Лікарі ортопеди-травматологи, які в буквальному сенсі ставлять людей на ноги, гідні великої поваги
Своє професійне свято «Всесвітній день травматолога» лікарі ортопеди-травматологи відзначають 20 травня. Напевно, гарний лікар-травматолог – це не тільки спеціальність, а й покликання. Він має бути фахівцем своєї справи, мати високу кваліфікацію і досвід, постійно самоудосконалюватися, адже від його знань та вмінь залежать здоров’я і життя пацієнта
Тільки задумайтеся, у скелеті людини понад 200 кісток, величезна кількість м’язів, суглобів, зв’язок і сухожиль, і ортопед-травматолог повинен знати, як все це пов’язано між собою, і як допомогти пацієнту знову отримати радість руху.
В сучасному світі травматизм і смертність внаслідок травми постійно зростає. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від травм щороку гине 2 млн чоловік, а травми різного ступеня тяжкості отримують близько 30 млн людей. На жаль, травматизм – це не тільки медична, а і соціальна проблема сучасного суспільства. Вчені України, не в останню чергу, зробили суттєвий внесок у вивчення травми, створення мобільних служб швидкої допомоги. В наш час щороку з’являються винаходи, за допомогою яких хворі із травмою можуть зберегти свій повноцінний статус. Але незважаючи на досягнення, коефіцієнти смертності від травми в Україні тривожно високі. Причинами є, насамперед, недостатнє фінансування усієї системи надання допомоги травмованим пацієнтам, відсутність або недостатність сучасного діагностичного та лікувального устаткування і відповідних фармакологічних засобів, відсутність системи центрів травми, створеної вже в усіх розвинутих країнах світу. Також надання допомоги хворим з травмою залежить від соціальних проблем у суспільстві (військові дії, алкоголізм, погані дороги тощо). Незважаючи на складнощі, лікарі-травматологи щоденно забезпечують здоров’я своїх пацієнтів.
В Запоріжжі з 2017 року в межах реалізації програми «Охорона здоров’я» повністю забезпечується за бюджетні кошти надання медичної допомоги всім постраждалим, які звертаються до травмпунктів 9-ї лікарні та лікарні екстреної допомоги.
Запорізькі лікарі ортопеди-травматологи кожен день стикаються з безліччю найрізноманітніших травм своїх пацієнтів, іноді трапляються дуже складні і важкі випадки, але завжди можна розраховувати на їхній досвід і компетентність.
Витоки травматології
Травматологія (від грец. trauma – ушкодження, logos – вчення) починається зі стародавніх часів. Археологічні знахідки свідчать, що методи лікування переломів кісток були відомі десятки тисяч років тому назад, зокрема, знахідки мумій за 2500 років до н.е. У IV ст. до н.е. виклав свої знання з медицини Гіппократ. В його трактатах викладена симптоматика і методи лікування вивихів і переломів. Багато з цих методів в подальшому стали прототипами різних апаратів, а метод вправлення вивихів за Гіппократом не втратив своєї цінності і сьогодні. У розвитку травматології, як і хірургії взагалі, сприяли видатні відкриття ХІХ ст., а саме введення наркозу, антисептики і асептики, гіпсової пов’язки і рентгенівських променів, значення яких для травматології величезне. Значний внесок у розвиток травматології зробив М.І. Пирогов. Він детально розробив і застосував у клінічній практиці безпідкладочну гіпсову пов’язку, яка є важливою ланкою щадного лікування і основним принципом травматології.
Гарна наукова основа
Кафедра травматології та ортопедії Запорізького державного медичного університету була заснована у 1969 році доктором медичних наук, професором Івановим Вадимом Івановичем. Він разом з першими викладачами доц. Д.Г. Корчиковим, доц. М.А. Поліводою, ас. В.Я. Гамалом, ас. Ю.М. Неряновим, Г.І. Герценим, М.І. Пустовойтом організували та облаштували учбові кімнати, лабораторію біомеханічних досліджень, музей учбових вологих макропрепаратів і мікроколекцію кафедри. З 1990 по 2011 рік кафедру травматології та ортопедії очолював д. мед. н., професор А.Й. Чемірис. З 2011 року завідувачем кафедри призначений професор М.Л. Головаха.
