Вже тиждень запоріжці разом з усією країною живуть в умовах жорстких обмежень
Уряд України з 8 по 24 січня оголосив «карантин зимових канікул». Народ нові обмеження називає локдауном і обурюється вибірковим підходом до заборони на продаж товарів першої необхідності. Також в період «канікул» змушені закритися кафе, промтоварні ринки, музеї, кінотеатри та бібліотеки. Як проходить локдаун у Запоріжжі – розбиралася «ЗС».
У чому логіка заборон
З 8 до 24 січня включно в Україні діють посилені карантинні обмеження відповідно постанови Кабінету Міністрів «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», яке ухвалено 9 грудня 2020 року.
«Рішення прийнято для того, щоб не допустити нової потужної хвилі захворюваності, яка може настати в тому числі і після новорічних і різдвяних свят», – пояснюють рішення в Кабміні. «Якби ми не ввели посилені протиепідемічні заходи, вже орієнтовно через 3 тижні довелося б вводити справжній локдаун – з повною забороною громадянам залишати будинки, окрім тих, хто забезпечує ключові інфраструктури держави», – попередив українців МОЗ.
У народі цей період називають локдауном, в Уряді – «карантином зимових канікул». Він торкнувся багатьох сфер життя людей. До 24 січня включно заборонено відвідування ресторанів, кафе і барів. Заклади працюють на винос і на доставку. Разом з цим дозволена робота гірськолижних курортів, де зараз справжнє стовпотворіння відпочивальників.
Є зміни в роботі магазинів «змішаної» торгівлі. В супермаркетах обмежили продаж таких товарів, як лампочки, посуд (будь-який, навіть одноразовий), батарейки, шкарпетки, колготки, спідня білизна, мочалки, дитячі товари для творчості та навчання, книги і т. д. Люди обурюються і не розуміють, чому в супермаркеті можна продавати алкоголь, макарони, засіб для миття посуду, але при цьому не можна купити дитячу книжку, труси або каструлю.
Міністр МОЗ Максим Степанов вважає, що логіка цих обмежень очевидна. «Наприклад, є супермаркет, в якому продають безліч товарів. І є 100 осіб, яким потрібно зробити покупки. 20 осіб підуть в супермаркет, щоб купити їжу, ще 20, щоб придбати засоби гігієни, ще 20 – за новим посудом. А інші – за одягом, батарейками і шкарпетками. Якщо вводяться обмеження на реалізацію певних товарів, то покупці замовляють ці товари через інтернет-магазини, таким чином, зменшуються контакти між людьми. Тобто зі 100 осіб, які могли б перебувати в супермаркеті, там будуть тільки 40. Імовірність того, що вони інфікуються або інфікують оточення, зменшується в рази», – пояснив Максим Степанов. І додав, що люди знали про введення локдауну ще в грудні, і могли б заздалегідь «запастися» необхідною кількістю речей.
Знав би, де впадеш…
Запастися могли б, так. Однак життя іноді підносить неприємні сюрпризи, і заборона на продаж певних товарів обертається величезною проблемою. Наприклад, у запоріжанки Наталії раптово захворів собака – потрібна була термінова операція. І ветлікар порадив купити для тварини звичайні дитячі трусики і комбінезон для післяопераційного періоду. «Де купити речі, якщо я навіть не розумію, якого розміру вони потрібні. І вони потрібні терміново – сьогодні, а не через 3-4 дні, поки прийде інтернет-замовлення. Передбачити, що сім’ї, де немає дітей, можуть знадобиться дитячі речі, я вже точно не могла! Шукала потрібне по знайомих, у яких є діти», – розповіла жінка.
Запоріжанка Марина теж поділилася своєю історією пошуку заборонених товарів. «На моєму пуховику зламалася блискавка. З огляду на те, що йде похолодання, залишитися без теплої речі я не можу. Довелося шукати по знайомих швачку, у якої була в запасі блискавка, і вона змогла її поміняти. Адже в магазинах купити цю «запчастину» зараз неможливо! І просто прийти до ательє, щоб відремонтувати одяг, теж не можна – їм заборонили працювати», – каже містянка Марина.
