Будьте обережні, на Хортиці, в парку, або навіть просто в зеленій зоні посеред міста на вас можуть напасти охочі поживитися вашою кровю маленькі істоти – іксодові кліщі. Вони активні в природі з березня по листопад місяць. Кліщі є переносниками збудників таких небезпечних інфекційних захворювань як кліщовий вірусний енцефаліт, хвороба Лайма, Ку-гарячка, гранулоцитарний анаплазмоз людини, бабезіоз та інші.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі

imgpreviewприсмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть

заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Яких запобіжних заходів треба дотримуватися, щоб оберегти себе від нападу кліщів? На це питання відповіла Інна Комариця, ентомолог паразитологічної лабораторії ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України».

  1. Збираючись в місця можливого знаходження кліщів, надягати одяг світлих тонів (на ньому кліщі легше помітні), краще – зі щільно прилеглим коміром і манжетами. Волосся доцільно прибрати під головний убір.
  2. Застосовувати репеленти (відлякуючи речовини, що наносяться на одяг): ДЕТА, Акрофтал, Арнет, Рефтамид, Кедр, Оксазоль, Гардекс, Москітол. Спеціальний захист від апкліщів, Пікнік та інші, які можна придбати в аптеках і магазинах.
  3. Через кожні 10-15 хвилин проводити поверхневі само – і взаємоогляди. А кожні 2 години більш ретельно оглядати свій одяг на наявність на ньому кліщів.
  4. Краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах, адже кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів.
  5. Після повернення з лісу одяг обов’язково змінити, уважно оглянути з лицьового і виворітного боку, по можливості, просушити на сонці або пропрасувати.
  6. Оглянути всю поверхню тіла, голови, особливо звернувши увагу на пахову область, пахвові западини, спину. Прийняти душ.

7.Не вносити в будинок букети польових квітів, рослин з лісу, адже на них можуть бути кліщі.

  1. Оглядати домашніх тварин після прогулянок на природі.

 

k2Як видалити членистоногого з-під шкіри

Якщо все ж таки кліщ присмоктався, для його видалення слід звернутися в хірургічний кабінет або травматологічний пункт лікарні.

Можна видалити кліща і самостійно. Для цього є декілька методів.

  1. Клiща захоплюють пiнцетом або обернутими марлею пальцями якомога ближче до його ротового апарату («пiд головку») i, тримаючи строго перпендикулярно до поверхнi укусу, витягають, розкачуючи або вивертаючи навколо осi тiла клiща легкими рухами. Напрям обертання при цьому не є принциповим;
  2. Мiцною ниткою перев’язують головну частину клiща i, пiдтягуючи нитку доверху та у боки, витягають iз шкіри;
  3. У пластиковій склянцi або пляшцi роблять кутовий вирiз, який пiдводять пiд основу клiща, що упровадився в шкiру, пiсля чого клiща видаляють.

Чим менш тривалий час перебування кліща на тілі людини, тим менше ймовірність передачі захворювань.

Пiсля видалення клiща мiсце укусу треба продезінфiкувати будь-яким придатним для цих цiлей засобом (70% спирт, 5% розчин йоду, спиртовмiснi речовини), а руки ретельно вимити з милом. Не слід доторкатися до слизових оболонок руками після видалення кліща.

Якщо хоботок все ж відірвався, його витягують стерильною голкою, пропаленій на вогні. При цьому місце укусу дезінфікують і до, і після такої процедури.

 Бажано провести дослідження кліща, що до вас присмоктався.668

Кліщів, знятих з людини, поміщають в ємкість, що герметично закривається (краще ватно-марлевим корком), з невеликим шматочком зволоженої вати і доправляють в найближчий лабораторний центр, ентомологу для визначення ризиків захворіти від укусу кліща.

Увага! При появі ознак захворювання слід терміново звернутися за допомогою до лікаря-інфекціоніста. Для уникнення тяжких наслідків, хронізації захворювання ні в якому випадку не вдаватися до самолікування.

 

Цифра

В 2015 році до лікувальних закладів міста з приводу укусів  кліщів звернулося 1374 запоріжця.

В 2016 році таких було  917.