90% запоріжців люблять своє місто, але не всі відчувають себе безпечно навіть вдома. Такий результат соціологічного дослідження отримали провідні соціологи регіону від MLS-group. Опитування респондентів проводилося з 5 по 16 березня 2018-го року. В ньому взяли участь 804 запоріжців віком від 18 років.
Місто для безпечного життя чи територія тимчасового перебування
Згідно отриманих результатів переважна більшість (а це 90%) опитаних виражають своє ставлення до міста в абстрактній категорії «люблю». При цьому варто звернути увагу на інший критерій, а саме можливість самореалізації. Зазначимо, що цей показник також є доволі високим, майже 63%.
– Такий розрив свідчить про те, що на даний момент запоріжці, особливо молоде покоління, не мають чіткої прив’язаності до території свого проживання, – вважає генеральний директор MLS-group Надія Кузьмичова, – тобто «любити своє місто» вони можуть, перебуваючи в Польщі, Чехії або інших країнах. Бажання переїхати із Запоріжжя виявили майже 23% опитаних, більшість з яких становлять саме молоді люди віком до 29 років. В цілому, рівень лояльності до міста становить 3,1 бал з 4 можливих.
Іншою важливою характеристикою комфортності життя є рівень особистісної безпеки. Це є актуальним не лише для запорізького регіону, що знаходиться у безпосередній близькості до зони АТО. Так, у травні минулого року Інститут суспільно-економічних досліджень оприлюднив рейтинг безпечності обласних центрів України. Згідно цього рейтингу Запоріжжя виявилося найменш безпечним обласним центром. Соціологи компанії MLS group у своєму дослідженні пропонували запоріжцям оцінити комфортність перебування у різних локаціях міського простору (від центра міста до власного будинку / квартири).
За результатами дослідження найменшу захищеність відчувають жителі Заводського району, і, навпаки, найбільш комфортно себе почувають мешканці Олександрівського центрального району міста.
Однак, на думку пресс-офіцера патрульної поліції Запоріжжя Юлії Шеймухової, такі результати є показником доволі стереотипного сприйняття Заводського району як криміногенного центру міста.
– Наразі цей район не посідає лідируюче місце за кількістю викликів, які до нас надходять. Найчастіше до правоохоронних органів звертаються саме жителі центральної частини міста: Дніпровського та Вознесенівського районів, – підкреслила вона.
Такі показники у черговий раз підтвердили необхідність впровадження міської цільової програми «Безпечне місто Запоріжжя», яка передбачає встановлення більш ніж 3000 камер відеоспостережння в місцях підвищеної загрози НС, найбільшого скупчення людей і транспортних розв’язок.
Однак, Юлія Шеймухова зауважила, що камери спостереження краще встановлювати не на центральних вулицях, де правопорушник і так нічого протиправного робити не буде, а у місцях потенційної загрози – темних провулках, якими люди повертаються додому.
Як містяни сприймають медичну реформу?
З 1 січня 2018 року в Україні набула чинності медична реформа. Її впровадження широко анонсувалося у національних ЗМІ, адже вона має пряме відношення до пересічних громадян. Сутність реформи полягає у тому, що кожен українець повинен мати сімейного лікаря (його обирають без прив’язки до місця проживання) замість дільничного терапевта. Сімейний лікар – це багатопрофільний спеціаліст, який може діагностувати та лікувати більшість поширених захворювань, якщо вони не мають ускладнень, в іншому разі він здійснює направлення до вузькопрофільних спеціалістів.
Але за результатами соціологічного дослідження стало зрозуміло, що майже за три місяці її дії третина містян (28,6%) ще предметно не усвідомлює сутність змін. Більше того, десята частина запоріжців на даний момент не знають про цю реформу.
