Більшість сезонних захворювань, в першу чергу, грип і застуда, починаються з переохолодження організму, яке негативно позначається на захисних силах організму.

Тривалий вплив низьких температур призводить до замерзання, температура тіла падає нижче 35° C, функції організму пригнічуються, а при тривалому впливі холоду і зовсім згасають.

Обмороження – це пошкодження м’яких тканин різних частин тіла при тривалому знаходженні поза приміщенням, коли температура повітря опускається до -10-20° C і нижче. В умовах підвищеної вологості і сильного вітру обмороження рук або інших частин тіла можна отримати навіть при температурі вище нуля. Статистика говорить про те, що майже всі важкі випадки відбуваються з людьми, що знаходяться в стані алкогольного сп’яніння. Голод або перевтома також можуть стати передумовами до обмороження. До групи ризику входять і люди з патологією імунної та серцево-судинної системи.

При легкому обмороженні спостерігається знижена температура тіла, озноб, колір шкіри стає помірно синюшним. Іншою ознакою легкого обмороження служить знижений пульс – до 60 ударів в хвилину. Середній ступінь обмороження характеризується низькою температурою тіла, що опускається до 29 ° C, пригніченим станом і глибокої сонливістю. Шкіра стає блідою і набуває мармурового відтінку, сповільнюється дихання і пульс (до 50 ударів в хвилину). При важкому ступені обмороження з’являються судоми, втрата свідомості, пульс сповільнюється до критичних 36-ти ударів в хвилину, дихання до 3-4 вдихів за хвилину. Наслідки подібного обмороження незворотні.

Смерть людини від холоду може наступити при температурі тіла 17 – 25 ° С.

Перший крок надання допомоги при обмороженні потрібно перемістити потерпілого з холоду в тепле приміщення. При легкому ступені можна прогріти уражені ділянки. Це робиться за допомогою обережного розтирання, масажу. Потім накладається марлева пов’язка. Зігрівання дозволяє відновити кровообіг, а пов’язка – запобігти потраплянню інфекції на уражені ділянки. При тяжкому ступені пошкоджень потрібно відразу ж викликати «швидку». Поки їдуть лікарі, замість прогрівання слід накласти теплоізолюючу пов’язку, накрити покривалом. Пов’язку можна зробити з марлі і вати, можна використовувати вовняний одяг, шарфи. Дати постраждалому гарячі напої та їжу, що дозволить розширити судини і поліпшити кровообіг.

Одна з найбільш поширених помилок – розтирання снігом. Цього робити не можна, тому що через утворення мікротріщин під шкіру може потрапити інфекція. Розводити багаття і класти грілки також не варто: інтенсивне тепло тільки погіршить перебіг обмороження. Розтирання маслом, жиром або спиртом також протипоказано. Після надання першої допомоги хворого необхідно швидко доставити в лікарню, тому що навіть при незначних переохолодженнях знижуються захисні сили організму, відбуваються зміни в судинах і головному мозку. Лікування наслідків повинно бути професійним.

Департамент охорони здоров’я міської ради закликає всіх жителів нашого міста уважно ставитися до свого здоров’я і в сильний мороз не виходити з дому без особливої на то потреби.