22 січня народ України святкує День соборності – свято, яке нагадує нам, що Україна не розділена, у нас єдина держава і ми – єдиний народ!
Як жартома висловився один відомий філолог: “Є три версії походження слова “соборність”. Перша – від слова “СОБР”. Тобто у розшифровці з міліцейської термінології, російською – “специальный отряд быстрого реагирования”, а просто – спецназ. Друга – від слова “собор” у релігійно-конфесійному сенсі. А третя – просто від слова “збори”.
Стосовно соборності, що виросла із кореня спецназу і, як ми всі можемо бачити з екранів телевізорів, вперто нав’язується суспільству навіть в день святкування незалежності України – всьому світу давно вже зрозуміло і відомо, перевірено теорією і практикою, що згуртувати, об’єднати, скріпити країну в органічну єдність колючим дротом навряд чи вдасться.
Зробити об’єднуючим коренем єдиний Собор, тобто домінуючу релігію, конфесію, в Україні безперспективно і нерозумно, хоча деякі намагання влади в цьому напрямку мали місце. У нашій багатонаціональній країні, дякувати Богові, збережено можливість думати, мріяти, а тим більше – молитися відповідно до власних переконань.
А є країни, які фактично виросли із Зборів. Зборів вільних людей, громадян, які вільно думають, незалежних особистостей, які хочуть бути разом, оскільки разом не тільки “батька легше бити”, але і створювати потужні, динамічні і навіть іронічні у своїй незалежності країни.
До речі, колись, майже тисячу років тому, у центрі Києва, який тоді називався дитинець, збиралися саме такі громадяни. Вони були найбільш незалежні в Європі у своїх правах, найбільш культурні та грамотні – на тисячу киян припадало у десять разів більше грамотних людей, ніж на тисячу парижан. І саме вони тоді правили своїм містом, своєю державою і своїм майбутнім.
І саме тоді Київська Русь набула немислимої енергетики. Думка, яка народжується на таких зборах, підкорювала сусідні і далекі геополітичні простори, втілювалася у камені прекрасних соборів і храмів, у мудрі літописи, іносказання і билини.
Ось цей корінь нам би дбайливо викопати, виплекати і зростити. Це, мабуть, і буде справжня Соборність.
На жаль, сьогодні Україна нагадує країну з походженням визначення соборність від слова “СОБР”.
Втім, успіх побудови демократичної та міцної держави ґрунтується на наших з вами спільних зусиллях, на дотриманні принципів незалежності, на усвідомленні власної відповідальності за майбутнє усього українського народу. Ми мусимо підтримати й продовжити героїчні досягнення наших предків, виправдати сподівання і стати гордістю для наших нащадків.
Отже прийміть найщиріші привітання з нагоди великого свята українського народу – Дня соборності незалежної України!
Зичу всім здоров’я і злагоди, сил, натхнення та успіхів!
Хай розум, воля і любов до рідного краю згуртовують нас для здійснення високої мети – процвітання соборної незалежної демократичної України!

Віктор ОСТРЯНСЬКИЙ, депутат Запорізької міської ради, голова фракції політичної партії ВО “Батьківщина”