Спалювання листя надзвичайно шкодить навколишньому середовищу

З початком осені мешканці приватного сектору починають прибирати біля дерев опале листя. Зазвичай після прибирання господарники мусять кудись його подіти, тож за звичкою – спалюють. Але слід знати, що такі дії прирівнюються до адміністративного порушення, тож можна отримати чималий штраф

Побачив – телефонуй

Екологи стверджують, що у складі диму від спаленого листя, гілля, сміття міститься велика кількість важких металів, канцерогенних сполук, оксиду азоту, чадного газу, а також пилу, що призводить до збільшення кількості респіраторних та алергічних захворювань.

– Під час горіння виділяються шкідливі хімічні речовини. Вони можуть негативно вплинути на здоров’я вагітних, дітей, людей похилого віку та людей із захворюванням на астму, алергію. Крім того, під час спалювання виділяється речовина бензопірен, яка може бути шкідливою для будь-якого організму, – стверджує начальник Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради Віталій Лисенко.5826

Спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів та порушенням закону «Про охорону атмосферного повітря». За ст. 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення такі дії передбачають штрафи за «самовільне випалювання рослинності або її залишків» від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто за спалювання листя можна отримати штраф від 340 до 1 360 грн, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1 700 грн.

Представники Інспекції з благоустрою міськради регулярно проводять рейдові перевірки територій приватного сектору по всіх районах міста, аби запобігти порушенням законодавства, а також притягнути винних осіб до адміністративної відповідальності.

Якщо у містян виникнуть будь-які запитання, зауваження або повідомлення про спалювання листя, слід звертатися в будні до Інспекції з благоустрою за номерами 224-19-59, 224-19-14 або «15-18». Важливо телефонувати саме в момент правопорушення, аби Інспекція змогла оперативно виїхати та виписати штраф. Притягнути до адміністративної відповідальності може й Національна поліція, якщо зателефонувати на номер 102.

Не пали – компостуй

«Єдиною порадою під час збирання листя є його компостування. Слід його зібрати та закопати в ямі», – радить Віталій Лисенко. Він також повідомив, що згідно з рекомендаціями міністерства житлового-комунального господарства України, листя слід прибирати лише на центральних алеях, а на інших ділянках варто залишати для перегнивання та утворення добрива для землі.imgbig

До того ж спалювання листя не сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Адже висока температура при горінні знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту. Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні. Спалювання сухої рослинності часто призводить до займання торфовищ і лісових насаджень.

Виділяють кілька способів складування листового опаду:

  1. У компостній купі. Споруджують спеціальну конструкцію з дощок, залишаючи невеликі щілини між ними для поліпшення газообміну. Можна використовувати спеціальні готові компостери з пластику.
  2. У компостній ямі. Для цього викопують яму відповідного розміру і складають в неї листовий опад та іншу органіку пошарово.
  3. В мішках. У них закладають листовий опад, проробляють отвори для доступу повітря. Верх пакета не зав’язують, щоб поливати компост. Пакети періодично струшують для прискорення дозрівання маси.

Зібраний листовий опад пошарово засипають в компостну купу (яму, пакет, ящик, бочку), поливають водою. Можна доповнити листяний опад торішнім компостом, дерном, скошеними бур’янами, соломою. Не можна додавати відходи тваринного походження, зіпсовані харчові продукти, заражену хворобами або шкідниками органіку. Вони сприятимуть гниттю листя, виділенню неприємного запаху, зниженню родючості компосту.

Компост – це чудова можливість створювати плодючий ґрунт. Компостувати листя можна в умовах приватного будинку, вулиці та навіть квартири. Для цього потрібен спеціальний компостер. Він може бути садовим, пластиковим, можна збити його зі звичайних дощок, а можна органіку закопувати одразу в ґрунт.

Також, не рекомендується спалювати бадилля від сільгоспкультур, адже під час вирощування овочі обробляються різними хімічними речовинами. Тож бадилля та залишки рослинного походження як-от шкурки від картоплі, огірків, помідорів слід компостувати.

Екоактивістка Любов Грибова переконана, що компостування органічних продуктів – це ще й екологічно свідомий крок до збереження довкілля.

– Відділення органічного сміття є обов’язковим для сортування сміття і є першим кроком до сталого наближення до «нуля відходів». Бо що б ми не робили, органічні залишки будуть у нашому сміттєвому відрі. Компостуючи свою органіку, ви повертаєте частину витрачених на вирощування ваших харчів речовин у землю. Це як підгодовувати взимку тварин і птахів. Компостувати можна, просто закопуючи біологічні відходи неглибоко в ґрунт, ретельно перемішавши із землею, а можна використати компостер: ящик зі сприятливим середовищем. Такий ящик можна поставити на огородженій території, наприклад дитячого садка, або закритого двору ОСББ. Компост можна вивозити на дачу, домовитись із друзями із власним будинком, ботанічними садами та органічними фермами. Свіжий компост важкий та вологий. Щоб його зберігати, треба збагатити бактеріями: перемішати із землею або додати розчин. І все одно треба відносити його до компостера або закопувати», – радить екоактивістка.

А що там у сусідів?

Спалювати опале листя в німецьких містах та селах, зазвичай, заборонено. Винятки можливі лише за спеціальної згоди місцевої влади. За прибирання листя на тротуарах перед будинками відповідальні власники. Якщо якийсь перехожий послизнеться на листі та отримає травму, то власнику доведеться оплатити лікування. Власники будинків відповідальні також за очищення від листя дощових ринв і стічних труб. Садові повітродуви через гучний звук німці можуть використовувати лише у суворо визначений час, встановлений місцевою владою.

Прибирати від листя галявини і сади німці не рекомендують. Покриття з листя захищає рослини взимку від морозів та удобрює ґрунт. Викидати листя можна на компостні купи або в контейнери для органічного сміття.

Читайте також: У запорізькому парку вандали пошкодили яскраві топіарні фігурки