Виклики опалювального сезону 2021-2022

Вдале проходження опалювального сезону залежить не тільки від справних трубопроводів, системної модернізації мережі та вчасної підготовки, а й від новацій на ринку блакитного палива України, які запровадив Уряд цього року.

Перша з них: Кабінет Міністрів вже не регулює ціни на природний газ для підприємств теплокомуненерго. І контракти на постачання газу комунальні підприємства повинні укладати з газопостачальними компаніями самостійно, за ринковими цінами. І друге нововведення: газ має постачатися за передплатою, а не післяплатою за спожитий газ, як раніше. Таким чином, у майбутньому опалювальному сезоні держава повністю перекладає відповідальність за його проходження на органи місцевого самоврядування. Питання безперебійного опалювального сезону розглядалось на засіданні Правління Асоціації міст України, яке відбувалось 8 вересня. Участь в його роботі взяв міський голова Запоріжжя Володимир Буряк

Голови міст України продовжують обговорювати шляхи вирішення цієї болючої проблеми. Адже теплоенергетика України вже тривалий час знаходиться у збитковому стані. Певний час держава підтримувала галузь, свій внесок у відновлення застарілого обладнання для теплопостачання вносили «на місцях». Але цього року відбулося фатальне реформування. Це скасування пільгового газопостачання теплопостачальників, режиму ПСО (покладання спеціальних обов’язків). Згідно з цією постановою покладалися зобов’язання на НАК «Нафтогаз України» щодо забезпечення теплопостачальних організацій природним газом за умови виконання однієї з низки умов. Це або 90%-й рівень розрахунків за спожитий газ, або укладання договорів реструктуризації заборгованості, яка виникла у підприємств перед НАК за спожитий газ. За таких умов підприємства купували у НАК «Нафтогаз» газ в обсягах, які погоджувались на місяць із можливістю корегування +/-10%. Це були гнучкі умови, які дозволяли стабільно працювати. До того ж стрімко почала зростати ціна на газ. І ці зміни зараз поставили галузь на межу виживання.IMG_1959

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк наголосив, що сума передплати за постачання газу на 2 місяці в опалювальний період сягатиме 600 млн грн, і міськрада має вирішити, яким чином залучити ці кошти. Як варіанти, розглядаються отримання кредиту та урізання фінансування інших міських програм, що наразі діють.

– Це глобальний виклик, навколо якого мають об’єднатись всі, від кого залежить опалювальний сезон – центральні та місцеві органи влади, НАК «Нафтогаз» та теплопостачальники країни, щоб сформувати антикризові рішення та не допустити невідворотних наслідків. Потрібно на національному рівні приймати план «виживання» на цей опалювальний сезон. Інакше вже в листопаді припиниться повна оплата за газ, і ми матимемо катастрофічну ситуацію в усіх регіонах, – кажуть експерти.

Нагадаємо, ще в лютому було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України. Це організація, яка об’єднує в своїх лавах понад 900 громад та працює майже 30 років на користь місцевого самоврядування України. Членом АМУ є також і міська громада м. Запоріжжя.

Було створено Антикризовий штаб, який мав розробити та затвердити план із фінансового оздоровлення підприємств теплоенергетичного комплексу. За результатами обговорення було затверджено План дій з реалізації Меморандуму. За активного лобіювання Асоціації міст України, у липні Верховна Рада прийняла Закон «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу». Президент України Володимир Зеленський його підписав, і Закон України, яким передбачено реструктуризацію боргів теплокомуненерго за спожитий газ, набрав чинності.

Норми Закону, зокрема, передбачають можливість погашення за рахунок коштів державного бюджету заборгованості з різниці в тарифах перед підприємствами теплокомуненерго та водопровідного господарства, яка на сьогодні складає понад 30 млрд грн.

Концерну «Міські теплові мережі» населення завинило понад 1,3 млрд грн.

Також Закон передбачає розробку механізму реструктуризації заборгованості підприємств теплопостачання за природний газ перед НАК «Нафтогаз України», загальний обсяг якої складає близько 46 млрд грн. Не менш важливим питанням є і списання накладених на підприємства штрафних санкцій загальним обсягом 8 млрд грн, нарахованих на заборгованість по природному газу та електроенергії, у разі виконання ними умов договорів реструктуризації.

Раніше, 3 червня 2021 року, під час засідання Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад Президент України Володимир Зеленський висловився на підтримку пропозиції щодо списання боргів підприємств ТКЕ перед НАК «Нафтогаз України». Відповідний Закон є першим кроком до вирішення системної кризи галузей тепло- та водопостачання.

Наступним важливим кроком має стати внесення змін до Державного бюджету України на 2021 рік, якими буде передбачено виділення 30 млрд грн на погашення заборгованості з різниці в тарифах. Крім того, найближчим часом необхідно розробити та ухвалити підзаконні акти, верифікувати загальний обсяг заборгованості з різниці в тарифах.
За таких умов громади та їхні комунальні підприємства отримають можливість повноцінно підготуватися до нового опалювального сезону та своєчасно його почати.

Як написав на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці міський голова Запоріжжя у середу, на засіданні правління Асоціації міст України розглядали низку важливих для кожного українського міста питань. Першочергове – старт опалювального сезону. Володимир Буряк, зокрема, зазначив, що Запоріжжю необхідно понад 1 млрд грн на покриття різниці в тарифах для стабільного проходження опалювального сезону.

– Таких грошей міський бюджет не має, навіть якщо зняти кошти з проєктів, що фінан­суються з бюджету розвитку. І така ситуація не тільки в нас. Тому від Асоціації підготували відповідне звернення до центральних органів влади з конкретними пропозиціями щодо вирішення ситуації, яка склалася. Разом із тим, увійшов до складу робочої групи, створеної для продовження діалогу з Кабміном щодо старту опалювального сезону. Також будемо порушувати ці питання на засіданні в Міністерстві розвитку громад та територій України, – зазначив Володимир Буряк.мэр

Тим часом

Концерн «МТМ» («Міські теплові мережі») звертається до мешканців Запоріжжя із пропозицією про попередню оплату за послуги з теплопостачання в майбутньому сезоні 2021-22 років.

Концерн «МТМ» робить все можливе для того, щоб опалювальний сезон розпочався вчасно, без збоїв і пройшов стабільно, без аварійних ситуацій. Для цього одразу після закінчення попереднього опалювального сезону ми розпочали підготовку до наступного: проводяться гідравлічні випробування мереж під тиском, планові ремонти, підготовка котелень. Концерн вже виконав заміну 17 км трубопроводів. На сьогодні місто на 80% підготовлене до початку нового опалювального сезону.

Але в умовах, коли компанія групи «Нафтогаз», відповідно до договору з концерном «МТМ», вимагає передоплати за газ, коштів на стабільне проходження опалювального сезону може не залишитися. А саме, повна оплата за газ повинна бути проведена до 22 числа поточного місяця, при цьому платежі споживачів виконуються до 30 числа місяця наступного за розрахунковим.

Пропонуємо до 22-го числа поточного місяця внести попередню оплату за послуги концерну «МТМ» в сумі, посильній для вашого бюджету. Це дасть можливість своєчасно вносити передоплату за газ, відповідно вчасно і без збоїв розпочати опалювальний сезон, а також зменшить фінансове навантаження на сімейний бюджет в наступному опалювальному сезоні.

Читайте також: Які виклики стоять перед запорізькими громадами в наступному бюджетному році