За «правилами» локдауна дозволено працювати магазинам, понад 60% площі яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Тому будівельні гіпермаркети працюють через інтернет-замовлення. Однак у дверей таких магазинів стоять черги: інтернет-замовлення можна зробити прямо в магазині, а потім там же його забрати. Тобто, від скупчення людей позбутися не вдалося.
Що? Де?
Добре, що Урядом не введено додаткові обмеження в роботі транспорту. Як міський, так і міжміський, працює за раніше затвердженими «карантинними» правилами. Як повідомив начальник управління з питань транспортного забезпечення та зв’язку Запорізької міської ради Олександр Власюк, вимоги, що стосуються роботи громадського транспорту, залишаються незмінними.
У громадському транспорті пасажирів перевозять строго на сидячих місцях, тобто кількість людей в салонах не може перевищувати кількість місць для сидіння. Забороняється і перевезення пасажирів без засобів індивідуального захисту – респіраторів або захисних масок, які закривають ніс і рот.
Відкриті авіаційне і залізничне сполучення. Хоча деякі авіаперевізники перенесли частину рейсів на весну. Зокрема, на кінець березня заплановано відновлення колишніх і відкриття нових рейсів з аеропорту «Запоріжжя»: до Польщі, Італії, Угорщини, Австрії, Німеччини та інших країн.
Для автомобілістів важливо, що на період локдауна дозволена торгівля паливом на АЗС і робота СТО. Однак магазини та ринки з автозапчастинами закриті. І якщо вам необхідно терміново виконати ремонт машини або замінити масло чи омивач скла – що не дивно для зимового періоду – доведеться шукати «заборонений» товар через знайомих продавців або чекати кілька днів замовлення з інтернет-магазину.
У період локдауна дозволена робота фінансових установ, операторів поштового зв’язку, ветеринарних аптек та клінік. Перукарні та салони краси зможуть працювати за попереднім записом. Робота спортзалів, басейнів заборонена. Лікарні, амбулаторії, ЦПМСД, аптеки працюють у звичному режимі.
Культура пішла на карантин?
Обмеження торкнулися сфери культури і дозвілля. Закрито кінотеатри, театри, музеї. У Запоріжжі працює лише історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».
Бібліотеки Запоріжжя вимушено пішли на карантин. Тільки в Центральній бібліотеці з 9:00 до 17:00 працює адміністрація. Однак оновлені заклади ведуть активну діяльність в соціальних мережах: розповідають своїм читачам про новинки літератури, проводять майстер-класи.
Не відстають і школи мистецтв. Хоча зараз заборонено проведення всіх масових заходів та прийом відвідувачів в установах, запорізькі вчителі знайшли вихід зі становища. У дитячій школі мистецтв №2 відбувся онлайн-концерт учнів за фахом спеціального і загального фортепіано. «У сучасному світі онлайн-концерти – це абсолютно новий підхід до виступу дітей. Відсутність живого спілкування ускладнює емоційний зв’язок виконавця з глядачем і вимагає неабиякої сценічної витримки перед камерою. Але саме в такій формі під час карантину батьки мають можливість побачити розвиток і досягнення своїх дітей», – кажуть в адміністрації школи.
Треба пильнувати!
Поліція нагадує запоріжцям про заборону перебувати в громадських місцях, транспорті без захисних масок і без документів, що засвідчують особу. Недотримання протиепідемічних обмежень є адміністративним правопорушенням і загрожує штрафом.
Також в Запоріжжі триває робота мобільних груп, які контролюють, як в закладах торгівлі та сфері послуг дотримуються правил карантину. Співробітники поліції, райадміністрацій, Держспоживслужби проводять рейди в різних районах Запоріжжя. Наприклад, 11 січня перевірили 18 закладів в Дніпровському районі. За результатами перевірок складено протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 42 КУпАП, а також довідки про здійснення моніторингу в установах торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами.
Обурюватися правилами локдауна або прийняти їх як даність – вибір кожного з нас. Однак слід пам’ятати, що карантин – не назавжди. І наскільки швидко в країні вдасться купірувати ситуацію з поширенням коронавірусу – залежить від кожного з нас. Найголовніше – зберігайте спокій і будьте здорові.
Нагадаємо, за минулу добу кількість померлих від коронавірусу запоріжців збільшилась. Загалом, з початку пандемії небезпечна інфекція забрала життя 372 жителів міста.
Читайте також: Запоріжці оцінили зручність сервісу єМалятко