У Запоріжжі сотні людей вийшли на урочисті заходи, присвячені державному символу країни

Основне святкування Дня Державного прапора України проводилося на острові Хортиця, де відбулося урочисте підняття прапора на одному з найвищих флагштоків України. Його висота – 35 м, а висота над рівнем Дніпра – 90 м.

Символ єдності і перемоги України

Державний жовто-блакитний прапор – символ боротьби за незалежність нашої держави. Тому це свято є особливим для українців. Напередодні свят запоріжців привітав міський голова Володимир Буряк. «Історично нам випала доля захищати і розвивати незалежність нашої країни, про яку мріяли і за яку боролися покоління предків. Любити свою країну, свою землю, берегти одне одного, гуртуватися на захист і розбудову нашого спільного дому на ім’я Україна – це те, чим ми сильні. Шануймося, українці, бо ми того варті. Міцного вам здоров’я, гарного настрою, радості, щастя, віри у щасливе майбутнє!», – наголосив Володимир Буряк.

А 23 серпня на острові Хортиця відбувся святковий захід до Дня Державного прапора України. Прапор урочисто підняли на одному з найвищих флагштоків України – поряд з Музеєм історії запорозького козацтва. Цього року право підняття важливого символу незалежності держави в Україні отримали учасник АТО, військовослужбовець і вихованець ліцею «Захисник».

Ліцеїст Кирило Соколов розповів, що для нього це велика честь – долучитися до такого заходу, адже не кожному випадає така можливість.

– Коли мені повідомили, що я буду залучений до підняття прапору, мене переповнювало багато позитивних емоцій, я дуже радий, що саме мені надали цю честь. Адже про важливість свята в мене немає сумнівів. Саме на прапорі відображена вся Україна, – вважає Кирило.IMG_2726

Свято на честь Дня Державного прапора засновано у 2004 році. Проте тільки у 2009-му засновано щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні

Цього року святкування Дня Державного прапора пройшло з урахуванням карантинних вимог та з меншою, ніж раніше, кількістю учасників. Серед них на цьогорічній урочистій церемонії були  присутні військовослужбовці 55-ї артилерійської бригади, Національної гвардії України, поліцейські, представники міської влади.

– У кожної країни є свій фундамент державотворення – земля, люди, культура, мова і державний прапор. І сьогодні прийміть найщиріші вітання. Бажаю всім нам, щоб під жовто-блакитним прапором Запоріжжя продовжувало процвітати, щоб був мир і розвиток, – висловився заступник міського голови Анатолій Пустоваров.

Прапор традиційно підіймали під звуки Гімну України. А у пам’ять про тих, хто загинув, захищаючи країну, було оголошено хвилину мовчання. Також цього року біля підніжжя кургану військовослужбовці Національної гвардії України вперше розгорнули величезний – 100-метровий – прапор як символ єдності і перемоги України.2 SHER5498

Свято завершилося виступом військового оркестру Національної гвардії України, який виконав українські музичні композиції.

У 90-х Запоріжжя вже підіймало прапор

Декларація про державний суверенітет України прийнята 16 липня 1990 року. На честь історичної події вже 24 липня того ж року над Києвом вперше було піднято український прапор, який зараз зберігається в Національному музеї історії України. Проте мало хто знає, коли і як вперше підіймали державний прапор у Запоріжжі.39917077_2364865533540249_4435567315337084928_n39925403_2364864763540326_2623041784430723072_o

Голова запорізької міської організації народного руху України та колишній депутат обласної ради Костянтин Лямцев, якому випала честь вперше офіційно підняти жовто-блакитний прапор в Запоріжжі, поділився із «ЗС» спогадами.

За його словами, 22 липня 1989 року на площі Фестивальній вперше підняли державний прапор, який був єдиним на усе місто!

– Не можна сказати, що на той час жовто-блакитний прапор підтримували мешканці Запоріжжя.  Але 5 серпня відбувся мітинг на честь обговорення статуту народного руху України, де було відкрито ще 2 прапори, але за таку вільність хлопцям, які їх розгорнули, потім «дісталося». Надалі подібні мітинги ще проводилися декілька разів, але на прапори була заборона, хоч її і намагалися обходити, – розповів Костянтин Лямцев.

А у 1990 році, після прийняття акту про незалежність України, відбулася масова хода на честь 500-річчя запорізького козацтва. З того часу прапор вже не був «під репресіями» влади.

Запорізький краєзнавець Роман Акбаш на своїй сторінці у Фейсбук так розповів про той день:

– Тоді в Запоріжжі відзначали 500-річчя запорізького козацтва. Це було справжнє потрясіння для мене, 10-річного хлопця, та й, думаю, культурний шок для всього нашого міста. Такої кількості жовто-блакитних прапорів у нас до серпня 1990 року, напевно, ще ніколи не бачили. Ще б пак – кажуть, місто тоді в перші серпневі дні відвідало близько півмільйона гостей. Особливо вражаючою була урочиста хода – з Хортиці, через ДніпроГЕС, до «Райдуги».

І тільки 27 вересня 1991 року у Запоріжжі вперше офіційно(!) підняли прапор над будівлею, де  зараз розташована обласна адміністрація.

Легенди про виникнення жовто-блакитного прапора

Як на українських землях з’явився символ із поєднанням блакитного і жовтого кольорів, достеменно невідомо. Поєднання цих фарб було поширеним ще за часів козацтва, у запорожців були сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.

У 1918 році Центральна рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню гаму кольорів.

У 2016 році українські альпіністи встановили український прапор на вершині найвищого вулкана світу Охос-дель-Саладо в Андах (висота – 6 872 м).

Читайте також: Запорізький сквер готується приймати відвідувачів – фото