LED-джерела все більше набирають популярності через економічність

Ми вже звикли до ламп-економок, щоб хоч якось заощадити на електропостачанні.  Проте навіть не підозрюємо, яка небезпека нас чекає від LED-ламп.

Що не так?

Справедливості заради потрібно відзначити той факт, що сучасні світлодіоди набагато ефективніші за своїх давніх попередників – ламп розжарювання (прямого) та «енергозберігайок» (типу газорозрядних). Серед головних переваг світлодіодів (як рекламує виробник) можна відзначити їхню економічність, довговічність, а також широкий вибір колірних температур і високу стійкість до механічних пошкоджень. Тут, звичайно, з «довговічністю» можна посперечатись, оскільки лампи постачаються до нас із Китаю, але якщо збережете чек та упаковку, то їх вам можуть запросто замінити в кожному супермаркеті чи навіть на базарі. А ще їх можна самому відремонтувати, адже, на відміну від попередніх, ці лампи розбірні. Варто лише загуглити, як це зробити.

Економічність

Економія світлодіодів у порівнянні з класичними «лампочками Ілліча» досягає 90%. LED-світильники при потужності у 8-10 разів менше у порівнянні з лампами розжарювання здатні виділити таку ж кількість світла. Наприклад, світлодіодна лампочка потужністю лише 12-15 Вт здатна видати 1200 люменів, в той час, як лампі розжарювання необхідно мати для цього потужність близько 95 Вт.

Довговічність

Світлодіоди також набагато довговічніші своїх попередників. В середньому вони здатні світити протягом 25-30 тис. годин. А середній термін служби лампи розжарювання в середньому становить лише 1000-2000 годин. Є, звичайно, винятки і з цього правила. Наприклад, достеменно відомо, що лампа розжарювання, яка перебуває в місті Лівермор, штат Каліфорнія, світить з 1901 року. Вона була занесена в книгу рекордів Гіннеса як столітня лампа.

Безпечність

Крім своєї економічності, LED-лампи практично не нагріваються і виключають опікові травми. Можна не переживати, коли така лампа знаходиться в безпосередній близькості від дітей, скажімо, при освітленні робочої зони столу, де школяр робить уроки.

До того ж ковпак світлодіодних ламп виготовлений з пластику або полікарбонату, тому при падінні, на відміну від ламп розжарювання, він не розбивається на дрібні гострі осколки.

Недоліки і головна небезпека

Колірна температура вказується на упаковці світлодіодних ламп і показує інтенсивність випромінювання. Цей параметр одночасно є і перевагою світлодіодів (в залежності від інтер’єру можна «грати» зі світлом), і їхнім недоліком. Занадто висока колірна температура може зіграти з вами «злий жарт». Вважається, що найкомфортніший спектр для людського сприйняття лежить в межах 2700-5000 К (Кельвін). Чим вище цей показник, тим ближче колірна температура до синього світла, яке може бути небезпечним для людини. Відомо, що у лампи розжарювання спектр випромінювання лежить лише в межах 2700-3000 К.

Свiтлодiодна_лампа_в_розрiзi

Небезпека синього світла

У LED-лампах використовуються світлодіоди на основі синіх кристалів, які дозволяють отримувати світло в широкому спектрі випромінювання. Світло, проходячи через люмінофорне покриття, яке наноситься на внутрішню частину розсіювача, потрапляє на зоровий орган. Чим більше холодне світло виходить від лампи, тим більше синього світла потрапляє в очі. Дослідження вчених з усього світу підтверджують, що вплив синього світла негативно впливає на здоров’я очей. Тому колірна температура вище 5000 К може бути шкідливою для людини.

Фотохімічна реакція, яка виникає при впливі такого світла, підсилює вироблення вільних радикалів, які здатні накопичуватися в сітківці і чинити негативний вплив на зір.
Найбільш сприйнятливі до синього спектру випромінювання діти у віці 10-12 років, оскільки їхній кришталик має більш прозору структуру, ніж у дорослих. Крім того, більш схильні до ризику люди, які перенесли операцію із заміни кришталика на інтраокулярну лінзу.Шкала_градусiв_Кел_вiна

Вплив на біоритми

Другий негативний ефект синього спектра випромінювання полягає в його впливі на природні біоритми. Фоторецептори, розташовані в очах, сприймаючи світ, посилають сигнал в мозок на виділення гормону мелатоніну. Його секреція безпосередньо пов’язана з рівнем освітлення. Чим освітлення сильніше, тим менше виділяється мелатоніну.
У LED-ламп колірна температура вище, ніж у ламп розжарювання, і знаходиться ближче до синього спектру, тому світлодіодні лампи пригнічують вироблення цього гормону. Брак мелатоніну збиває внутрішній годинник і тим самим може порушувати режим сну і викликати ослаблення імунітету.

Які прилади споживають найбільше електроенергії

Та раз мова вже зайшла про економію, то давайте розглянемо і інші побутові прилади.

Так, якщо третина електроенергії в оселі використовується на освітлення (в середньому 65 кВт/год щомісяця), то один із найбільш «прожерливих» приладів, який багато хто має – це електрочайник (його потужність в залежності від моделі – від 1000 до 3000 Вт. Якщо ви щодня вмикаєте чайник із середньою потужністю на 15 хвилин, за місяць пристрій споживає приблизно 11 кВт/год електроенергії).

А, наприклад, потужний комп’ютер, що працює 3-4 години на день, за місяць «з’їсть» близько 45 кВт/год. Ноутбуки більш економні й зазвичай споживають майже втричі менше електроенергії за той самий час роботи.

Холодильник – один із небагатьох приладів, що працює цілодобово. За місяць цей прилад споживає близько 30 кВт/год. До речі, відстань від холодильника до стіни має бути щонайменше 5 см – інакше перевитрата енергіі сягне 30%.

До енергоємних приладів належить і пральна машинка – якщо вона працює 3 години на тиждень, за місяць «набіжить» 18 кВт/год.

Трохи менше електроенергії – орієнтовно 9 кВт/год на місяць – використовує телевізор, якщо дивитися його по 3 години на день.

Праска та фен мають приблизно однакову потужність. Кожен із цих приладів, якщо використовувати годину на тиждень, за місяць споживає близько 6 кВт/год.

Погодинна потужність деяких основних приладів, що використовуються в побуті:

  • Кондиціонер – близько 1000 Вт на годину
  • Сушильна машина для білизни – 3400 Вт
  • Духовка електрична – 2300 Вт
  • Посудомийна машина – 1800 Вт
  • Фен, обігрівач, кавоварка чи мікрохвильова піч – 1500 Вт
  • Праска – 1100 Вт
  • Електрична кухонна плита – 1000 Вт
  • Пилосос – 650 Вт
  • Нагрівач води – 479 Вт
  • Пральна машина – 425 Вт
  • Осушувач повітря – 350 Вт
  • Плазмовий телевізор – 339 Вт
  • Блендер – 300 Вт
  • Морозильна камера – 273 Вт
  • Рідкокристалічний телевізор (LCD) – 213 Вт
  • Ігрова приставка – 195 Вт
  • Холодильник – 188 Вт
  • Звичайний телевізор (з електронно-променевою трубкою) – 150 Вт
  • Монітор – 150 Вт
  • Комп’ютер (блок живлення) – 120 Вт
  • Портативний вентилятор – 100 Вт.

Інші побутові прилади знаходяться за межею споживання у 100 Вт, тож поки що і не варті нашої уваги.

Читайте також: 5 правил безпечних покупок в інтернеті