Крім того, більше половини запорожців не підтримують медичну реформу в тій чи іншій мірі. Проте, важливо розуміти, що хоч декларативно медична реформа вже перебуває в дії, на практиці ще не створена нормативна база, що регулює її впровадження на місцях. Тому дані оцінки стосуються саме проекту реформи, а не реалій її застосування. Можливо, коли запоріжці матимуть змогу скористатися медичними послугами згідно реформи, їх ставлення зміниться.
Будівництво ТРЦ: думка громадськості
Проект нового торгово-розважального центру «Запоріжжя. Сучасний центр міста» було презентовано 12 грудня 2017 року. Розробники цього проекту зазначають, що він передбачає створення нового місця для відпочинку, розваги та шопінгу городян у центральній частині Запоріжжя. Проте, після презентації новий ТРЦ отримав від містян як коментарі підтримки, так і критичні зауваження, а небажання проводити громадські слухання – обурення.
– Однозначна думка серед запорожців щодо будівництва нового торгово-розважального центру та реконструкції парку навпроти ТЦ «Україна» відсутня. Варто зазначити, що четверта частина містян взагалі не знають про цей проект. Згідно з результатами опитування означений проект має трохи більше «антипатиків» (38,8%), аніж «симпатиків» (26,6%). При цьому рівень підтримки / непідтримки залежить від віку людини: чим вона старше, тим менш лояльно вона ставиться до таких змін у міському просторі (від 45,3% серед молоді до 29 років до 12,8% серед покоління старше 60 років), – розповіла Надія Кузьмичова.
Серед причин підтримки будівництва нового ТРЦ лідируючі позиції посідає можливість створення нових робочих місць, а друге місце – що реконструкція парку дозволить оновити зелені насадження. Основною ж причиною непідтримки є думка містян, що в Запоріжжі й так достатньо ТЦ /ТРЦ. Пані Надія також звернула увагу, що майже третина «антипатиків» турбується, що будівництво не завершать, і буде чергова «недобудова» в центрі міста, адже це довготривалий проект, на реалізацію якого потрібно до 3-х років.
На думку експертів, рішення щодо початку будівництва такого ТРЦ, що може затягнутись на декілька років, повинно бути винесено на громадські обговорення, а не прийматись з урахуванням вигід лише для однієї особи або групи осіб, що зацікавлені у цьому.
Кого містяни хочуть бачити своїм мером?
Якщо говорити про оцінку змін, що відбулися в місті за останній рік, то значних коливань у порівнянні з результатами попередньої хвилі соціально-політичного моніторингу не відбулося. Більшість запоріжців (а це майже 59%) відчувають зміни у кращу сторону в тій чи іншій мірі. Та не зважаючи на такий доволі високий позитивний рівень, лідируючі позиції серед проблем, що, на думку містян, потребують першочергового рішення, займають: ремонт доріг (22,8%), поліпшення екологічної ситуації (8,9%) та покращення транспортних послуг (8,5%).
Запоріжцям також пропонувалось оцінити роботу Володимира Буряка на посаді мера міста. Результати опитування демонструють, що оцінка його діяльності є стабільно позитивною впродовж останніх двох років, і наразі становить 65,9%. Зважаючи на такі дані, не дивним є те, що сучасний очільник міста посідає лідируючу позицію серед кандидатів на посаду мера з рейтингом 51%.
Що стосується політичних партій, то якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчим часом, то 5%-ий поріг подолали б: «Опозиційний блок» – 21,5%, «Батьківщина» – 19,0%, «За життя» В. Рабіновича – 12,5% та «Радикальна партія» О. Ляшко 11,4%. При цьому кожен десятий запоріжець зазначив, що не приймав би участі у виборах і майже чверть ще не визначилися з силою, яку б вони підтримали.
Та, не зважаючи на всі проблеми, з якими стикаються запоріжці у повсякденному житті, вони залишаються щасливими, на що вказали майже 80% опитаних. Маємо надію, що позитивний настрій містян залишиться незмінним, і що місцева влада буде керуватися у своїй роботі думкою населення.