19 квітня в «Козак Палаці» відбувся ІІ Всеукраїнський форум соціальних ініціатив, який у 2017 році проходить під патронатом міського голови Володимира Буряка. Учнівська молодь Запоріжжя представила свої соціально значущі, науково-дослідницькі проекти. Всі вони були  практично орієнтовані та  спрямувані на вирішення актуальних проблем розвитку міста.

Форум об’єднав 40 переможців обласного та державного етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої Академії Наук України  та 20 партнерів департаменту освіти і науки Запорізької міської ради – представників міської влади, підприємств, вищих навчальних закладів, бізнесу та громадських організацій. На жаль, квітневий сніг завадив приїзду іногородніх учасників з Дніпра і Харкова, які були зареєстровані, чому форум і отримав назву Всеукраїнський.

Департамент освіти і науки Запорізької міської ради для розкриття інтелектуального та інноваційного потенціалу школярів та в пошуках механізмів впровадження учнівських ідей та проектів, запросив на форум грантодавців – представників підприємств, які б на конкурсній основі взялись би реалізувати ті учнівські проекти, які їх зацікавлять.

Перед тим, як розпочалися презентації, учасників форума привітав заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Анатолій Пустоваров та директор департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Юлія Погребняк.

– Діти, які сьогодні йдуть в школу, закінчать її до 2030 року. З огляду на те, наскільки швидко розвивається науково-технічний прогрес, вважаю, що система освіти вже зараз повинна закладати основи тих знань, які знадобляться їм у майбутньому. Всеукраїнський форум соціальних ініціатив – це чудовий майданчик для того, щоб талановита запорізька молодь могла презентувати свої проекти, а також  знайти однодумців, які допоможуть втілити ці проекти на благо міста, – зазначив Анатолій Пустоваров.

На форумі працювала виставка робототехніки, учні демонстрували хімічні досліди та проводили майстер-класи міського STREAM-центру, батл «Битва роботів». Але головне – школярі захищали наукові учнівські роботи гуманітарного та технічного спрямування. Кращі були відзначені нагородами від партнерів форуму.

Один із учасників форуму – ученик 9-А класу Запорізької гімназії № 46 Андрій Козін під керіаництвом свого вчителя фізики Ірини Анатоліївни Марковой представив роботу «Використання оптичних систем з природних матеріалів для перевірки дна водоймищ».

Пропоную створення лінзи з природних матеріалів, зокрема з води. Це льодова лінза. Матеріал такий після термообробки поверхні стане прозорим, а форму можна визначати ємкістю, в яку заливатимемо рідину. Нам необхідна сферична опукла лінза, з функцією збиральної, з результуючим підсиленням лазеру. Спектральна перевірка дна акваторій за допомогою льодової лінзи дасть можливість отримувати більш ясні результати по складових елементах та структурі донних речовин водоймищ.

Зменшення затрат виготовлення та експлуатації такого роду оптичної системи зробить її доступною для споживачів різного рівня. Також такі нестандартні розробки допоможуть займатися дослідженнями при низьких температурах, що часто негативно впливає на звичайні оптичні системи. До можливої сфери досліджень можемо віднести моніторинг зміни клімату, визначення траси для трубопроводів, суден і т.п. в умовах важкої льодової ситуації, дослідження екологічних додатків та пошук корисних копалин в важкодоступних полярних регіонах, – зазначив школяр.

Ірина ГАВРИЛЕНКО