Розташована кафедра на території КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня», КУ «Запорізька міська клінічна лікарня швидкої та екстреної допомоги», МСЧ «Мотор СИЧ».
Співробітники кафедри травматології та ортопедії ЗДМУ щорічно консультують понад 2000 хворих та виконують більше 600 оперативних втручань.
Кафедра є клінічною та науковою базою для підготовки лікарів медичного, педіатричного профілю. Для підготовки кадрів з травматології та ортопедії на кафедрі відкриті інтернатура, клінічна ординатура, магістратура, аспірантура. Сьогодні кафедра підтримує тісні наукові зв’язки з науково-дослідними інститутами Києва, Харкова, Дніпра, а також з ученими Австрії, Німеччини, Польщі.
Випускники кафедри працюють ортопедами-травматологами і лікарями в США, Ізраїлі, Лівані, Сирії, Палестині, Німеччині, Індії, Ємені.
Однією з випускниць ЗДМУ за спеціальністю ортопедія та травматологія є директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова.
За майже 30 років свого професійного шляху вона провела сотні годин в операційній. На прохання «Запорозької Січі» Вікторія Василівна розповіла про особливості своєї професії.
– Травматологія – це дуже цікава область медицини. Ортопед-травматолог повинен бути різносторонньо розвиненою людиною, знати не тільки анатомію та фізіологію, а й мати елементи технічного мислення. Тому що зібрати поламаний скелет, щоб він знову здобув свої анатомічні контури та відновив функції – а це вже конструкція в динаміці, – для всього цього треба бути ще трішки «технарем», мати 3D мислення.
До того ж треба бути дуже терплячим. Якщо рана шкіри загоюється за 7-10 днів, то переломи зростаються досить довго, наприклад, перелом стегна зростається майже рік. Тож треба вміти чекати, поки твій пацієнт одужає, і ти побачиш результат своєї роботи.
А ще ортопеди-травматологи нашого міста дуже дружні між собою. Здебільшого це неконфліктні, інтелектуальні люди з різнобічними інтересами.
Міську лікарню екстреної і швидкої медичної допомоги теж очолює лікар ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор кафедри травматології та ортопедії ЗДМУ Дмитро Івченко.
Про свою улюблену професію він розповів таке:
– У колективному несвідомому лікар-травматолог асоціюється з образом потужного суворого чоловіка із закривавленими руками з-під підкачаних рукавів, який любить чорний гумор і не знає жалю до пацієнтів. Однак це не так. Запевняю, в душі всі травматологи дуже чутливі люди, просто їм треба лікувати переломи і вправляти кістки, а не піддаватися емоціям. Травматологи займаються лікуванням переломів і розривів зв’язок і сухожиль. При цьому вони мають справу із гвинтами, пластинами, штифтами.
Серед травматологів існує поділ за спеціалізацією: хтось лікує переломи кінцівок, хтось переломи тазу (до речі, це вважається вкрай важкою областю, і сильних фахівців можна порахувати на пальцях руки). Окрема область – хребет, зовсім відокремлено стоять кистьові хірурги, яких можна назвати більше мікрохірургами, через те, що зшивають дрібні судини і нерви.
В цілому, травматологи можуть нагадати працівників автомайстерні – за своїми поглядами на роботу та плануванням операцій. Перед ними стоїть завдання – врятувати людині життя і зберегти функцію.
Однак чимало травм мають негативні наслідки – порушення осі кінцівки, посттравматичний артроз, нестабільність суглоба. Ось тут на арену виходять ортопеди. Ортопеди лікують наслідки травм, вроджені деформації кісток й інші захворювання опорно-рухового апарату і допомагають пацієнтам знову знайти радість руху.
Секрети травматолога
- Ключиця є кісткою, котра найбільш часто ламається.
- В середньому людські ребра за рік роблять близько 5 млн рухів.
- Велика гомілкова кістка міцніша за бетон, вона здатна витримувати навантаження до 1,5 тонн.
- В людському скелеті найдовшою є стегнова кістка. Її довжина, як правило, складає 27,5% від загального росту людини, а найменшою (3-4 мм) є кістка стремено, розташована в середньому вусі.
- Людські кістки постійно оновлюються приблизно кожні 7 років.
Читайте також: Медики Запоріжжя нарешті отримали надбавки за роботу з коронавірусними хворими – з бюджету міста