набрякає горло або хрипне голос? Відчуваєте невеликі кулясті ущільнення у запалених лімфовузлах? Це можуть бути наслідки збільшення щитоподібної залози. Серед інших ознак: потовщення язика, сліди від зубів на язику, набряклість обличчя та кінцівок.

Сухість шкіри. Це додатковий маркер для діагностування хвороби. Інші ознаки: лущення шкіри на ліктях і колінах, висипи, подразнення, запалення та підвищена чутливість.
Розлади кишківника. Доволі часто проявляються разом із різкою втратою ваги. «Щитоподібка» контролює обмін речовин і роботу шлунково-кишкового тракту, тому збої в її роботі спричиняють діарею, запор та дискомфорт у животі.

Зміни серцевого ритму. Задишка або, навпаки, прискорене серцебиття за будь-якої фізичної активності є однією з ознак ендокринного захворювання.

Сонливість. Важко прокинутися зранку? Спите по 12 годин, але все одно відчуваєте втому й сонливість? Зверніться по консультацію до лікаря.

Проблеми з лібідо. Щитоподібна залоза, серед іншого, впливає і на вироблення гормонів, що відповідають за сексуальний потяг. Тож, коли без вагомої причини виникають проблеми з лібідо, краще перестрахуватись і здати аналіз на рівень тиреотропіну (ТТГ).

Неуважність. Чимало людей списують її на забудькуватість або сприймають її як рису свого характеру. Утім, різке погіршення пам’яті та працездатності може бути симптомом захворювання. У такому разі здатність концентруватися та швидко запам’ятовувати інформацію відновиться після лікування.

Ламкість нігтів і волосся. Ця проблема стосується не лише волосся на голові, а й брів та вій. Зазвичай, волосяний покрив відновлюється, коли рівень гормонів унормовується.

Біль у м’язах. Низький рівень гормонів щитоподібної залози призводить до пошкодження нервових закінчень, через що можуть з’являтися судоми, біль у м’язах та оніміння кінцівок.

Що робити, аби не захворіти?

Замініть звичайну сіль на йодовану та додавайте її у вже приготовані страви, аби йод не випаровувався через нагрівання. Адже свідомо щодня контролювати споживання денної норми йоду складно. Україна є однією з небагатьох країн, які не мають закону про обов’язкове йодування солі. У понад 140 країнах світу це дієвий метод боротьби з йододефіцитом. До слова, вживання йоду не може призвести до надмірного утворення гормонів щитоподібної залози.

Природні джерела йоду – морепродукти, особливо морська капуста. Жоден інший продукт не містить стільки йоду.

Також корисні для «щитоподібки» такі продукти: біла риба, овочі (редиска, часник, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель та шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи – усі вони стануть у пригоді в боротьбі з йододефіцитом.

Вагітним та молодим матерям варто вживати добавки йоду. Добову норму йоду має визначити лікар. Дітей від одного року чи тих, хто уже на прикормі, годуйте їжею, приготованою із використанням йодованої солі.

При перших симптомах, описаних вище, відвідайте сімейного лікаря, який у разі потреби дасть направлення до ендокринолога. Це допоможе вчасно виявити брак гормонів, скорегувати раціон та призначити лікування.

Читайте також: Скільки жителів Запорізької області одужали від коронавірусу