Зі збільшенням кількості автомобілів на території нашої країни та міста Запоріжжя збільшується і кількість автоаварій

Навіть найсумлінніші водії з великим стажем керування авто та вкрай обережні пішоходи розуміють, що під час дорожнього руху їх можуть спіткати неприємні пригоди з непередбачуваними наслідками. Тому аби ви могли мінімізувати ці негативні наслідки й вміти максимально захистити свої інте­реси, «Запорозька Січ» зібрала інформацію, що слід робити при потраплянні у ДТП.

Автоаварії – проблема сучасності

Кожен автовласник повинен знати не лише правила дорожнього руху, але й правила поведінки у разі ДТП. Причому знати їх ще до того, як вперше сісти за кермо. Це допоможе правильно діяти в критичній ситуації. Тим паче, що кількість аварій з кожним роком тільки збільшується.

І дійсно, за попитом людей кількість легкових та комерційних автомобілів в Україні продовжує зростати. Так, на сьогодні, за різними оцінками, ця позначка вже перевищує 9-10 млн одиниць транспорту. Водночас через збільшення кількості водіїв на дорогах зросла і статистика випадків дорожньо-транспортних пригод. Причому як дрібних, так і з більш суттєвими наслідками.

Не став винятком 2021 рік, адже згідно з даними Національної поліції України впродовж першого півріччя було зареєстровано понад 56 тис. ДТП, що на майже 11 тис. більше, ніж за відповідний період 2020 р. В аварії щодня в середньому потрапляли 465 автотранспортних засобів. Кількість ДТП із загиблими та/або травмованими особами сягнула 6 тис., тобто щодня відбувалося близько 50 аварій з важкими наслідками.

Найчастіше серед видів ДТП реєструються зіткнення автомобілів, наїзд на транспортний засіб, який стоїть на місці, наїзд на перешкоду, наїзд на пішохода та інші. А серед основних причин дорожньо-транспортних пригод: перевищення безпечної швидкості руху, порушення правил маневрування, порушення правил проїзду перехрестя, недотримання безпечної дистанції, а також керування авто у стані алкогольного сп’яніння.

Що слід робити, якщо ви потрапили в аварію

При потраплянні у ДТП нерідко водії не знають, як потрібно діяти, щоб і мінімізувати наслідки, і максимально захистити свої інтереси. Так, у разі потрапляння в дорожньо-транспортну пригоду її учасникам слід дотримуватися насамперед наступних простих правил.

У першу чергу, якщо внаслідок аварії є травмовані люди, необхідно викликати швидку та поліцію й надати постраждалому необхідну першу допомогу.

Учасники ДТП мають обмінятися особистими даними, вказати адресу проживання та надати інформацію щодо чинних полісів ОСЦПВ. Залежно від обставин ДТП та при збитках до 50 тис. грн його учасники можуть обійтися лише складанням європротоколу і не викликати патрульну поліцію для оформлення дорожньо-транспортної пригоди, не наражатися на необхідність ходити до суду та сплачувати штраф.

Протягом 3 днів кожен учасник аварії зобов’я­заний повідомити свою страхову компанію про факт потрапляння у ДТП. Якщо в ДТП потрапив велосипедист чи пішохід, і відповідно, він не має полісу ОСЦПВ (оскільки ОСЦПВ – це страхування відповідальності власника автотранспортного засобу), тоді він повідомляє про аварію страхову компанію винуватця та звертається до неї за відшкодуванням.

У період 30 днів постраждалий має надати страховику письмову заяву про страхове відшкодування та підкріпити її наступними документами:

  • довідкою патрульної поліції про фіксацію ДТП або європротоколом;
  • паспортом заявника;
  • документом, що підтверджує право власності на пошкоджене майно на день вчинення ДТП;
  • документом, що підтверджує право заявника на отримання страхового відшкодування (довіреність, договір оренди, свідоцтво про право на спадщину);
  • довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків (якщо заявник – фізична особа);
  • документами, що засвідчують витрати на лікування, терміни перебування на лікарняному, інвалідність тощо у випадку, коли шкоди заподіяно здоров’ю людини. Якщо лікування ще триває і повний обсяг витрат на нього не відомий, необхідні документи можна додати пізніше;
  • відомостями про банківські реквізити заявника.

