Депресивні стани, порушення сну та загострення хронічних захворювань – це найпоширеніші наслідки коронавірусної хвороби
Лікарі та вчені в різних країнах світу дедалі частіше говорять, що у багатьох випадках перемога над хворобою не означає, що людина стала повністю здоровою. Деякі функції організму навіть після одужання можуть порушуватися надовго.
Які ускладнення дає коронавірус?
Число людей, що хворіли на коронавірус, у світі наближається до 105 млн. Від початку пандемії майже 2,3 млн людей на планеті померли від цієї хвороби і майже 76,3 млн вилікувалися.
Від початку пандемії і станом на 9 лютого в Україні захворіли 1 249 646 людей, в Запорізькій області – 67 283.
Статистика свідчить, що у більшості (80%) людей хвороба проходить у легкій формі, у 15% – у важкій формі, лише у 5% випадків має фатальний перебіг. Проте наслідки COVID-19 можуть бути настільки серйозними, що вимагатимуть ще місяці реабілітації.
Новий вірус вражає не лише легені, як вважалося спочатку, але і серцево-судинну, сечову, нервову системи, систему травлення.
До тривалих наслідків коронавірусу лікарі відносять: синдром вірусної втоми, порушення м’язових функцій – зниження м’язового тонусу, розлади функції органів травлення і низку проблем із психічним здоров’ям, зокрема депресію, безсоння та різні зміни когнітивних функцій.
Симптоми продовження хвороби
Дані про наслідки коронавірусу ще довго будуть збиратися, аналізуватися, але вже зараз відомі основні ускладнення, які можуть чекати на пацієнтів, які перенесли цю інфекцію:
1.Зниження дихальної функції – задишка, нестача повітря, сухий рефлекторний кашель.
2.Загроза легеневого фіброзу – стан, при якому легенева тканина замінюється на сполучну. В результаті легені втрачають здатність захоплювати кисень, розвивається дихальна недостатність.
3. Імовірність ураження судин міокарда, нирок та інших органів – COVID-19 викликає запальні процеси в ендотелії судин, що призводить до порушення мікроциркуляції. В першу чергу страждають органи з великою кількістю капілярів.
Проблеми із функцією легень
Усе більше даних з’являється із Китаю, а також з Італії про те, що у пацієнтів, які видужали після гострого респіраторного дистрес-синдрому, може лишитися легеневий фіброз – рубцювання тканини легень, що може призвести до задишки. Результати дослідження, проведеного в Ухані, де аналізували томографію 81 пацієнта з COVID-19, свідчать про те, що фіброз був виявлений навіть у тих, хто не мав таких симптомів, як кашель чи висока температура.
Професор Роберто Педретті, голова відділення кардіології в Клінічному науковому інституті в Павії (Італія) нещодавно заявив, що найближчим часом службам охорони здоров’я у всьому світі всіма силами доведеться справлятися зі збільшенням кількості людей, які стали інвалідами через обмеження об’єму легень і потребуватимуть серйозної реабілітації для відновлення якості життя.
У Гонконзі, де досліджували через декілька місяців виписаних після лікування коронавірусу пацієнтів, виявили, що 25% з них все ще потерпають від задишки при трохи швидшій ходьбі.
«Попри очевидне одужання, у деяких пацієнтів може спостерігатися зниження функцій легень на 20-30%», – зробив висновки директор Інфекційного центру в лікарні принцеси Маргарет у Гонконзі.
Страждають серце та судини
Серед основних проблем зі здоров’ям у перехворілих на COVID-19 експерти виділяють стенокардію і аритмію. Ці захворювання серця можуть з’являтися безпосередньо через вірус, а також через те, що пацієнти довго перебували на постільному режимі та апараті керованого дихання.
У Центрі наук про здоров’я Техаського університету попередили, що у тих, хто переніс COVID-19, може виникати тривале пошкодження серця, а також посилюватися наявні серцево-судинні проблеми, ще більше збільшуючи ризик серцевого нападу та інсульту. І як приклад наводять історію лікаря-реаніматолога з Нью-Йорка Джанет Шапіро, яка видужала від COVID-19, але потім дізналася, що у неї розвинулася кардіоміопатія – стан, при якому у серця виникають проблеми з кровопостачанням тіла. Хоча раніше жінка була здорова, але коли повернулася на роботу, то розповіла NBC: «Я почала відчувати, що моє серце швидко б’ється, і не могла бігати, як завжди, мені було важко віддихатися».
Нирки, мозок, нервова система
Спеціалісти лікарні в місті Нінвеллс (Шотландія) ведуть крупний дослідницький проєкт щодо довгострокових наслідків COVID-19. І окрім наслідків хвороби для легень і серця, вони звернули увагу і на проблеми з нирками у тих, хто переніс захворювання. Лікар Саміра Белл – нефролог, яка входить у дослідницьку групу, каже, що в багатьох європейських країнах лікарі засвідчили велику кількість пацієнтів, які потребували діалізу (метод очищення крові при нирковій недостатності) під час лікування COVID-19 в реанімації. Таких серед важких хворих приблизно 30%. І поки не зрозуміло, наскільки швидко нирки відновлюються після одужання пацієнта.
А ще вивчення «попередників» COVID-19 – коронавірусних інфекцій MERS і SARS – показало, що вірус може проникати в мозок через нервову тканину. Дослідники з Японії та Китаю у пацієнтів, інфікованих коронавірусом, виявляли ознаки епілепсії, менінгіту. Вони вважають, що у деяких пацієнтів збудник потрапляє в головний мозок, пошкоджуючи дихальний центр. Цим можна пояснити випадки, коли літні пацієнти з COVID-19 іноді просто припиняють дихати, при тому, що до того вони не мали проблем із диханням.
«Довгострокові ускладнення COVID-19, викликані самим вірусом або спричиненим ним запаленням, можуть виражатися у зниженні уваги, концентрації і пам’яті, а також дисфункції периферичних нервів, тих, які йдуть до ваших рук, ніг, пальців рук і ніг», – говорить Мітчелл Елкінд, президент Американської кардіологічної асоціації та професор неврології і епідеміології в Колумбійському університеті.
Проблеми із пам’яттю
Дослідження показують, що кожен п’ятий, хто вижив після гострого респіраторного дистрес-синдрому, для якого характерне зниження вмісту кисню в крові, відчуває тривале когнітивне порушення. Вони можуть включати короткочасні проблеми з пам’яттю, складнощі з навчанням. Але і це ще не все. Пацієнти, що одужали після ГРДС, часто мають підвищені показники депресії і тривоги, відчувають посттравматичний стрес.
Читайте також: У Запорізькій області за добу коронавірус забрав життя ще 15 людей