Цьогорічна зима підготувала для запоріжців чимало сюрпризів
Надзвичайно теплі перші місяці та рекордно морозна середина лютого. Нашим організмам, звичним до всіляких примх погоди, начебто і нічого. Так само, як і місцевій флорі. А от що робити нашим гостям із далеких заморських країн? Особливо тим, що знайшли новий дім у Запорізькому міському дитячому ботанічному саду. Та чи був готовий сам сад до такої зими – це ми позавчора й з’ясовували. В цьому розібратися нам допомогла заступник директора з навчально-методичної роботи Ірина Артюх-Савлучинська
– Поганий той господар, який не готує влітку сані, а взимку віз. Тому ми заздалегідь забезпечили нашим «вихованцям» необхідні умови для безпеки та комфорту. У зимовому саду знаходяться тропічні і субтропічні рослини, які люблять підвищену температуру. Тут температура не опускається нижче 19 градусів навіть в зимовий сезон, оскільки для рослин це загрожує стресовим станом. Обов’язковим є і підтримування високої вологості. Вона досягається за рахунок невеликої водойми, яка тут перебуває у потрібній температурі, – розповіла пані Ірина.
Сприятливі умови дозволили не тільки зберегти рослини, а й висадити нові експонати. З останніх новинок – нові види фікусів, орхідей і декілька карликових бананів. Тож сад, як і завжди, готовий зустрічати відвідувачів та дарувати занурення у справжню казку.
Зрозуміло, що все це досягається завдяки щоденній наполегливій праці співробітників, які всією душею – зі своєю роботою. Та й тільки роботою це не вважають. Але стверджують: скільки б сил на знань вони не вкладали – такого результату не було б без відчуття постійної підтримки з боку міста. Адже міська влада добре розуміє соціальне, культуре, естетичне та виховне значення саду для запоріжців.
До речі, ботанічний сад є єдиним універсальним позашкільним навчальним закладом, в якому об’єднується одразу кілька функцій. Тут відбувається не тільки пошук і вирішення екологічних проблем та вирощування рідкісних тропічних і інших видів рослин для популяризації, а й робота з дітьми. У ботанічному саду працює безліч гуртків, приєднатися до яких можуть усі бажаючі. Заняття відвідують близько 800 дітей. Там вони навчаються доглядати за рослинами, вивчають їхні види і отримують загальні знання через призму природних наук, таких як екологія, природознавство і ботаніка.
– У нас є гуртки для зовсім маленьких діток, де вони тільки знайомляться зі світом рослин. Досить велика кількість гуртків проводить заняття у спеціально відведених теплицях, де юні поціновувачі природи мають змогу вирощувати та доглядати за рослинами. Їм це дуже цікаво. Також одним з популярних гуртків є спеціалізований гурток англійської. Тут викладають мову через призму природи. Кожен знайде щось цікаве для себе, – каже Ірина Артюх-Савлучинська.
Завдяки підтримці міської влади сад має умови для сталого розвитку. І сьогодні на місці минулих 8 робочих теплиць триває будівництво нової теплиці, яку планують закінчити в кінці цього року.
– Старі теплиці були побудовані ще з часу заснування саду. Вони були не тільки зовні непривабливі, але й стали небезпечні для працівників і відвідувачів. З цього було ухвалено рішення їх замінити. Зараз будується сучасна теплиця. Проєкт був розроблений за європейськими стандартами, з усіма умовами: з пандусом для людей з інвалідністю, жалюзі і так далі. Є плани стосовно її експлуатації. Наприклад, всередині буде водойма з водоростями, нам би хотілося розширити колекцію водних рослин. Ну і, звичайно, гарно і правильно розмістити інші рослини, – поділилася Ірина Артюх-Савлучинська.
Що ж, з таким підходом, з такою синергією вчених-ботаніків та місцевої влади не страшна ніяка зима. Такого ж цвітіння хотілося би побажати й усьому Запоріжжю.
Читайте також: Як у Запоріжжі працює мобільна лабораторія моніторингу довкілля