Іноді автовласники, транспортні засоби яких постраждали в ДТП, припускаються помилки і беруться за їхній терміновий ремонт, не узгодивши свої дії зі страховою компанією, яка здійснюватиме відшкодування. Однак цього робити не можна. Страховик має оглянути постраждалий автомобіль впродовж 10 робочих днів після отримання ним письмового повідомлення про ДТП.

Якщо страхова компанія не вклалася з оглядом пошкоджень у цей термін – постраждалий має право ремонтувати автівку. Проте перед цим бажано або викликати незалежного експерта за власний кошт (страхова компанія потім відшкодує оплату його роботи), або в інший спосіб документально зафіксувати пошкодження. Наприклад, отримати акт огляду з СТО.

Страхування – фінансова подушка безпеки

Згідно з чинним законодавством, відшкодування збитків постраждалим в ДТП покладено на страхові компанії, з якими винуватець аварії уклав договір обов’язко­вого страхування відповідальності власника транспортного засобу. Поліс ОСЦПВ захищає інтереси всіх учасників дорожнього руху – водіїв та пасажирів, пішоходів, велосипедистів тощо. Завдяки автоцивілці вони не залишаються сам на сам із отриманими проблемами, їхнє вирішення перебирають на себе професіонали – страхові компанії.

Крім того, вже 4 роки в Україні діє система прямого врегулювання збитків (ПВЗ), коли потерпілий може звернутися й отримати страхове відшкодування або від страхової компанії винуватця ДТП, або від власного страховика. А вже потім обидві компанії проведуть між собою необхідні взаєморозрахунки.

Переважна кількість страховиків ОСЦПВ своєчасно та в повному обсязі виконує свої зобов’я­зання. Так впродовж минулого року страхові компанії здійснили майже 150 тис. виплат постраждалим у ДТП на загальну суму понад 2,8 млрд грн, за перший квартал цього року – понад 40 тис. виплат на суму 822 млн грн.

Однак трапляються випадки, коли компенсацію збитків постраждалим здійснює не страховик, а Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ). Ця структура є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють обов’яз­кове страхування цивільно-правової відповідальності ОСАЦВ. Членами МТСБУ є 48 страхових компаній.

Такі випадки визначені в законі «Про ОСЦПВ» і включають такі ситуації: коли винуватець ДТП не має чинного поліса автоцивілки, коли він зник з місця аварії і при цьому було завдано шкоди життю та здоров’ю людей, коли дорожньо-транспортна пригода спричинена автівкою, якою заволоділи протиправно. Також до цього переліку належать і аварії, винуватцями яких стали водії пільгових категорій – інваліди І групи та учасники бойових дій.

Більшість автовласників, що потрапили в ДТП, хвилює питання, як швидко вони отримають виплату та зможуть відремонтувати автівку чи компенсувати витрати на лікування. Згідно із законом «Про ОСЦПВ», страхова компанія має розрахуватися з потерпілим впродовж 90 днів. Цей термін починає відраховуватися не з дати ДТП, а з дати надання страховику заяви та всіх необхідних документів. Строк може перевищити 90 днів, якщо, наприклад, триває кримінальне або судове провадження для визначення винуватця ДТП. Тоді необхідно дочекатися рішення суду.

Як показує практика, зазвичай страховики вкладаються у відведений законом термін. І часто навіть роблять виплати швидше. За інформацією МТСБУ, середній термін врегулювання страхових вимог у першому кварталі 2021 р. склав 82 дні з моменту ДТП. В системі прямого врегулювання збитків він виявився значно меншим – 40 днів, 3/4 всіх виплат здійснюється в строк до 90 днів з дати аварії.

Читайте також: У Запоріжжі водій під наркотиками збив маму з дитиною