Тривалий час вітамін С, відомий як аскорбінова кислота, мав славу вітаміну, який може запобігти або вилікувати застуду

Протягом останніх 10 років у світі здійснено понад 100 масштабних досліджень, які виявили нові корисні властивості «короля вітамінів». В ході еволюції людина, на відміну від багатьох живих істот, втратила здатність синтезувати вітамін С. Водночас, він є життєво необхідним і тому щодня має надходити з їжею.

Вітамін С належить до групи водорозчинних вітамінів, він не може накопичуватися в організмі, і навіть незначний його дефіцит викликає численні порушення здоров’я.

Як впливає вітамін С на наше здоров’я?

  1. Допомагає організму синтезувати білок колаген, що є основою м’язів, кісток, хрящів, судин, шкіри та всіх тканин організму.
  2. Є антистресовим вітаміном – при стресі будь-якої природи його запаси швидко вичерпуються.
  3. Стимулює утворення імунних клітин, інтерферону та антитіл. Застосування вітаміну скорочує тривалість протікання ГРВЗ на 23%.
  4. Позитивно впливає на комплексне лікування пневмонії та грипу: покращує самопочуття, апетит, сон, знижує інтоксикацію.
  5. Оберігає «хороший» холестерин від окислення, сприяє зниженню рівня «поганого» і запобігає розвитку атеросклерозу. У людей з високим вмістом вітаміну С у раціоні на 42% був нижчий ризик інсульту, порівняно з людьми із бідним на вітамін С харчуванням.
  6. Покращує доставку кисню до клітин: проникаючи всередину еритроцитів (клітин крові, що переносять кисень), захищає їх від руйнування вільними радикалами.
    Забезпечує доставку вітаміну D до клітин. При дефіциті вітаміну С прийом вітаміну D є малоефективним.
  7. Активує фолієву кислоту (вітамін В9), завдяки чому цей вітамін може виявляти свою дію. Фолієва кислота у комбінації з вітамінами В6 та В12 необхідна для профілактики інфарктів та інсультів.
  8. Відновлює структуру ендотелію (внутрішньої стінки судин) у людей з ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом та курців.
  9. У комбінації з вітаміном Е сповільнює розвиток нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба альцгеймера.
  10. Захищає кришталик ока від руйнування вільними радикалами та сповільнює розвиток вікової катаракти.

Читайте також: Як перемогти весняний авітаміноз – поради запорізьких лікарів