Як запобігти вірусних інфекцій та грипу

Центр громадського здоров’я прогнозує, що зростання захворюваності почнеться з кінця жовтня. А епідемічний поріг буде досягнутий наприкінці листопада. Пік захворюваності припаде на грудень та січень. Якщо аналітики відомства минулого сезону зафіксували 5,4 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ, то цього року попереджають, що перехворіти грипом може більше українців – до 6,7 млн осіб. «Очікуються дві хвилі підйому захворюваності – у грудні й наприкінці січня, на початку лютого з можливим максимальним рівнем на 4 тижні 2020 року», – йдеться у звіті Центру громадського здоров’я.

Нагадаємо! Минулого епідемічного сезону від грипу померли 64 людини, у тому числі 17 дітей. Жоден із них не мав щеплення проти грипу. Летальні випадки головним чином спричинив вірус «Канзас».

Який різновид грипу прийде до України?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україною і всією Північною півкулею циркулюватиме 4 штами вірусу грипу: «Канзас» (А/H3N2), «Брісбен» (А/Н1N1), «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria) і «Пхукет» (гілка B/Yamagata). Найнебезпечнішим, як зазначається, буде «Канзас», із яким Україна вже стикалася минулого сезону. Він може спричинити ускладнення у вигляді пневмонії.

Алла Мироненко, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського зазначає, що у випадку, якщо до України прийде «Канзас», до групи ризику увійдуть люди пенсійного віку без щеплень. Австралійського «Брісбену» в Україні ще не було. У нього основна група ризику – діти, вагітні жінки, а також люди працездатного віку, що мають хронічні захворювання (приміром, діабет, бронхіальну астму, ожиріння тощо)

Що треба знати про грип

Грип найчастіше плутають із ГРВІ. Обидва передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання). Але їх треба розрізняти, тому що методи лікування різні.

Перш за все ризикують підчепити грип літні люди, діти, вагітні, а також ті, у кого є хронічні захворювання.

Перший симптом грипу – висока температура, що не спадає протягом 5 днів. Якщо ви відчуватимете загальну слабкість, втратите апетит, матимете кашель (від кількох днів до кількох тижнів), то, імовірно, захворіли на грип. А лихоманка, головний біль та ломота у м’язах і суглобах – симптоми, що вже гарантовано свідчать саме про грип.

«Під час ГРВІ є температура, але не дуже висока, нежить, кашель або чхання, першіння в горлі. А під час грипу температура тіла – 39°С і вище, є ломота у м’язах і суглобах, головний біль, закладений ніс, а нежить не виражений», – пояснює приватний сімейний лікар Анна Солодун. – Щоб подолати звичайну застуду, досить створити комфортні умови для одужання, – каже лікар. – А ось грип куди шкідливіший: якщо температура піднімається вище 38°С, тримається довше 3 днів, жарознижувальні не допомагають, людина відчуває себе погано і симптоми не схожі на звичайну ГРВІ, тоді обов’язково треба звернутися до лікаря.

Варто пам’ятати, що ми хворіємо, коли віруси приземляються на наші слизові – ніс або рот. Тому в період епідемії важливо частіше мити руки, особливо після громадського транспорту.

Вакцинація – найефективніший засіб профілактики грипу

Лікарі наполягають: вакцинація зменшує кількість важких протікань і ускладнень. У щепленої людини грип пройде в більш легкій формі і з меншим ризиком ускладнень.

Вакцини від грипу вже є в Україні. Цього року в аптеках будуть доступні дві вакцини проти грипу: тривалентна «Джіс Флю» (Південна Корея) і чотирьохвалентна «Ваксигрип Тетра» (Франція).

Тривалентні вакцини захищають від 3 вірусів грипу. «Джіс Флю» включає А (H1N1) pdm09, А (H3N2) і 1 штам вірусу грипу B. Відповідно, чотирьохвалентні вакцини – від 4 видів вірусу. Так, «Ваксигрип Тетра» включає А (H1N1) pdm09, А (H3N2) і два штами вірусу грипу B (лінії Victoria та Yamagata).

Оптимально зробити щеплення до грудня. Вироблення імунітету на вакцину триває близько 2 тижнів. Перед вакцинацією обов’язково проводиться лікарський огляд сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Варто зазначити, що вакцинація від грипу не захищає від інших ГРВІ – аденовірусної інфекції, парагрипу, риновірусної інфекції, респіраторно-сентенціального вірусу.

Є і протипоказання до вакцинації. Наприклад, робити щеплення проти грипу не можна дітям до 6 місяців. Не дозволяється вакцинувати людину із застудою та підвищеною температурою.

Також не слід вакцинуватися, якщо раніше на вакцину або на її компонент була алергічна реакція (наприклад, на курячий білок). Не можна вакцинуватися у станах, коли організм не може виробити імунітет – під час імунодефіциту та хіміотерапії у онкохворих.

– «Вакцина від грипу не є безкоштовною, бо вона не входить до календаря щеплень. Люди її роблять за власним бажанням. Дітям старше 6 місяців теж робимо. Зараз у наявності вакцина «Ваксигрип», коштує вона 450 грн» – розповіла Анна Солодун.

Важливо

У Запоріжжі розроблений комплексний план заходів із запобігання поширенню грипу та гострих респіраторних інфекцій на сезон 2019-2020 років. На вересневій сесії міської ради за програмою «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки» виділено більше 1,2 млн грн для проведення профілактичних щеплень проти грипу працівникам бюджетної сфери.

Читайте також: Хворі з опіками в 5-й лікарні Запоріжжя будуть одужувати швидше