Минулого тижня в нашому місті відбулася презентація Програми розвитку малого і середнього підприємництва (МСП) на 2017-2021 роки розроблена спільно з міжнародним експертом ПРОМІС. У заході взяли участь представники міської влади, громадських організацій, малого та середнього бізнесу, навчальних закладів та команда Проекту ПРОМІС. Крім того, під час заходу було оголошено початок конкурсу в рамках Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств.
Робота над проектом програми була розпочата на початку 2016 року. Тоді було створено робочу групу, до складу якої ввійшли представники бізнесу, громадськості, депутати міської ради, фахівці структурних підрозділів виконавчих органів влади та експерти проекту ПРОМІС.
– Це дуже важливий день для нашого міста, – зазначив у вступному слові заступник міського голови Валерій Еделєв. – Вперше за сімнадцять пройдешніх років ми презентуємо програму розвитку малого та середнього бізнесу не формально написану чиновниками, а живий, робочий документ розроблений у діалозі з бізнесом.
Про основні напрями роботи програми розповів голова департаменту надання адміністративних послуг Володимир Жуков.
– Було визначено три стратегічні цілі, які на сьогодні в межах програми реалізовуватимуться в Запоріжжі: поліпшення бізнес-клімату, посилення спроможності посадовців органів міської влади та представників малого та середнього підприємництва та посилення конкурентоспроможності МСП. Ці стратегічні цілі мають операційні, які в свою чергу включають проекти та конкретні заходи. Всі ці дані об’єднані у «План дій», який на сьогодні сформований таким чином, що за кожним проектом і заходом визначені виконавці, партнери, визначений орієнтовний розмір коштів.
Крім того, Володимир Жуков зазначив, що на загальні витрати на реалізацію заходів запланованих на 2018 рік складають не менше 5,5 мільйонів гривень. Тому для реалізації програми є важливим співпраця з такими проектами, як «ПРОМІС» та Фондом сприяння розвитку малого та середнього бізнесу. Директор проекту «ПРОМІС» Олександр Кучеренко зазначив, що загальна сума всіх грантів для запорізького МСП становить 80 тисяч канадських доларів (1 мільйон 600 тисяч гривень). Таких грошей вистачить на реалізацію 4-8 проектів. Учасникам презентації повідомили детальну інформацію щодо роботи Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств: терміни подачі заявок і критерії відбору проектів.
Проекти мають відповідати ключовим напрямам які впроваджує «ПРОМІС», основний – інклюзивний розвиток МСП. Він передбачає доручення до підприємництва всіх членів суспільства, зокрема тих категорій, які слабко представлені у підприємництві та є уразливими на ринку праці: жінки, молодь, внутрішньопереміщені особи, ветерани АТО, люди з інвалідністю. Інклюзивні МСП на думку експертів «ПРОМІС» це найбільш ефективне використання ресурсів суспільства, що дасть поштовх до розвитку підприємництва у місті.
– Я вважаю, що створена програма дозволить зрушити з мертвої точки ті проблеми, які довгий час не вирішувались у місті Запоріжжі, наголосив Валерій Еделєв. – Ця програма не догма, ми візьмемо її за основу і через координаційну раду з розвитку підприємництва та комісію з питань підприємництва, в нас буде можливість вносити зміни.
Серед можливих перспективних напрямків розвитку малого і середнього бізнесу в Запоріжжі Валерій Еделєв відзначив сфери туризму, екології, будівництва та сільгосппереробки.
ПРОМІС – проект Федерації канадських муніципалітетів і уряду Канади. В Україні за підтримки малого і середнього бізнесу він працює в 16 містах чотирьох областей – Вінницької, Івано-Франківської, Запорізької та Полтавської.