Збираючись на природу, запоріжцям слід подбати про свою безпеку

Улюбленим відпочинком багатьох запоріжців на травневі свята є пікнік. Але збираючись на природу, багато людей забувають про елементарні правила безпеки. На сайті МОЗУ спеціалісти нагадали, як зробити відпочинок корисним та безпечним.

Щоб добре відпочити, слід обрати гарне місце. В Запоріжжі місць для пікніків достатньо, але часто там вже хтось відпочивав. Не слід розводити багаття на чужому вугіллі. На жаль, досі багато людей після пікніка спалюють пластиковий посуд, а це – смертельно небезпечна хімічна отрута. Оптимальне місце для вогню – мангал, очищений від попелу. Так само після пікніка пересвідчіться, що загасили вогонь.

Перед виїздом на природу слід також впевнитися, що убезпечили себе від кліщів.

Захиститися від кліщів допоможе відповідний одяг. Він має бути з довгими рукавами, щільно прилягати до тіла та бажано світлого кольору. Слід також використовувати спеціальні засоби, звертаючи увагу на тривалість їх дії. Після пікніка оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, випрасуйте його, перевірте речі, які принесли з прогулянки.

Збираючись на пікнік, враховуйте погоду. Якщо спекотно, не одягайте на дитину додатковий светр, шапку чи шкарпетки. Обмін речовин у малюків та дітей проходить більш інтенсивно. При цьому виробляється велика кількість тепла, від якого дитячому організму потрібно позбавлятися. В спеку цей процес проходить важче, тому діти набагато швидше перегріваються та зневоднюються в спекотну погоду.

Щоб уникнути перегрівання:

  • Обирайте одяг з натуральних тканин. Це дозволить шкірі дихати і захистить від шкідливої дії ультрафіолетових променів.
  • Одягніть кепку чи панамку, для дітей – капелюхи, які захищають від променів також вуха та шию.
  • Більше часу проводьте в тіні, особливо з10:00 до 16:00.
  • Не забувайте про воду самі і нагадуйте дітям, адже вони гірше розрізняють сигнали тіла про спрагу, і більш ризикують наразитися на зневоднення.
  • Використовуйте сонцезахисні окуляри та спеціальні засоби від сонця із SPF 15 та вище, в залежності від погодних умов.

Не слід забувати про посуд для пікніка. Не весь пластиковий посуд призначений для гарячої їжі. Якщо це дозволено, зазвичай є відповідне маркування. Але навіть з таким маркуванням старі контейнери не варто використовувати для гарячої їжі, якщо на них є пошкодження.

Особливу увагу слід звернути на продукти:

  • Не купуйте їжу – особливо м’ясо і молочні продукти – на стихійних ринках.
  • Відділяйте сире від готового: одну дошку не можна використовувати для розділки м’яса і нарізання овочів. У кошику для пікніка не кладіть сирі продукти вище готових страв.
  • Мийте руки, фрукти та овочі, ножі та поверхні, на яких нарізатимете та подаватимете їжу, захищайте їжу від комах.
  • М’ясні та інші висококалорійні страви збалансуйте овочами.
  • Не беріть на пікнік торти, тістечка з кремом й інші солодощі – вони дуже швидко псуються і тому часто стають причиною отруєння.
  • Починайте пікнік із їжі, щоби страви не були на столі більше двох годин, бо в спеку продукти псуються надзвичайно швидко.
  • Якщо їжа залишилася після пікніка, не зберігайте її «на завтра».

На природі теж треба мити руки. Чисті руки – важливий запобіжний засіб, аби пікнік не завершився хворобою чи розладом шлунку.

Найкращий спосіб зменшити кількість мікробів на руках –  мити їх з милом і водою впродовж 20 секунд. Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60% спирту.

Збираючись на відпочинок, не забувайте про аптечку. Вона має бути укомплектована відповідно до ваших потреб та містити лише препарати, у яких не вийшов термін придатності.

Нагадаємо, як правильно замаринувати шашлик.